Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Калфин: Социалната система е чувал с много кръпки

Резолюцията на ЕП ни връща много назад и ще тежи на страната дълго време

Ивайло Калфин
Снимка: БГНЕС

"Много неща плачат за реформи в България. В социалната сфера трябва да се пренаредят въобще приоритетите. Тя е чувал с много кръпки – давано е на всеки по малко и в крайна сметка никой не получава от социалната система това, от което има нужда.“ Това мнение изрази в предаването „Неделя 150“ Ивайло Калфин, бивш вицепремиер, бивш социален и външен министър и евродепутат.

Относно анонсираното от управляващите увеличение на социални плащания за догодина Калфин коментира, че „всички пари, които се налеят допълнително в публични услуги, са добре дошли“, защото имаме най-лошите публични услуги в целия Европейски съюз.

Тук има едно голямо „но“ – тези пари очевидно е, че няма да дойдат от по-високи данъци, ще дойдат от спестявания. Какви са тези спестявания? Виждаме всяка година как декември се харчат между 1.5 и 2 милиарда лева в рамките на няколко седмици. На практика правителството стиска кранчето и го затваря цяла година (и към момента бюджетът е събрал повече пари, отколкото е похарчил, и това е в разгара на кризата с коронавируса), за да може ноември, декември, януари да харчи свободно и без много парламентарен контрол. Тези пари ги обещават. Големият въпрос за мен е дали това са добре похарчени средства.“

Според Калфин много по-добре е вместо да се раздават детски надбавки на калпак, тези пари да отидат „там, където е концентрирана бедността“, защото 40 лева са едно за човек с доход 600 лева и друго за този с доход от 6 хиляди лева. Същото по думите му се отнася и за 50-те лева на пенсионерите.

„Те идват като някакво благодеяние. Това са хора, които са си заработили пенсиите. Ако искаш да спазваш пенсионния модел, трябва да се отчитат две условия – кой колко дълго се е осигурявал и каква сума е внасял. С всички тези изменения – с по 50-те лева сега, с вдигането на минималната пенсия, с това, което се предвижда за догодина – увеличаване на едни пенсии с 5%, а на други с 10%  изцяло се разрушава нормалния пенсионен модел. Оттук нататък стои въпросът кой точно и какъв стимул ще има да се пенсионира, след като пенсията е въпрос на решение на някое правителство някой ден“, коментира бившият социален министър.  

„Това е изцяло предизборно – целта е да се купят гласове, да се купят хора, да се каже – вижте колко много пари даваме. Това е с цената на още по-голямо обезсмисляне на нормалните системи, които искаме да функционират в една държава. С 50 лева или с 40 лева детски няма да се реши нито един проблем, но ще се създадат много проблеми в логиката на публичните финанси и доверието на хората в тях“, смята Ивайло Калфин.

Резолюцията за върховенството на закона е много остра към България и поставя въпроси, които не се поставят даже на страни-кандидатки. Тази резолюция, който и да управлява България, ще тежи на държавата ни дълго време, подчерта Калфин.

„ЕС няма силни инструменти да ни реши проблемите, както много българи очакват, но пък вижда всичко и може да даде добра оценка какво се случва в България. В случая тази оценка е много негативна.“

Показателно според Калфин е, че големите политически групи, с изключение на тази на ЕНП, в която членува ГЕРБ, са подкрепили резолюцията. „Тя не мина „на косъм“ или с няколко гласа разлика. Това е мнението на институция за България и то важна европейска институция. Очаквам години напред да ни припомнят текстовете от нея, който и да управлява България.“

България е стигматизирана като проблемна страна и всяко правителство се опитва да излезе от тази стигма. С една подобна резолюция страната ни се връща много назад, отбеляза още Ивайло Калфин.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15