Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

94% от студентите в 1-ви и 2-ри курс не желаят да се обучават в електронна среда

Университетите сами избират формата на обучение

Снимка: Софийски университет

Софийският университет „Свети Климент Охридски“ откри официално новата академична година. На тържеството присъстваха само първокурсници.

Проучване на Националното представителство на студентските съвети показва, че 94 на сто от студентите в първи и втори курс не желаят да се обучават в електронна среда. Присъствената форма е подкрепена и от по-големите.

„Обучението в най-старото висше училище у нас ще е до голяма степен присъствено. Всички факултети имат свободата сами да изберат начина на провеждане на учебните занятия през зимния семестър“, каза в предаването "Хоризонт до обед" ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков:

„Ще започнем присъствено, особено за първи курс. За втори, трети и четвърти курс ще бъде хибридно. Най-вече приложните факултети. В Медицинския факултет всичко ще бъде присъствено“.

Университетът е изготвил план за организация на учебната дейност, както при присъствено обучение, така и при преминаване на обучение в онлайн среда, ако епидемичната обстановка в страната го наложи.

Висшите училища в страната са автономни и сами решават как да провеждат учебните занятия. Повечето започнаха новата академична година със смесена форма на обучение - присъствено и онлайн.

www.uni-ruse.bg

"УНСС изтегли началото на учебната година с две седмици като част от мерките за сигурност. Имаме терморамки, в общежитията също ще има, както и всички други противоепидемични мерки“, каза ректорът проф. Димитър Димитров:

"Хибридният модел на обучение в университета изглежда така - една седмица присъствено се обучават студентите с четни факултативни номера, докато тези с нечетни следят от вкъщи онлайн лекцията.  Другата седмица се сменят".

"Погрешно е схващането, че след пандемията онлайн обучение ще измести присъствената форма. Имаме готовност за преминаване към изцяло онлайн обучение, ако ситуацията с коронавируса се влоши. Въпреки че практическите знания и умения в сферата на изкуствата не могат да се придобият в електронна среда Националната художествена академия е сред висшите училища с резервен сценарий, каза в предаването ректорът проф. Георги Янков:

„Ще адаптират част от задачите с други, които могат да се правят в къщи.“

С надеждата да не затваря врати през настоящата учебна година, академията подготвя нова магистърската програма „Културното наследство по Българското Черноморие“, която ще се изучава във филиала в Бургас. Междувременно студентите и моделите вече са в ателиетата и работят при стриктното спазването на мерките за дезинфекция и дистанция:


Студентите не са обезпокоени от ситуацията с коронавируса:

"От гледна точка на усвояване на знанията искаме присъствено обучение, не се притесняваме от коронавируса. Твърде много паника се вкара в това нещо. С взетите мерки не е толкова опасно", казаха пред БНР младежи от Студентски град.

"Сред преподавателите от академичните среди е имало обаче притеснения, посочи в "Хоризонт до обед"  Даниел Парушев от Националното представителство на студентските съвети:

"Всеки един преподавател може да направи запитване към ръководствата. Тези, които се притесняват от епидемията, предпочитат онлайн, но повечето колеги са за присъствено обучение.

Наемите в студентските общежития няма да се намаляват. Но настояваме за кът за изолация и да се спазват мерките", каза още Парушев.

На много места в общежитията е въведен по-ограничен режим на пропуск. Студентите са доволни от мерките за безопасност  в общежитията.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15