Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Иванова: Кореспондентът е като универсален войник и като арменския поп

Маргарита Иванова
Снимка: БНР

„Не съм искала да ставам балерина, не съм искала да ставам космонавт, но не помня, че тази професия ме е впечатлявала като дете." Това сподели репортерът и водещ в програма "Хоризонт" на БНР Маргарита Иванова, която гостува в рубриката „От другата страна на радиото".

Тя определя влизането си в професията като случайно. Нещата станали „малко наопаки" - след завършване на средното й образование се омъжила, родила сина си и след това започнала да мисли за професионална реализация. 

„Доста се полутах. Отначало мислех да ставам учителка. Исках да ставам социален работник. Силистра е малък град. Попаднах в местен вестник. Отначало отговарях за реализацията, за разпространението. Разнасях вестници по офисите. Написах едно есе, ей така, възрастна жена ме беше впечатлила при едно пътуване. Главната редакторка го хареса, публикува го и ми каза -  от утре няма да си разпространител, а ще си репортер. Стреснах се...", спомня си днес Маргарита Иванова.

Тя е завършила българска филология и има магистратура по кризисен пиар, което твърди, че много й помага "в настоящите условия, събития и кризи, които се налага да отразяваме".

Маргарита Иванова има около 20 години професионален опит. Първата й истинска, сериозна работа като репортер била като кореспондент на БНТ за региона на Силистра

Имаше периоди, когато се чувствахме всички по-свободни, можехме по-свободно да задаваме своите въпроси, коментира журналистът в отговор на въпрос по-трудно ли се работи в по-малките населени места.

„С течение на времето започнаха да се затварят много врати. Информацията се прецизира много точно – кое е за пред медиите и кое – не.“

Маргарита Иванова разпределя времето и усилията си между воденето на предаване и това да бъде здравен репортер. Спомня си с носталгия за кореспондентските си години, защото възприема това като своя школа. Твърди, че и до днес се чувства с единия крак навън. 

Да си като кореспондент е като да си универсален войник или като арменския поп“, защото хората от малките населени честа често виждат в теб последната си надежда за разрешаване на даден казус, разказва още Маргарита Иванова.

Тя намира себе си за „малко скучен човек“. Обича да чете, макар да признава, че има все по-малко време за това. Обича да спортува, да ходи пеша, да снима, да прави неща с ръцете си.

„Много обичам малки деца, да си говоря с малки деца, да работя с млади хора.“

„Не съм амбициозна майка. Много рано родих моето дете и сме повече като брат и сестра с него, не толкова майка – син.“

Тя е телец – земен знак, здраво стъпила на земята. Не обича резките промени, но пък обича "красивите неща".  

Много я дразни агресията – например да види как майка удря детето си на улицата, или „млади жени, седнали по пейките в парка, да плюят семки и около тях да играят децата“.

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20

Из живота на оператора: Крум Родригес върху горещия котлон в кухнята на киното

След "Гражда нинът светец" Крум Родригес снима "Майка" на Зорница София, а после и румънско-българския "Предупреждението", чиято световна премиера е на "София Филм Фест". Действието се развива в румънската столица Букурещ по време на протести. " В ъв филма се разказва за момче, което попада в тези протести, снимайки с..

публикувано на 21.03.24 в 13:30

История на 2 ръце и 4 колела: пътят на Стефан Иванов от Дряново до Млада Болеслав

Какво е да сбъднеш мечтата си след дългогодишен труд, основно нощем? Стефан Иванов от Дряново знае. Той е самоукият илюстратор на историята на някогашната автомобилна компания "Лаурин и Клемент" . Стефан вече може да се похвали с изложба в Млада Болеслав, Чехия – там, където чешките изобретатели променят мотолетописите на Европа...

публикувано на 20.03.24 в 17:29
Мира Стефанова

Житейските трудности са направили Мира Стефанова по-силна и упорита

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити. Мира Стефанова, която е главният герой в следващата ни история, е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца,..

публикувано на 20.03.24 в 11:06
Алма Пьойсти

Финландската актриса Алма Пьойсти: Човек не бива да очаква успеха на един филм

Финландската актриса Алма Пьойсти бе един от специалните гости на тазгодишния София Филм Фест. Тя дойде в България, за да представи най-новия филм с режисьор Аки Каурисмаки "Паднали листа" – история за две отрудени и уморени от самотата човешки същества, които опитват да победят неблагоприятните условия, в които се намират, за да бъдат..

публикувано на 19.03.24 в 09:05
Рени Зарева и Пейо Пеев

"Спринт" с национално турне "Концерти с кауза“ от 12 март

Те са носители на многобройни български и международни награди през годините, делят сцена с емблематични световни музиканти като Лени Кравиц, китариста на "Rolling Stones" Мик Тейлър, Аланис Морисет и много други.  Рок група „Хоризонт“ вече 40 години на сцената През своите  близо 43 години от съществуването си натрупват внушителен..

публикувано на 12.03.24 в 15:46