В Ловеч има две вендинг машини за лекарства, за които обаче много от местните жители не знаят. Едната от тях е към аптека.
„Защо трябва правителството да помага на точно определена фирма? Не може ли да работи върху закона, да промени закона и който може, и който иска да се ангажира с това нещо, да направи каквото иска правителството“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ аптекарят Боряна Кечева.
„Всички ще бъдат ощетени, които имат аптеки, от гледна точка на това, че една верига ще дръпне много от пазара на колегите. Вендинг автоматите, в които законът позволява в момента да се продават дадени артикули и продукти, не е нищо страшно, защото е много ограничен асортиментът и оборотите са нищожни“.
Според сега действащата наредба през вендинг машините не могат да се продават лекарства с рецепта.
„Тези продукти са по лекарско предписание и не може да има свободен достъп до тях“, категорична е още аптекарката.
„А пък да може да се купуват и лекарства по рецептурна книжка, това вече става много сложно. За мен е много специфично и не би могло точно така да се случи“, посочва още Боряна Кечева.
Държавата даде зелена светлина на проект, в рамките на който вендинг машини с лекарства ще предоставят възможност на хората в селищата без аптечна мрежа да имат достъп до лекарства.
Жителите на Ловеч споделят, че вендинг автоматите са от полза, за да си закупиш лекарства без рецепта като аналгетиците. Идеята от тях да се купуват и антибиотици е опасна и трябва да има контрол.
„Хората по селата нямат достъп до лекарства, но за пенсионерите ще е трудно да се оправят с тези машини. Не е ясно как точно пък ще се продават лекарства с рецепта през тези машини“, коментираха пред БНР жители на града.
„Въведохме изключително много защитни механизми във верфикация на лекарствата, задължихме всички по веригата да въведат нови технологии с цел предотвратяване на продажба на фалшиви лекарства, в интерес на защита на здравето на пациентите. Има твърде много неясноти в правителственото решение, а те се отнасят до това за кои лекарства се отнася този режим. И гражданите, и фармацевтите се питат защо само на определени фирми се дава това право. Затова считам, че тази иновация на този етап не е с установен механизъм как ще действа и защитени ли ще бъдат интересите на гражданите. За мен все още е прекалено рискова“, категорична е проф. Петрова.
„За кол център с фармацевти, които да предписват лекарства по този начин – това ми се струва твърде авангардна и твърде небезопасна идея! Кой ще оцени пациентът каква инфекция има, за да му предпише антибиотик – антибиотиците са нож с две остриета. Не става въпрос за търговски интерес, а за здравето на гражданите, да не говорим за резистентността…Колкото повече либерализираме режима на отпускане на лекарства, за които от години обществото е установило, че трябва да са под надзора не само на фармацевта, но и на лекаря, толкова повече застрашаваме здравето. Този въпрос е безспорен“, коментира проф. Петрова.
Още по темата в звуковия файл.
Междувременно от Пациентски организации „Заедно с теб“ отправиха писмо до министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов с настояване да излезе с позиция относно проект на частната фирма „Пос фарма“, получила държавно финансиране за инсталиране на вендинг машини за продажба на лекарствени препарати с рецепта.
"Фирмата е предвидила през тази година да купи земя и сгради на стойност близо 8 млн. лв. и да вложи 12 млн. лв. в оборудване, което включва и 120 вендинг машини", се посочва още в писмото до министъра.
"Министерство на здравеопазването има ли позиция относно отпускането на финансови средства на данъкоплатците за частен проект, който е за незаконна търговия с лекарства?" - питат от организацията.
Припомняме, че в момента лекарствени препарати по лекарско предписание могат да се отпускат само в аптеки или да се доставят от личните лекари в малките населени места след специално разрешение.
От Пациентски организации „Заедно с теб“ посочват, че не са принципно против вендинг машини за лекарства с рецепта, но е недопустимо финансирането на този частен проект без публично обсъждане, положителни становища на експертите от Български фармацевтичен съюз, Български лекарски съюз, промяна на редица закони.
" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..
Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...