Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двама музиканти на калдъръма на Стария Пловдив

Снимка: Ирина Недева

Те имат политически разногласия, но ги "съединява" музиката. Това са Ангел Ангелов и Стефан Григоров, които огласят с китарите си калдъръма на Стария град в Пловдив.

Двамата коментират всякакви въпроси - от Съединението, което лишава Пловдив от честта да бъде столица, през социализма, до днешните дисбаланси. 

Единият не е съгласен с тезата, че всичко в България било разграбено и унищожено - „мафиотите се борят, бият се и още не могат да разпределят богатството".

"Беше мизерия при социализма. Даваха ми 100 лева заплата, гладувах. В Ливан отидох да живея 1972 година, плащах си всичко, те живееха щастлив живот, обикаляха цял свят, аз тук никъде не смеех да отида, само до Москва, бях затворен. „Концлагер“, не можеш да мръднеш никъде", оплаква се Стефан Григоров, по-възрастният от двамата.

В разговора на калдъръма неизменно се вплитат препратки към миналото като тази: „Навремето Тодор Живков беше хитрец, обаче умен хитрец. Бойко Борисов ей толкоз не е вземал от него.“

Уличните музиканти не са на едно мнение и за коронавируса. Единият казва за другия – цял свят се пази, само той не се пази. А другият декларира, че е готов да отиде „в болницата, където са най-тежкоболните“.

Старият град тази година е празен, няма ги туристите, няма ги групите, споделят китаристите. Стефан е завършил Музикално училище. Бил е учител по пеене. Сега си допълва пенсията от 350 лева с пеене и свирене на улицата.

Свирят всякакви мелодии – еврейски, арабски, немски, италиански, испански, холандски... „Все знаем по една песен.“

„Няма държава, на която да не й пеем песните, особено нашите, балканските страни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ела и ти" - каузата хора с увреждания да излизат сред природата

Фондация "Ела и ти" помага на напълно неподвижни или трудно подвижни хора да достигнат до различни кътчета в природата. Тези хора прекарват ежедневието си между четири стени. Така стигат до места, до които не биха могли да достигнат дори с помощта на свои близки, коментира в интервю за БНР Гергана Дойчинова от фондацията. Едва 25-30% от..

публикувано на 22.03.24 в 10:28

Защо книга на френски лингвист разсърди британците?

" Английският език не съществува,  това е просто лошо произнасян  френски ",  така е озаглавена новата книга на известния френски лингвист Бернар Черкилини. Книгата на колоритния френски лингвист предизвика реакции на Острова. В статия, посветена на книгата, "Таймс" написа: "Малцина биха отрекли, че английският е завладял света. Но..

публикувано на 20.03.24 в 12:51
Село Брадвари - празника Невруз

Ритуалите на алианите на пролетния празник Невруз в село Брадвари

Алиани посрещнаха пролетта в силистренското село Брадвари с празника Невруз , а кукери гонеха злите сили на Сирни Заговезни – Денят за прошка – в Айдемир.  И едните и другите прескачат огън за здраве и благодат.  И едните и другите посрещат пролетта и поставят началото на новата стопанска година.  Като алиани у нас се определят около 50 000..

публикувано на 20.03.24 в 10:08

В памет на патриарх Неофит, за прошката с отец Дончо Александров

Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова. Светла е паметта на Българския патриарх Неофит. Той е изключителна личност, създаден за патриарх. И след като премина от този свят, продължава да проповядва със спомените ни и с делата си. Спомням си първата ни среща. През пролетта на 1992г. светейшият патриарх Неофит беше декан на..

публикувано на 20.03.24 в 09:24

Илияна – Косара Колева, жертва на домашно насилие помага на жени като нея да излязат от кризата

Над 500 жени, деца и мъже, жертви на насилие или трафик, са потърсили и получили подкрепа в последните четири години в общинския кризисен център „Търновград“. В момента социалните работници, психолозите и терапевтите в този център във Велико Търново се грижат за две майки и техните шест деца, които са били жертви на домашно насилие, и за още..

публикувано на 18.03.24 в 09:19
Мира Сефанова

Жертва на домашно насилие помага на ромски деца

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити. Мира Стефанова е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца , когато все още самата тя е дете,..

обновено на 17.03.24 в 13:05

УНИЦЕФ създава специални дигитални обучителни центрове за децата от Украйна

На училище в Украйна – какво да правим, ако попаднем на мина Всяко дете има право на образование – с тази мисия Деймиън Ренс от УНИЦЕФ пристига в Киев около десет месеца след началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна. Съвместно с ресорното министерство организацията полага усилия да осигури максимално добро образование на..

публикувано на 16.03.24 в 13:20