Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенната Алея на книгата започва в центъра на София

Асоциация “Българска книга“ призовава: Купи 1 книга, дари я на своето училище

Снимка: БГНЕС

Близо 100 водещи български издателства и книготърговци се включват в есенното изложение Алея на книгата в София, което започва днес. 36 шатри са разположени не само на традиционната за изложението улица „Витоша“, но и в градинката на Националния дворец на културата.

Снимка: БГНЕС

Алея на книгата се утвърди като едно от големите изложения на открито под надслова, че книгите отиват при своите читатели, каза пред „Хоризонт“ Велизара Добрева, председател на УС на Асоциация “Българска книга“.

От днес до неделя в специално обособения литературен кът предстоят срещи с над 30 български автори и много представяния на книги.

Снимка: БГНЕС

Институтът за български език отново гостува на Алея на книгата с инициативата си „Написаното остава – пиши правилно“ за проверка на грамотността. „Хората могат да направят тест за своята грамотност, да получат специализирана информация от хора от БАН. Всеки, който мине през теста, ще получи стикер с логото на инициативата, който може в бъдеще да поставя върху надписи, които са написани неправилно“, поясни Добрева.

Снимка: БГНЕС

Като тревожна тенденция Велизара Добрева отбеляза забавянето на издаване на нови заглавия по време на извънредните мерки срещу коронавируса. „А сега, в последните седмици се радваме на много нови книги, което е знак, че българското книгоиздаване започва да завърта машината.“

В навечерието на новата учебна година Асоциация „Българска книга“ излезе с нова инициатива – „Купи 1 книга – дари я на своето училище“. Това е продължение на кризисната инициатива „Купи 1 книга“ по време на извънредното положение.

Снимка: БГНЕС„Тогава над 200 български издатели и книготърговци се организираха и направиха общ сайт, от който можеха да се поръчват онлайн книги по време на извънредното положение, когато четенето беше прекрасна опция за справяне с изолацията. Тази инициатива сега я надграждаме. Идеята е децата в първия учебен ден да отидат на училище с една нова книга в ръка. По този начин да станат своеобразни посланици на това колко е важно четенето, а също така да споделят със своите съученици книги, които са чели, да обогатят училищната библиотека и в класната стая да са налични книги за четене.“

Алеята на книгата в столицата ще продължи до 13 септември.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03