Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска оперна ария влиза в репертоара на Диана Дамрау за световното ѝ турне

Германската дива изпя в София Молитвата на Мария-Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев

Никола Тесте, Диана Дамрау и Павел Балев
Снимка: В. Балевска/Софийска филхармония


Диана Дамрау беше изключително отзивчива и земна по време на нашата среща. Отдели за нея близо час, а разговорът ни премина между смеха ѝ и сълзите, които напълниха очите ѝ, когато разказваше за работата си с маестро Марис Янсонс, малко преди той да напусне този свят. Но започна с емоцията от първия й концерт в петък, с който започна новият сезон на Софийската филхармония.

"Беше прекрасно! Това беше първият ни концерт с оркестър след спирането заради пандемията - пред много и прекрасна публика. Мисля, че всички се наслаждавахме на красивата музика."

Що се отнася до фурора, който предизвика изпълнението на арията на Мария-Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев, звездната ни гостенка обясни:
"Идеята беше на маестро Балев. Каза, че това е известна българска ария и е на царица, което чудесно се вписа в програмата ни, озаглавена „Кралски афери – крале и кралици на операта“. Отговорих на предложението му: Добре, нека я чуя. Той ми изпрати линк с изпълнението на Красимира Стоянова - любима моя певица, която обожавам. Чух я и си казах: Искам да я изпея. Трябва да я изпея. Ще я науча! Маестро Балев ми я преведе дума по дума. Научих я и вече я обичам!“ - каза Дамрау.

Сътрудничеството между нея, съпруга й – френския бас Никола Тесте, и Павел Балев датира от 2013 г. То включва серия концерти в Европа и Азия.

"Маестро Балев е прекрасен музикант и човек. Той е приятел. Винаги иска да покаже най-доброто в музиката. Той разбира певците. За нас е много важно, че сме близки като музиканти и като хора, и че можем да създаваме нещата заедно. Той е лидер. Посветен е на музиката и изкуството. Всички ние сме. Това е хубавото, когато сме заедно. Защото  предаваме това , което чувстваме и на публиката. Тогава се сливаме с нея, ставаме едно цяло и се получава чудесен концерт."

А как се е почувствала именитата ни гостенка в столичната зала „България“ със Софийската филхармония:
„Залата е чудесна. Акустиката - прекрасна. Почувствах се много удобно. За всички нас беше огромна радост да бъдем заедно. Музикантите са чудесни!“

Диана Дамрау в СофияНепосредствено преди да дойде в България, Диана Дамрау получи престижната германска награда "Опус Класик" за 2020 г. Албумът излезе на музикалния пазар през януари и е с музика от Рихард Щраус в запис със Симфоничния оркестър на Баварското радио под диригентството на Марис Янсонс.

Най-новият албум на Диана Дамрау е „Кралиците от династията Тюдор“, записан с хора и оркестъра на римската Академия "Санта Чечилия" под диригентството на Антонио Папано. Предстои да излезе след броени дни - на 2 октомври.Той е изцяло с музика на Гаетано Доницети и в него звездата влиза в ролите на три кралици - Ан Болейн от едноимената опера, Мери от "Мария Стюарт" и Елизабет I от „Роберто Деверьо“. Много преди това, обаче, тя беше получила още една оперна кралска корона. Пресата я беше нарекла „Кралица на колоратурата“.

Срещата с Диана Дамрау завърши с пожелание към слушателите на Алегро виваче:
"Скъпи слушатели, "Алегро виваче" – това е предаването! Слушайте го! Радвайте се на музиката и бъдете здрави!"

А диригентът Павел Балев изрази удовлетворението си от работата с оркестъра и заяви:
"Държа да кажа, че работата ми със Софийската филхармония за пореден път премина изключително хармонично. Много дисциплинирано работи оркестърът, с голямо внимание и отношение към музиката - правят нещата с много голямо разбиране и желание за работа. И смятам, че приносът на ръководството на Софийската филхармония е, че успя да доведе и да ангажира наистина големи имена на европейско ниво, с което да вдигне самочувствието на нашите музиканти. И това се чувства. Аз съм много доволен от работата си с оркестъра - следваха ме безусловно, с много голямо доверие, с изключителна работна дисциплина и работен морал. Аз поздравих музикантите на Софийската филхармония след концерта и им дадох ясно да разберат, че всеки един оркестър в света ще бъде изключително щастлив да открие сезона си по този начин."

Цялото интервю с певицата и емоциите след първия концерт на диригента Павел Балев чуйте в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31