От утре народните представители ще заседават в новата зала "Света София" в сградата на бившия Партиен дом. Емблематичната сграда на парламента на пл. "Народно събрание", обаче е със 136-годишна история.
Решението за построяване на сегашната сграда на парламента на площад "Народно събрание" е взето на 4 февруари 1884 по време на кабинета на Петко Каравелов. Предвиденото място за новата сграда се намирало в покрайнините на столицата. Преди Освобождението там са се намирали така наречените позорни гробища, където турците погребвали екзекутираните престъпници.
Сградата е проектирана от сръбския архитект с български произход Константин Йованович и макар строителството и обзавеждането да продължават още две години, депутатите започват да заседават в нея от 28 май 1885 година. Сградата е исторически, архитектурен и художествен паметник на културата от национално значение. В основите на сградата на българския парламент е зазидан текст с историческото послание:
"Да послужи за увековечаване на свободата и равнопоставеността на България и за прослава на българския народ".
"Ставало е доста бавно и то не защото сме нямали майстори строители, всички знаят, че сме имали и сме изнасяли дори и в съседни страни, но специално желанието на българските правителства е било да бъде направена една изключителна сграда, която да покаже изключителното място", каза историкът доц. Валери Колев.
Девизът "Съединението прави силата" е поставен на фасадата на Народното събрание още при построяването на сградата, макар първоначалният надпис да е гласял "В съединението е силата". След преврата на 19 май 1934-та година е променен на "Съединението прави силата". От трибуната на Народното събрание са прозвучали исторически речи, тронни слова.
Репортаж на Виолета Ашикова можете да чуете от звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..