Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Игов: Ако си достатъчно настойчив, ще се реализираш по-добре в България, отколкото в чужбина

Онлайн обучението и интеграцията връщат българските студенти у нас

Снимка:

„Предвид обстоятелствата, че не можем да учим присъствено и всичко се провежда онлайн реших да се върна от Холандия, където успешно завърших първи курс, за да уча в България в Софийския университет“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Атина Шаламанова:

„Получавам едни записани лекции, което не е оптималното обучение, защото такива лекции могат да се намерят и на Кеймбридж и на Оксфорд в интернет на всички специалности, и затова мисля, че обучението в чужбина на този етап не е подходящо поне за мен лично.

В България няма да получа по-лошо обучение – тук ще уча на английски език "Стопанско управление", сподели още Атина.

„Едно от основните неща, които ме мотивира да се върна обратно тук беше, че в чужбина липсва среда, в която да се интегрираме“, коментира в „Хоризонт до обед“ Маргарита Петрова, която се връща от Виена, където учи архитектура, за да продължи следването си по специалността в Нов български университет.

Реализацията в чужбина във всеки план е много по-трудна – и в социален план, и в професионален, когато си чужденец.  Независимо, че всеки казва, че светът е отворен и глобален, това не е точно така, настройката, с която хората те приемат, е много по-различна от това, което чуваш.

Аз съм не съм съгласна с това, че младите хора тук се реализират трудно – когато има желание, има и начин“, посочи Маргарита Петрова.

"При затварянето ни вторият семестър за онлайн обучение имаше много неясноти и забавяния. Това още повече ме мотивира да се върна в България. Имах и притеснения относно коронавируса – за моето здраве, за здравето на близките ми….“

Иван Игов

„Загубата на контрол, особено в чужда страна, е много по-трудно отколкото в своята си държава, където имаш подкрепата на близки хора и приятели,“ коментира в предаването „Хоризонт до обед“ психологът Иван Игов.

Много български деца учиха в чужбина последните години, родителите им осигуриха средства за това, с идеята да се реализират много по-добре у нас след това, а най-добре и да останат в чужбина. Всички тези илюзии последните години за почнаха да се разбиват.

Първо защото най-престижните университети, които дават най-добрата реализация, са всъщност много по-скъпи, а тези, в които учат нашите  деца, с нищо не се различават от българските университети.

Има още едно голямо "НО",  за да си намериш добра работа, е много важно какви стажове ще минеш, това в чужбина е много по-трудно, отколкото в България.

Последните години работя с такива деца, които вместо да почиват през лятото, идваха от чужбина тук, за да си направят стажовете, такива деца са много успешни" - посочи още Игов.

„Ако си си направил плановете правилно, ако си достатъчно настойчив и амбициозен да учиш по специалността си, без значение е вече колко езика владееш, ти ще успееш да се реализираш успешно тук – у нас има много възможности в различни сектори.

Вече има и временни договори, по които можеш да работиш навсякъде по света, стига да си достатъчно квалифициран – не ти трябва точно работно място. Това младите хора го виждат и затова все повече се връщат у нас - и тези, които са с добра не само академична, но и професионална подготовка – са много, много успешни“, категоричен е Игов.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35

Сирени за въздушна тревога в Кипър заради 50-годишнината от турската инвазия

Сирени със сигнал за въздушна тревога звучаха в Кипър в 5.30 ч. тази сутрин – точния час, в който преди 50 години започва турската инвазия в страната . 50 топовни салюта откриха тържествата в северната част на острова по случай 50-годишнината от "мирната операция" на Турция. За участие в проявите за първи път едновременно на тази дата на..

публикувано на 20.07.24 в 07:55

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10