Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Бенцион Елиезер

Проф. Бенцион Елиезер

На 8 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на изтъкнатия творец Бенцион Елиезер - композитор, диригент, педагог. Спомням си го от годините на моето следване в Музикалната академия през 50-те години - тъкмо беше станал асистент на професор Парашкев Хаджиев и водеше упражненията по хармония. Тогава всички студенти го приемахме като приятел - той участваше във всички студентски мероприятия, в забави, екскурзии, и винаги засмян, доброжелателен, общителен - всички много го обичахме и го наричахме съвсем свойски Бицо. След години стана авторитетен профестор по хармония, строг и справедлив.

Като композитор по-голямата част от творчеството му бе посветено на поп музиката - създаде редица популярни и днес песни, които се изпълняваха от звездите на нашата естрада. Той е един от онези, които положиха основите на нашата поп музика. 
Бенцион Елиезер е автор също на детски, хорови и солови песни, пиеси за симфоничен оркестър, сред които „Добруджанска сюита“, много камерни пиеси, музика към театрални постановки, направил е и над 250 обработки на народни песни.

Бенцион Елиезер е роден на 8 септември 1920 г. в София. Учи се сам да свири кларинет, а по-късно е алт-саксофонист в Джаз оркестъра на Овчаров. През 1947 г. постъпва в теоретичния факултет на Музикалната академия, но след завръшването ѝ продължава следването си в класа по композиция и дирижиране при професорите Парашкев Хаджиев и Асен Димитров. В периода 1955/60 дирижира Естрадния оркестър на БНР и изнася първия естраден концерт, излъчван по радиото. В същото време работи и с оркестъра на Сатиричния театър. От 1960 г. е редовен преподавател по хармония в Музикалната академия, а от 1970 г. е професор. От 1972 до 1986 г. е неин заместник-ректор. Умира на 19 септември 1993 г.

В Златния фонд на БНР се съхраняват спомени за Елиезер на диригента на Естрадния оркестър на БНР Вили Казасян. Чуйте ги в звуковия файл, заедно с клавирна пиеса
на композитора, изпълнена от Ема Тахмизян.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори в Тел Авив взеха участие в конкурс в духа на сюрреализма

През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..

публикувано на 17.11.24 в 07:42

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..

обновено на 13.11.24 в 18:28