Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Евгени Крайселски: На спирката сме без маски, в автобуса ставаме нинджи

Снимка: БГНЕС

Ясно е на всички, че едно дете на 6 години малко трудно можеш да го убедиш да не си сваля маската от носа. Това коментира пред "Хоризонт" д-р Евгени Крайселски, личен лекар и педиатър по повод първия учебен ден и противоепидемичните мерки в училищата.

„Малко странно ми звучи, защото не може на двора да хвърчат като линейки, да си играят заедно, и в следващия момент до класната стая ще си сложи маската на носа. Това е точно като безумието в градския транспорт – на спирката всички сме без маски, качваме се в рейса и се маскираме на нинджи. Ами, смешно е. Или се носи, или не се носи.“

Надпис върху кабинет на общопрактикуващ лекар в столична поликлиника.

Личните лекари ще се справят, защото имат много опит, смята д-р Крайселски.

„Нищо, че според любимите ни ръководители не сме на първа линия, ама всъщност баш ние го отнасяме, цялата първа линия. Защото никой не може да ти каже едно дете с хрема или възрастен с хрема или с кашлица от какво е болен, преди да бъде прегледан. Аз не мога да задължавам пациентите да си бръкнат в джоба, да дадат 100 лева за един PCR тест и тогава да ми дойдат в кабинета. Това е абсолютно некоректно.“

Няма ясен регламент как ще бъде платен този тест по Здравна каса, когато има човек със симптоми, подчерта д-р Крайселски. „Има една група чиновници, излизат в медиите, взимат решения, никой не се допитва до нас. Много е глупаво човек, който се е откъснал от работата с пациенти, да взима решения за всички. Може да има безкрайни познания в областта на епидемиологията, но практическите им куцат“, коментира д-р Евгени Крайселски.

Крайселски припомни, че личните лекари сами са си закупили предпазните средства. „Ние се подготвихме за наша сметка. Не че някой ни е осигурил маски, облекла, предпазни средства, дезинфектанти. Няма. Всичко си го купихме сами.“

Личният лекар разказа още как в коридорите на поликлиниката се събират по 30-40 души, сред които и много ученици „за поредното безумие, наречено здравно-профилактична карта“. Според педиатъра срокът спокойно е можело да бъде удължен и на три месеца, но на родителските срещи училищните власти го скъсявали и това води до струпване пред кабинетите.

„И тези хора – кой с маска, кой без маска, кой си я е свалил, кой си мил ръцете, кой не си е мил ръцете – те са в тесен контакт! Това, че докторът е облечен като космонавт, абсолютно по никакъв начин не решава проблема на самите пациенти.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02