Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските хорá като мандала

Стъпките на над 30 български хорá вече имат графичен образ

Снимка: Проект „Таратанци“

Катя, Ема, Ива и Цвети са четири млади дами, които популяризират българския фолклор по нетрадиционен начин, създавайки графични изображения на стъпките на българските хорá. Досега са успели да нарисуват стъпките на 34 хорá. Изобразени в кръг, те придобиват формата на мандала или шевица и носят силни послания.


Проектът се нарича „Таратанци“. Това е стара българска дума, която много хора употребяват със значението за неразбираеми и безсмислени неща, обяснява Цветелина Панова, дизайнер на проекта. „На нас много ни хареса звучността на думата, хареса ни, че в самата дума се съдържа думата танци, макар че не е свързана с танците като смисъл."

И четирите съмишленички в екипа вярват, че фолклорът е важен и съдържа „много истини и мъдри неща“. Затова искат да го представят на модерния човек по забавен, интересен, разбираем и неочакван начин. Така начинът, по който се представят българските хора, не е свързан с танцуване, а с наслада от формите, които хората образуват, изобразени графично.

Вече са развили изображенията на 34 хора. Планират да се свържат с различни школи за танци и заедно да правят нови схеми, за да обогатяват колекцията си от графични изображения.

Представете си, че танцувате хоро в кръг и сте боядисали краката си с боя. Танцувайки в кръг, ще се получи една фигура. Това са нашите фигури“, разказва Цветелина в предаването "По първи петли".

Освен нея, останалите дами в екипа са Екатерина Петрова, която има опит в народните хора и икономическо образование, Емануила Живкова, която се занимава с видеата, анимациите и GIF изображенията по проекта и Ива - педагог, който разработва детските програми на фолклорна тема, простиращи се не само върху танците, но и върху приказки и гатанки.

„Започнахме от един младежки форум, където направихме основните стъпки на едно хоро. По-късно направихме продукт за деца – една детска игра, пъзел за танцуване, където могат да си подредят на различни хора стъпките и да си танцуват отгоре. Като видяхме как децата изиграват основното движение, връщат се обратно, изиграват го отново, и всъщност по този начин – чрез наблюдението на малките въодушевени играчи се сетихме, че ако завъртим стъпките, за да се получи непрекъснат кръг, няма да има нужда децата да се връщат и да се редят на опашка. По този начин се появиха тези схеми. Обратната връзка от хората е, че са много силни като форми.“

„Хората ги възприемат като шевици, като българските мандали, всякакви цветя, слънца, снежинки…“

Всяко хоро, изпълнено в кръг и визуално представено чрез неговите стъпки, има автентична и уникална форма. Тактовият размер е изобразен чрез броя линии на фона на визуализациите, а използваните цветове съответстват на българските фолклорни костюми, характерни за региона, от който произхожда хорото.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Снимки в текста: Проект „Таратанци“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33