Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво стои зад агресията към гостите на „Панорама“

Бойко Василев: Трябва да зададем критичните въпроси на всички

Журналистика на диалога във време, когато всеки крещи от 1 лице единствено число, се прави с опазване на човешкото достойнство

Бойко Василев
Снимка: Личен архив

Това, което става след „Панорама“, не решава нито един въпрос на свободата на словото, заяви в предаването „Политически некоректно“ водещият на коментарното предаване по Българската национална телевизия Бойко Василев.

„2013 година „Панорама“ правеше абсолютно същото. Екипът на „Панорама“ беше същият и се случиха няколко подобни ситуации, включително ситуации с хора, които се повториха. Реакциите в обществото обаче са други и аз си задавам въпроса защо и какво се промени оттогава“, отбеляза Василев. 

Като промяна за изминалите седем години телевизионният водещ отчита „нашата зависимост от социалните мрежи“.

„Това, че заради социалните мрежи ние сме все повече и повече в собствените си балони, ние сме все повече и повече затворени в това, което ние мислим и което мисли най-близкия ни приятелски кръг, че все по-трудно изтърпяваме другото мнение и наред с всичко това – след Фейсбук всичко е лично.“

Ескалацията започна да нараства след предаване, в което участваха Даниела Дариткова и Корнелия Нинова, чието извеждане от сградата на БНТ беше проблематично. Последва агресия спрямо други участници като политолога Стойчо Стойчев. След последното издание на предаването със засилена охрана сградата на БНТ напусна евродепутатът Андрей Новаков.

Как се стигна до яйцата и затягане на обръча на обсадата? След казуса с Дариткова и Нинова като че ли се създаде впечатлението, че „Панорама“ може да бъде сцена на подобен вид политическа акция, допълни Бойко Василев. 

Не мога да се оплача от агресия срещу „Панорама“, посочи той. По думите му това не е атака срещу „Панорама“, той не се чувства атакуван лично и не „Панорама“ е целта на тези протести.

Според Бойко Василев случващото се по време на живото излъчване на предаването и след приключването му повдига въпроса можем ли да се разберем по въпроса, че човешкото достойнство е неприкосновено.

Че никой не обича да бъде унижаван лично, да бъде обграден и гонен от много хора и това да бъде превърнато във видео и това видео да стои в интернет още 100 години.“ 

„Може да има една политическа крайна цел: част от гостите, които са от управляващите или свързани с тях, да престанат да идват или да има политическа цел – те да бъдат показани в унизено, обградено положение“, смята водещият. Бойко Василев не изключва да има и друга цел – „Панорама“ да се промени“.

Телевизионният водещ обясни, че „Панорама“ отразява протестите от ден първи, по най-различни начини - с пряко участие в ефир на протестиращи или на застъпници на тезата на протестиращите анализатори, както и чрез участието им в репортажи на запис.

От началото на протеста е имало няколко издания на предаването, като във всяко едно е имало присъствие на протеста под различни форми, отбеляза Василев. „На живо в студиото е имало трима или четирима от протестиращите.“ 

Обществото плаща на обществените медии, за да има в тях редакционна независимост, припомни Василев.

Не се сещам за толкова неудобен за всяка власт формат. Излиза актуалната власт, говори и след това говори някой друг. Тезата на властта може да бъде подложена на антитезата на опозицията и на гражданското общество, но според мен е честно всеки в студиото да може да отговори на всеки зададен към него въпрос.“

Ние трябва да зададем критичните въпроси на всички. Трябва да им ги зададем тогава, когато са слаби, но преди всичко да им ги зададем тогава, когато са силни“, вярва журналистът.

„Има битки, които завършват успешно и които са тихи битки, защото завършват успешно. Когато стане скандал означава, че битката е стигнала до момент, в който трябва да стане публична“, изтъкна Бойко Василев. 

Ако искат журналистиката на диалога да има шанс във време, в което всеки крещи от първо лице единствено число, нека се съобразят с човешкото достойнство на гостите, които сме поканили – да изразят различни мнения, да влязат в спор, да бъдат критикувани, да бъдат репликирани, но да излязат от това студио с чувството, че достойнството им ще бъде защитено“, апелира Бойко Василев към протестиращите, които се канят и следващия петък вечер да бъдат пред БНТ.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09