Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво стои зад агресията към гостите на „Панорама“

Бойко Василев: Трябва да зададем критичните въпроси на всички

Журналистика на диалога във време, когато всеки крещи от 1 лице единствено число, се прави с опазване на човешкото достойнство

Бойко Василев
Снимка: Личен архив

Това, което става след „Панорама“, не решава нито един въпрос на свободата на словото, заяви в предаването „Политически некоректно“ водещият на коментарното предаване по Българската национална телевизия Бойко Василев.

„2013 година „Панорама“ правеше абсолютно същото. Екипът на „Панорама“ беше същият и се случиха няколко подобни ситуации, включително ситуации с хора, които се повториха. Реакциите в обществото обаче са други и аз си задавам въпроса защо и какво се промени оттогава“, отбеляза Василев. 

Като промяна за изминалите седем години телевизионният водещ отчита „нашата зависимост от социалните мрежи“.

„Това, че заради социалните мрежи ние сме все повече и повече в собствените си балони, ние сме все повече и повече затворени в това, което ние мислим и което мисли най-близкия ни приятелски кръг, че все по-трудно изтърпяваме другото мнение и наред с всичко това – след Фейсбук всичко е лично.“

Ескалацията започна да нараства след предаване, в което участваха Даниела Дариткова и Корнелия Нинова, чието извеждане от сградата на БНТ беше проблематично. Последва агресия спрямо други участници като политолога Стойчо Стойчев. След последното издание на предаването със засилена охрана сградата на БНТ напусна евродепутатът Андрей Новаков.

Как се стигна до яйцата и затягане на обръча на обсадата? След казуса с Дариткова и Нинова като че ли се създаде впечатлението, че „Панорама“ може да бъде сцена на подобен вид политическа акция, допълни Бойко Василев. 

Не мога да се оплача от агресия срещу „Панорама“, посочи той. По думите му това не е атака срещу „Панорама“, той не се чувства атакуван лично и не „Панорама“ е целта на тези протести.

Според Бойко Василев случващото се по време на живото излъчване на предаването и след приключването му повдига въпроса можем ли да се разберем по въпроса, че човешкото достойнство е неприкосновено.

Че никой не обича да бъде унижаван лично, да бъде обграден и гонен от много хора и това да бъде превърнато във видео и това видео да стои в интернет още 100 години.“ 

„Може да има една политическа крайна цел: част от гостите, които са от управляващите или свързани с тях, да престанат да идват или да има политическа цел – те да бъдат показани в унизено, обградено положение“, смята водещият. Бойко Василев не изключва да има и друга цел – „Панорама“ да се промени“.

Телевизионният водещ обясни, че „Панорама“ отразява протестите от ден първи, по най-различни начини - с пряко участие в ефир на протестиращи или на застъпници на тезата на протестиращите анализатори, както и чрез участието им в репортажи на запис.

От началото на протеста е имало няколко издания на предаването, като във всяко едно е имало присъствие на протеста под различни форми, отбеляза Василев. „На живо в студиото е имало трима или четирима от протестиращите.“ 

Обществото плаща на обществените медии, за да има в тях редакционна независимост, припомни Василев.

Не се сещам за толкова неудобен за всяка власт формат. Излиза актуалната власт, говори и след това говори някой друг. Тезата на властта може да бъде подложена на антитезата на опозицията и на гражданското общество, но според мен е честно всеки в студиото да може да отговори на всеки зададен към него въпрос.“

Ние трябва да зададем критичните въпроси на всички. Трябва да им ги зададем тогава, когато са слаби, но преди всичко да им ги зададем тогава, когато са силни“, вярва журналистът.

„Има битки, които завършват успешно и които са тихи битки, защото завършват успешно. Когато стане скандал означава, че битката е стигнала до момент, в който трябва да стане публична“, изтъкна Бойко Василев. 

Ако искат журналистиката на диалога да има шанс във време, в което всеки крещи от първо лице единствено число, нека се съобразят с човешкото достойнство на гостите, които сме поканили – да изразят различни мнения, да влязат в спор, да бъдат критикувани, да бъдат репликирани, но да излязат от това студио с чувството, че достойнството им ще бъде защитено“, апелира Бойко Василев към протестиращите, които се канят и следващия петък вечер да бъдат пред БНТ.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12