Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есенната Алея на книгата започва в центъра на София

Асоциация “Българска книга“ призовава: Купи 1 книга, дари я на своето училище

Снимка: БГНЕС

Близо 100 водещи български издателства и книготърговци се включват в есенното изложение Алея на книгата в София, което започва днес. 36 шатри са разположени не само на традиционната за изложението улица „Витоша“, но и в градинката на Националния дворец на културата.

Снимка: БГНЕС

Алея на книгата се утвърди като едно от големите изложения на открито под надслова, че книгите отиват при своите читатели, каза пред „Хоризонт“ Велизара Добрева, председател на УС на Асоциация “Българска книга“.

От днес до неделя в специално обособения литературен кът предстоят срещи с над 30 български автори и много представяния на книги.

Снимка: БГНЕС

Институтът за български език отново гостува на Алея на книгата с инициативата си „Написаното остава – пиши правилно“ за проверка на грамотността. „Хората могат да направят тест за своята грамотност, да получат специализирана информация от хора от БАН. Всеки, който мине през теста, ще получи стикер с логото на инициативата, който може в бъдеще да поставя върху надписи, които са написани неправилно“, поясни Добрева.

Снимка: БГНЕС

Като тревожна тенденция Велизара Добрева отбеляза забавянето на издаване на нови заглавия по време на извънредните мерки срещу коронавируса. „А сега, в последните седмици се радваме на много нови книги, което е знак, че българското книгоиздаване започва да завърта машината.“

В навечерието на новата учебна година Асоциация „Българска книга“ излезе с нова инициатива – „Купи 1 книга – дари я на своето училище“. Това е продължение на кризисната инициатива „Купи 1 книга“ по време на извънредното положение.

Снимка: БГНЕС„Тогава над 200 български издатели и книготърговци се организираха и направиха общ сайт, от който можеха да се поръчват онлайн книги по време на извънредното положение, когато четенето беше прекрасна опция за справяне с изолацията. Тази инициатива сега я надграждаме. Идеята е децата в първия учебен ден да отидат на училище с една нова книга в ръка. По този начин да станат своеобразни посланици на това колко е важно четенето, а също така да споделят със своите съученици книги, които са чели, да обогатят училищната библиотека и в класната стая да са налични книги за четене.“

Алеята на книгата в столицата ще продължи до 13 септември.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01