Част от уникалната археология на стадиона на Филипопол ще може да се види скоро в подземието на бившия „НарМаг" на главната улица на Пловдив - така звучеше обещаното през 2015 година от общинската администрация. Имаше подписан меморандум за сътрудничество със собствениците на сградата, вложили усилия и средства, за да бъде представена тази безценна част от културно-историческото наследство на града. Проблемите в договарянето обаче се оказаха неразрешими. Днес, по-малко от година след като Пловдив беше и Европейска столица на културата, общинската администрация възстановява диалога.
"Това е едно прекрасно експонирано пространство. В интерес на истината, собствениците, когато са реновирали, когато са ремонтирали сградата, са инвестирали доста средства - близо 2 милиона и половина по наши данни, при това реставриране на цялата археология, която е там, която представлява по същество централната трибуна на римския стадион. Към момента това пространство е затворено за туристи и гражданите и гостите на града нямат възможността да се възползват от него. И ние като администрация също така нямаме възможност да го ползваме пространството и да го рекламираме", посочи Пламен Панов, заместник-кмет на Пловдив.
Пловдив е град, в който античният център съвпада с новия. Това е и богатство, но със сигурност е проблем за всеки, който предприема каквато и да е реконструкция, защото работата и отговорностите нарастват. Щастие е, че собствениците на сградата - австрийските инвеститори и предприемачи Карл Полцхофер и инж. Рудолф Лайтнер имаха това разбиране за културно-историческата значимост на обекта, заяви още при представянето му главният проектант архитект Cтeфaн Cтeфaнoв.
"Историята на сградата е много интересна. Тя се състои от две тела, които са правени в различен период от време и впоследствие ги интегрираме в една обща сграда. Ние предполагахме, че ще има някаква археология, но не знаехме нивото на артефакти, които ще открием", подчерта Стефанов.
Показали сме в реконструираната сграда една много малка брънка от конструкцията на римския стадион, защото такива са и възможностите, поясни архитект Радка Стефанова, работила по спeциaлния пpoeĸт зa ĸoнcepвaция, pecтaвpaция и eĸcпoниpaнe нa apxeoлoгиятa в двeтe cyтepeнни нивa нa търговски център.
Има aвтeнтични eлeмeнти oт цeнтpaлeн ceĸтop нa изтoчнaтa чacт нa aнтичния cтaдиoн: гoлям бpoй ceдaлĸи, шecт cтъпaлa, мacивни пpoфилиpaни мpaмopни блoĸoвe, oфopмящи лицeтo ĸъм пиcтaтa, нoceщa ĸoнcтpyĸция, тyxлeн пoд. Oтĸpити ca и фpaгмeнти oт вoдocнaбдитeлнaтa cиcтeмa нa paннoвизaнтийcĸия Филипoпoл - peзepвoap зa вoдa и чacти oт 3 yлични вoдoпpoвoдa.
"Конструкцията на седалките, която е от каменните блокове, е изключително интересна, те са номерирани. Римското строителство е първото сглобяемо строителство в света - там си поръчваш дорийска колона с такъв размер, с такива диаметри и те ти доставят тази колона, искаш йонийска колона, доставят ти йонийска колона. С подобно сглобяемо строителство е била и конструкцията на нашия римски стадион", разказа Радка Стефанова.
Връщането на разказа в онзи период, когато археолози и проектанти започват работа, е важно и поради факта, че са изминали вече толкова години, откакто сградата е реновирана, а хилядите туристи, посетили града, така и не са имали възможността да разгледат мястото.
Целия репортаж на Кремена Данева можете да чуете в звуковия файл.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...