Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

8
Музей "Възраждане и Учредително събрание"
Снимка: Здравка Маслянкова

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни

Сред тях са родословно дърво на Васил Левски, колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на бележити търновци, чийто имена са записани в историческите хроники, документи. Даренията са показани в изложбата "Заедно да съхраним историческата памет", която е подредена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велико Търново. 

Експозицията

Регионалният исторически музей във Велико Търново непрекъснато обогатява совите фондове и не малка заслуга за това имат дарителите.

"Последното дарение, което получихме само преди седмица, е от частен монетен двор – медал от тяхната серия „Светци“, направен от чисто сребро. Изобразява от едната страна свети Димитър Солунски, а от другата страна изобразява  резбован кръст", разказа музейният директор Иван Църов. 

Самият той дари на музея стара снимка, която е спасил от пазар за стари вещи, на която е български войник. Снимката е анонимна, но този войн заслужава паметта му да бъде възкресена, така както са го почитали неговите роднини, посочи Иван Църов. Като дарение великотърновския музей получи и два изключително интересни антични съда:

Иван Църов

"Единият е от землището на село Къпиново, където човек случайно го е намерил в сипей край една гора. Това патера от последна четвърт на II век – първа половина на III век. Много наподобява канче с дружка от съвремието, но всъщност в римско време се е използвал като култов съд за възлияния при различни церемонии. Другият съд е дарение от колегата археолог д-р Калин Чакъров и е още по-голяма патера. Намерена е в покрайнините на Павликени при изкореняването на едно дърво. Има надпис, който още не сме разчели, но това е нещо много, много ценно".

За първи път Регионалният исторически музей във Велико Търново получава родословно дърво на Апостола на свободата Васил Левски, разказа музейният уредник Боряна Боянкинска и куратор на изложбата "Заедно да съхраним историческата памет":

"Господин Иван Чолаков го е изработил, проследявайки мъжката линия от рода на Васил Левски и своите проучвания е отразил на това табло. Най-голямото дарение от 120 предмета получихме от майстора на спорта Петьо Кишев, който е участвал в олимпиадата в Москва през 1980 година".

Едно от ценните дарения тази година е опис на имущество, което е направил известният българин и великотърновец Марко Тотев и лично е подписан от него като мирови съдия през май 1885 година.


Интересно е дарението на оригинална снимка с къщата и пчелина на основателя на модерното пчеларство в България Марко Вачков от Сухиндол.

Прядядото на геодезическите уреди също е част от новите попълнения във фондовете на Регионалния исторически музей във Велико Търново, той е откупка, разказа Иван Църов:
Графометър

"Това е един геодезически уред, който се нарича графометър. Уредът е изработен в края на 19-и век в Санкт Петербург и представлява първообраз на съвременния теодолит и ще попълни колекцията от измервателни уреди на регионалния музей".

Дарителите бяха отличени с грамоти и книги

Експозицията "Заедно да съхраним историческата памет" може да бъде посетена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велко Търново през целия месец ноември.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07