Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миниран ли е проектът за тракийската гробница в Сборяново

Снимка: БГНЕС


Министерството на културата излезе със становище по повод казуса, повдигнат от археолога проф. д-р Диана Гергова за проекта за експониране на тракийската гробница в Сборяново.

В интервю за БНР на 10 септември Гергова каза, че Министерството на културата и други институции пречат на проекта „Консервация, реставрация и експониране на тракийската гробница при сeло Свещари: Завръщане към автентичността на обекта“, спечелил финансиране от близо 200 000 долара след кандидатстване и одобрение от Комисия на Американския посланически фонд.

Проф. Диана Гергова  Снимка: Божидар Любенов, БНР

Проф. Диана Гергова работи в Сборяново почти 40 години. Тя е инициатор и научен ръководител на проекта за експонирането на елементи от гробницата в Сборяново, който цели да естетизира гробницата и да я представи в автентичния й вид. Става дума за недовършени дейности по проект на ИКОМОС (Международен съвет за паметниците на културата и забележителните места) от 2000-а година.

Има практика при подобни проекти Министерството на културата да дава становища и препоръки. В този случай обаче целият проект беше отрязан, без да има съществени забележки, заяви Диана Гергова в предаването „Хоризонт до обед". „Министерството на културата иска да спре този проект, без да има каквито и да е сериозни основания", посочи тя.

МК се позовава на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ), в който участват експерти от различни области. СЕСОНКЦ оспорва ключов детайл от проекта - къде да бъде разположен наискосът, който сега е закрепен с лепило.

„Там имаше само един истински специалист в областта на реставрацията на камъка – проф. Валентин Тодоров и той абсолютно застана зад проекта“, поясни Диана Гергова, която оспорва заключенията на експертния съвет. 

Посланик Ерик Рубин представя проекта през 2018 година.   Снимка: БГНЕС

Проф. Гергова припомни, че проектът е бил представен във Вашингтон, където е бил одобрен сред първите 10 проекта от общо 400, „и там никой не е решил, че този проект не е качествен“.

„Освен това имаме още 10 рецензии на български специалисти в конкретната област – не изобщо реставратори и изобщо архитекти, между другото и на трима специалисти от чужбина – от Израел, от Румъния, от Япония, които познават паметника, познават проблемите. Нито един от тях не е направил забележки по отношение на проекта ни“, изтъкна Диана Гергова.

Диана Гергова определи казуса като „изключително тъжен“, тъй като Министерството на културата не е дало на екипа време и възможност да отстрани „пропуски, доколкото изобщо ги има“.

Снимка: БГНЕС

Реставрацията на гробницата в Свещари не е лъжица за всяка уста, тази гробница заслужава специалистите, които досега са работили и имат да довършат някои неща, подчерта пред БНР доц. Искра Дандолова, архитект, урбанист, доктор на социологическите науки. „Компетентният екип на проф. Гергова е предложил най-близкото до автентичността решение“, смята тя.

„Питам се дали някои потенциални завистници не стоят зад намерението да провалят реставрацията по проекта на екипа на проф. Гергова. И те биха искали да се окичат с тази работа по този обект. Дали намерението не е само финансирането? Има някои скрити проблеми, които са като динамит в основата на цялата идея – да се свърши нещо креативно, да се довърши този проект, защото финансирането не е достигнало в годините, когато е работено в гробницата. И кой е препъникамъкът? Едно лепило. Това е просто смешно. Това лепило, доколкото разбрахме, е използвано в много международни реставрационни дейности. Той е изкуствено раздуван този проблем с лепилото, само и само да се отмести този екип, който в момента работи и да му заеме мястото някой друг – това се подозира“, коментира доц. Дандолова.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16