Диана Дамрау беше изключително отзивчива и земна по време на нашата среща. Отдели за нея близо час, а разговорът ни премина между смеха ѝ и сълзите, които напълниха очите ѝ, когато разказваше за работата си с маестро Марис Янсонс, малко преди той да напусне този свят. Но започна с емоцията от първия й концерт в петък, с който започна новият сезон на Софийската филхармония.
"Беше прекрасно! Това беше първият ни концерт с оркестър след спирането заради пандемията - пред много и прекрасна публика. Мисля, че всички се наслаждавахме на красивата музика."
Що се отнася до фурора, който предизвика изпълнението на арията на Мария-Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев, звездната ни гостенка обясни:
"Идеята беше на маестро Балев. Каза, че това е известна българска ария и е на царица, което чудесно се вписа в програмата ни, озаглавена „Кралски афери – крале и кралици на операта“. Отговорих на предложението му: Добре, нека я чуя. Той ми изпрати линк с изпълнението на Красимира Стоянова - любима моя певица, която обожавам. Чух я и си казах: Искам да я изпея. Трябва да я изпея. Ще я науча! Маестро Балев ми я преведе дума по дума. Научих я и вече я обичам!“ - каза Дамрау.
Сътрудничеството между нея, съпруга й – френския бас Никола Тесте, и Павел Балев датира от 2013 г. То включва серия концерти в Европа и Азия.
"Маестро Балев е прекрасен музикант и човек. Той е приятел. Винаги иска да покаже най-доброто в музиката. Той разбира певците. За нас е много важно, че сме близки като музиканти и като хора, и че можем да създаваме нещата заедно. Той е лидер. Посветен е на музиката и изкуството. Всички ние сме. Това е хубавото, когато сме заедно. Защото предаваме това , което чувстваме и на публиката. Тогава се сливаме с нея, ставаме едно цяло и се получава чудесен концерт."
А как се е почувствала именитата ни гостенка в столичната зала „България“ със Софийската филхармония:
„Залата е чудесна. Акустиката - прекрасна. Почувствах се много удобно. За всички нас беше огромна радост да бъдем заедно. Музикантите са чудесни!“
Непосредствено преди да дойде в България, Диана Дамрау получи престижната германска награда "Опус Класик" за 2020 г. Албумът излезе на музикалния пазар през януари и е с музика от Рихард Щраус в запис със Симфоничния оркестър на Баварското радио под диригентството на Марис Янсонс.
Най-новият албум на Диана Дамрау е „Кралиците от династията Тюдор“, записан с хора и оркестъра на римската Академия "Санта Чечилия" под диригентството на Антонио Папано. Предстои да излезе след броени дни - на 2 октомври.Той е изцяло с музика на Гаетано Доницети и в него звездата влиза в ролите на три кралици - Ан Болейн от едноимената опера, Мери от "Мария Стюарт" и Елизабет I от „Роберто Деверьо“. Много преди това, обаче, тя беше получила още една оперна кралска корона. Пресата я беше нарекла „Кралица на колоратурата“.
Срещата с Диана Дамрау завърши с пожелание към слушателите на Алегро виваче:
"Скъпи слушатели, "Алегро виваче" – това е предаването! Слушайте го! Радвайте се на музиката и бъдете здрави!"
А диригентът Павел Балев изрази удовлетворението си от работата с оркестъра и заяви:
"Държа да кажа, че работата ми със Софийската филхармония за пореден път премина изключително хармонично. Много дисциплинирано работи оркестърът, с голямо внимание и отношение към музиката - правят нещата с много голямо разбиране и желание за работа. И смятам, че приносът на ръководството на Софийската филхармония е, че успя да доведе и да ангажира наистина големи имена на европейско ниво, с което да вдигне самочувствието на нашите музиканти. И това се чувства. Аз съм много доволен от работата си с оркестъра - следваха ме безусловно, с много голямо доверие, с изключителна работна дисциплина и работен морал. Аз поздравих музикантите на Софийската филхармония след концерта и им дадох ясно да разберат, че всеки един оркестър в света ще бъде изключително щастлив да открие сезона си по този начин."
Цялото интервю с певицата и емоциите след първия концерт на диригента Павел Балев чуйте в звуковите файлове.
Музиканти и пътешественици - Зоя и Георги Минкови са гости в рубриката „Америка – илюзии и реалности. Заедно са на сцената , в пътешествията и в живота. И в преследването на мечтите си. От 20 години тези мечти имат американски измерения. Казват, че това е тяхното място, че се чувстват и българи и американци. Зоя и Георги Минкови не..
Духът на Коледа вдъхнови учителите, родителите и най-вече учениците на едно от столичните училища да подкрепят инициативата Българската Коледа. За втора поредна година учителите, родителите и най-вече учениците на 166 спортно училище "Васил Левски" в столицата изработиха коледни играчки, сувенири и ръчно рисувани картички , които..
Експозиция със стари коледни играчки, някои от които са на близо век, е подредена във витрина на Регионалния исторически музей в Русе. Коледното дърво, заедно с играчките, сладкишите и подаръците идват в България от Западна Европа и са част от модерния живот на градските хора. Гевречетата и бонбоните, с които се украсявали вечнозелените..
Излезе ново издание на "Сонети" на Уилям Шекспир в превод от Кирил Кадийски. " При художествения превод, най-вече при превода на поезия, е важното да имаме ново произведение на езика, на който превеждаме . На приемащия език да има ново художествено произведение, което да говори на читателя или на слушателя. Да говори същото, което би казал и..
"Няма да мога да присъствам на изложбата в България, макар че много бих искала, защото мои близки и приятели ще бъдат там, каза за "Нощен Хоризонт" Анелия Павлова, художничка и поетеса. Тя живее от 31 години на Австралийския континент. Тя представя своя изложба в родината, в Историческия музей в Петрич под заглавие - "Завръщане". Нейните творби..
Сред именитите гости на тазгодишния международен литературен фестивал в НДК е турската писателка Дефне Суман . На български досега са излезли две нейни книги - "Дъщеря на Смирна" и "Истанбулска рапсодия" . Съдбата отвежда авторката на много места по света. Родена е в Истанбул, но живее в Тайланд, после прекарва 10 години в САЩ. В момента..
Творчеството на над 50 художници и визуални артисти вече е в канал "Изящни изкуства Север Изток". Проектът е подкрепен от Национален фонд "Култура" и има за цел да популяризира творчеството на визуалните артисти от Североизточна България – градовете Разград, Русе, Силистра и Търговище. Чрез видеоимпресии, публикувани в специализиран канал на..
Американският Сенат блокира законопроект, предвиждащ помощи за чужди държави в размер на 116 милиарда долара. Повече от половината от тях, а именно..
"Няма да мога да присъствам на изложбата в България, макар че много бих искала, защото мои близки и приятели ще бъдат там, каза за "Нощен Хоризонт"..
В контекста на геополитическия сблъсък между атлантическия фактор в лицето на САЩ, които опитват да запазят глобалната доминация, която получиха през..