Диана Дамрау беше изключително отзивчива и земна по време на нашата среща. Отдели за нея близо час, а разговорът ни премина между смеха ѝ и сълзите, които напълниха очите ѝ, когато разказваше за работата си с маестро Марис Янсонс, малко преди той да напусне този свят. Но започна с емоцията от първия й концерт в петък, с който започна новият сезон на Софийската филхармония.
"Беше прекрасно! Това беше първият ни концерт с оркестър след спирането заради пандемията - пред много и прекрасна публика. Мисля, че всички се наслаждавахме на красивата музика."
Що се отнася до фурора, който предизвика изпълнението на арията на Мария-Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев, звездната ни гостенка обясни:
"Идеята беше на маестро Балев. Каза, че това е известна българска ария и е на царица, което чудесно се вписа в програмата ни, озаглавена „Кралски афери – крале и кралици на операта“. Отговорих на предложението му: Добре, нека я чуя. Той ми изпрати линк с изпълнението на Красимира Стоянова - любима моя певица, която обожавам. Чух я и си казах: Искам да я изпея. Трябва да я изпея. Ще я науча! Маестро Балев ми я преведе дума по дума. Научих я и вече я обичам!“ - каза Дамрау.
Сътрудничеството между нея, съпруга й – френския бас Никола Тесте, и Павел Балев датира от 2013 г. То включва серия концерти в Европа и Азия.
"Маестро Балев е прекрасен музикант и човек. Той е приятел. Винаги иска да покаже най-доброто в музиката. Той разбира певците. За нас е много важно, че сме близки като музиканти и като хора, и че можем да създаваме нещата заедно. Той е лидер. Посветен е на музиката и изкуството. Всички ние сме. Това е хубавото, когато сме заедно. Защото предаваме това , което чувстваме и на публиката. Тогава се сливаме с нея, ставаме едно цяло и се получава чудесен концерт."
А как се е почувствала именитата ни гостенка в столичната зала „България“ със Софийската филхармония:
„Залата е чудесна. Акустиката - прекрасна. Почувствах се много удобно. За всички нас беше огромна радост да бъдем заедно. Музикантите са чудесни!“
Непосредствено преди да дойде в България, Диана Дамрау получи престижната германска награда "Опус Класик" за 2020 г. Албумът излезе на музикалния пазар през януари и е с музика от Рихард Щраус в запис със Симфоничния оркестър на Баварското радио под диригентството на Марис Янсонс.
Най-новият албум на Диана Дамрау е „Кралиците от династията Тюдор“, записан с хора и оркестъра на римската Академия "Санта Чечилия" под диригентството на Антонио Папано. Предстои да излезе след броени дни - на 2 октомври.Той е изцяло с музика на Гаетано Доницети и в него звездата влиза в ролите на три кралици - Ан Болейн от едноимената опера, Мери от "Мария Стюарт" и Елизабет I от „Роберто Деверьо“. Много преди това, обаче, тя беше получила още една оперна кралска корона. Пресата я беше нарекла „Кралица на колоратурата“.
Срещата с Диана Дамрау завърши с пожелание към слушателите на Алегро виваче:
"Скъпи слушатели, "Алегро виваче" – това е предаването! Слушайте го! Радвайте се на музиката и бъдете здрави!"
А диригентът Павел Балев изрази удовлетворението си от работата с оркестъра и заяви:
"Държа да кажа, че работата ми със Софийската филхармония за пореден път премина изключително хармонично. Много дисциплинирано работи оркестърът, с голямо внимание и отношение към музиката - правят нещата с много голямо разбиране и желание за работа. И смятам, че приносът на ръководството на Софийската филхармония е, че успя да доведе и да ангажира наистина големи имена на европейско ниво, с което да вдигне самочувствието на нашите музиканти. И това се чувства. Аз съм много доволен от работата си с оркестъра - следваха ме безусловно, с много голямо доверие, с изключителна работна дисциплина и работен морал. Аз поздравих музикантите на Софийската филхармония след концерта и им дадох ясно да разберат, че всеки един оркестър в света ще бъде изключително щастлив да открие сезона си по този начин."
Цялото интервю с певицата и емоциите след първия концерт на диригента Павел Балев чуйте в звуковите файлове.
До Коледа остават седемнайсет дни. Това е време на трепетно очакване, но и време за подготовка: къде и как ще прекараме празниците, какво ще има на трапезата, какви подаръци ще купим, каква ще бъде украсата и други организационни задачи. Част от празничната атмосфера за Рождество Христово са поздравителните картички. Традицията им е от..
Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч ще представя "Асансьорът" на писателя-дисидент Георги Марков. Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас. По тази причина и пиесата е свалена от репетиции, в която младият тогава Йосиф Сърчаджиев..
Актрисата Мария Бакалова връчи наградата за европейски режисьор на французина Жак Одиар за филма му "Емилия Перес" на 37-ата церемония за Европейските филмови награди в Люцерн. Над 1000 гости присъстваха на галата в швейцарския град. Филмът "Емилия Перес" беше избран измежду 15 продукции за европейски филм на 2024 година. Одиар получи..
От 17 декември до 5 януари ще продължи 38-ото издание на "Новогодишен музикален фестивал" в НДК с класически, камерни, джаз, фолклорни и хорови концерти, детски събития, балет и оперета. Академичният народен хор и академичен народен оркестър към НМА ще представят "Фолклорна Коледа" на 18 декември в зала 9 с участието на даровити..
Големият български фотограф Гаро Кешишян запечатва живота в строителни войски – едновременно наказателни формирования, но и нужна част от военно - инженерното дело. Галерия "Синтезис" представя 92 фотографии, разкриващи трудностите, които преживяват хората, попаднали в това подразделение на българската армия. Надежда Павлова от галерия..
С голям концерт, озаглавен „30 години класика в ефира“, на 7 декември ще бъде отпразнуван 30-ят рожден ден на първото българско ефирно радио за класическа музика. Днес то се нарича „Класик А“ и се излъчва на честотите на университетското радио „Алма Матер“, а допреди две години го познавахме като Класик ФМ радио. В зала „България“ от 19.30 ч. на..
"България винаги е в моето сърце, където и да съм!" - това сподели оперната прима Соня Йончева минути след церемонията, на която генералният директор на БНР Милен Митев ѝ връчи статуетката "Музикант на годината 2023", изработена от скулптора Христо Илиев. Певицата отдавна е със звезден статут по световните сцени, но никога не пропуска да отбележи, че..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..