Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 15 октомври родителят трябва да прецени дали детето ще присъства в училище

Д -р Росица Милчева: При положителна проба на учител от горните класове се затваря училището

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В Регионалната здравна инспекция в Ловеч вчера получихме от д-р Ангел Кунчев указанията на МОН и приложението какъв е редът ученик да не посещава присъствено учебните часове“, потвърди в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Росица Милчева, изпълняващ длъжността директор на РЗИ – Ловеч.

В края на август от Министерство на образованието публикуваха насоки за работа на училищното образование в условията на Covid-19 за здравословните причини, поради които ученик не може и не желае да посещава присъствена форма на обучение (в т.ч. и ако негов родител/настойник попада в рискова група). Това се удостоверява или с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия по реда на Закона за здравето, или за заболяванията, включени в Приложение № 2 - с етапна епикриза от лекар специалист, проследяващ заболяването на лицето.

„В Указанията изрично е упоменато, че списъкът със заболявания подлежи на корекции в зависимост какво във времето се установи“, поясни пред БНР д-р Милчева.

„Ако детето има заболяване от списъка в Приложение № 2 и родителят желае да бъде освободено от присъствени учебни занятия, личният лекар издава талон за здравословното и имунизационното състояние на ученика към датата на започване на учебната година. С този талон се отива при директора на училището.“

Списъкът съдържа диагнози – хронични заболявания, имунни дефицити и други.

"Ако близък на детето е рисков за коронавирус, документ за това се издава от личния лекар на съответния възрастен роднина", допълни д-р Росица Милчева.

До 15 октомври е срокът, в който родителят трябва да прецени дали детето ще присъства или не в училище, подчерта тя.

РЗИ ще изготвят и предписания и образец на списък, по който медицинските специалисти от училището или директорите да предоставят информация за деца, които отсъстват и са със съмнителни симптоми за коронавируса.

"Ако един учител от горните класове даде положителна проба за коронавирус, се затваря цялото училище и се изследват абсолютно всички за вируса. Следва 14-дневна карантина и всички преминават онлайн обучение.“

Снимка: Здравка Маслянкова

Предстои инспекторите от РЗИ да контролират спазват ли се противоепидемичните мерки в училищата.

Учениците ще се движат в коридорите в два отделни потока. При минимум 800 ученици в училището трябва да има на щат един медицински специалист – гласят разпоредбите в  нормативната база.

„На този етап родителите няма за какво да се притесняват относно инфекцията", смята д-р Милчева.

"Още не съм получил Указанията на МОН и МЗ за освобождаване на ученици", съобщи пред "Хоризонт" д-р Кирил Иванов, личен лекар от Ловеч. "Най-често нещата стават в движение и сега ще е така. Все още няма родители, които са искали да освободят децата си от училище", допълни той. 

„Указанието на МОН е публикувано още на 28 август на страницата на министерство и аз съм запознат", каза пред БНР Диян Стаматов от Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119 СОУ в столицата. При мен досега са дошли две семейства с деца със сериозни заболявания, които се лекуват дълго. Родителите си имат медицински документи за децата – те са дългосрочни. За всеки един от случаите ще се действа индивидуално“, коментира Стаматов.

„Няма достатъчно яснота как ще се действа в тези ситуации, но все пак Министерството на здравеопазването изпълни своя ангажимент да предостави списък с конкретни заболявания, от които ако дадено дете боледува, се счита за рисково за вируса,“ заяви пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
„Това, което аз виждам като проблем, е че за целият период на пандемията тези неясноти можеше да се изчистят – като мерки в класните стаи, отделни входове, големината на стаите, заразяването на персонал", посочи тя.

„Формулата, която ще прилагаме, е намаляване на средата на взаимодействие – насърчаваме да няма близки контакти между класовете и учениците“, коментира в предаването „12+3“ Албена Тотева, началник на Регионалното управление на образованието в Плевен. „Във всички училища и детски градини в Плевен учебната градина ще започне и всички са в готовност да спазват противоепидемичните мерки“. 

Снимка: Радио Шумен

„Монтирали сме дизенфектанти, отворени са всички входове, направили сме различен график за започване на часовете и за използваме на голямото междучасие, обособили сме зона на всеки клас за отдих, въведена е домофонна система за родителите“, изтъкна в предаването „12+3“ Даниела Кермова, заместник-директор в основно училище в Плевен.

„Има възможност и родителските срещи да се проведат онлайн. В класните стаи ще има информация как се спазват противоепидемичните мерки“, разясни още Албена Тотева, началник на Регионалното управление на образованието в Плевен.

Още по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52