Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Изкуството на барока" с Анна Фусек, Жорди Савал и още прекрасни музиканти

Анна Фусек
Снимка: annafusek.com

След откриването на 6 октомври с концерт на изключителния нидерландски блокфлейтист Ерик Босграаф фестивалът "Изкуството на барока" продължава и отново пространството на столичното Ларго ще бъде сцена за гости от чужбина - на 14 октомври от 18 часа там ще свирят Анна Фусек - блокфлейта и барокова цигулка, Джанлука Джеремия - лютня и Людовико Минази - бароково виолончело, с участието и на българската цигуларка Зефира Вълова, която е артистичен директор на фестивала.

14-ото издание на форума за старинна музика е по-компактно, заради условията и ограниченията, наложени от пандемията, но не се отказва от традиционните връзки със забележителни изпълнители на старинни инструменти от цяла Европа - с надежда те да се осъществят, въпреки всичко.

Концертът в сряда е под надслов "Виртуозите на XVII век" и е с италианска програма, а в афиша следват "Барок и съвременност" с изгряващата звезда Ева Зайчик, гостуване на гръцки музиканти за отбелязване на 250-годишнината на Лудвиг ван Бетовен и "Барок за всички" с талантливи деца-изпълнители, а за финал - "Копнеж по екзотичното" с шедьоври на късния барок. С надежда организаторите очакват да се осъществи в края на ноември и гостуването на големия гамбист Жорди Савал в програма, обвързваща музикално Изтока и Запада, в която към интернационалния ансамбъл ще се присъедини и българският кавалджия Недялко Недялков.

Чуйте повече за акцентите в тазгодишното издание на фестивала "Изкуството на барока" от разговора с артистичния директор Зефира Вълова в първия звуков файл.

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представихме и една от звездните гостенки тази година - Анна Фусек, която свири на блокфлейта, цигулка и пиано, специализирала философия и музикология, както и актьорско майсторство. Тя е сред най-търсените изпълнителки на старинна музика в Европа, работи с елитни ансамбли.

"Аз и Зефира се запознахме в ансамбъл Il Pomo d'Oro преди няколко години. Много съм щастлива, че най-накрая намерихме общ проект с камерна музика, защото досега не сме свирили заедно по този начин, а само в оркестър, и се радвам да си партнирам с толкова добра цигуларка и с останалите тук, в София.

Заедно участвахме и в проекта на Джойс ДиДонато, наречен “Във война и мир”. Смятам, че е много ценно нейното усилие да промени стандартната концертна форма. По някакъв начин тя превръща концертите си в шоу - със светлини, специални костюми и т.н. Може би не винаги е посоката, в която аз бих поела, но въпреки това мисля, че е чудесно, че някой се опитва да разбие правилата за правене на класически концерт. И, разбира се, има значение, че тя го прави по нейния блестящ начин. Моето мнение е, че класиеските сцени имат нужда от определени импулси в посока на експеримента с актьорко участие, или с видео - разбира се, че винаги съществува риск, защото вниманието на публиката може да бъде отклонено от главното, но е важно да се опитва в търсенията как да се съчетават изкуствата, за да се създава нещо ново на сцената."

Интервюто с Анна Фусек чуйте във втория звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Блокфлейтистът Ерик Босграаф откри фестивала "Изкуството на барока" 2020

Холандският виртуоз Ерик Босграаф не за първи път радва почитателите на фестивала "Изкуството на барока" с уникалното си присъствие, но както казва артистичният директор Зефира Вълова, той "обича да гъделичка българската публика и да я закача с..

публикувано на 08.10.20 в 15:41
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова,..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории"...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е..

публикувано на 05.01.25 в 06:42