Когато се приема толкова важен закон, като този, по който българските граждани ще избират своите политически представители, трябва да бъде направено качествено обществено обсъждане, да бъдат изслушани експертите и страните, които са заинтересовани. Това заяви в предаването “12+3” Антоанета Цонева от “Демократична България” след като вчера тя и нейни колеги не бяха допуснати до обсъждането на промените в Изборния кодекс от правната комисия в Народното събрание.
“Писмените ни предложения по никакъв начин не са разгледани от депутатите, а те са важни”, подчерта Цонева и даде пример с начина, по който ще бъде реализирано одитирането на машините за гласуване: “Това е важен въпрос, който изисква висока технологична експертиза и много добра организация по отношение на достъпа до тези устройства от различните заинтересовани страни”.
Според Антоанета Цонева, която от години е наблюдател на изборите, след като бъде обявена обществена поръчка за доставка на машините, те първо трябва да се одитират технически и едва след това да бъде организирано тяхното доставяне или наемане. Тя обясни, че много подробно са разписали всички стъпки, по които това може да стане.
“Това, което ние предлагаме, не фигурира по никакъв начин в Изборния кодекс. Сред посочените от депутатите организации, които могат да одитират, е Комисията по метрология. Вчера те заявиха, че нямат капацитет да направят подобно нещо”
Защо трябва да се използват два начина за гласуване в секциите над 300 души?
“Смесването на машинното гласуване с гласуването с бюлетини, ще предизвика огромен хаос, който ще граничи с неуправляемост на множеството грешки, които ще бъдат допуснати в секционните протоколи и това ще опорочи драстично изборния процес”, коментира Цонева.
Според нея драстични промени в изборното законодателство не могат да бъдат правени толкова близо като време до датата на изборите.
“Не можеш да променяш традиционни методи за гласуване с такава скорост, без да си даваш сметка, че когато установяваш толкова масово един подход, е нужно време да образоваш избирателите, за да са спокойни, когато упражняват правото си на глас.”
Антоанета Цонева заяви, че в момента управляващите използват Изборния кодекс като свой щит.
“Да сменяш избирателната система от пропорционална в смесена и да обясняваш, че изборът на мажоритарни кандидати всъщност усилва представителството, при положение, че всеки, който се занимава с избирателни системи знае, че е обратното, означава само едно - искаш да калибрираш изборните правила по такъв начин, че те да ти осигурят електорален бонус. Нищо по-арогантно няма в това едни управляващи да променят правилата, по които ще се явяват на избори, така че те да си осигурят предимство. Това е огромен скандал”.
Цонева подчерта, че с нежеланието да чуят гласа на опозицията по отношение на изборните правила, управляващите демонстрират арогантно отношение.
Цялото интервю с Антоанета Цонева можете да чуете в звуковия файл.
Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..
Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
"Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му , когато има ясни сигнали за говор на омраза срещу България". Това каза пред БНР евродепутатът от..
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за сигнали от потребителите. Държавните инспектори ще извършват масови внезапни проверки в магазините за..
Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се ангажира със срок кога може да стане това, тъй като първо трябва да бъде издаден указ от държавния..
Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила от днес с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Забраната за влизане в центъра на столицата цели да се подобри чистотата на въздуха и ще важи до 28 февруари 2025 г. Приета е с решение на Столичния общински съвет в края на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...