Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Изкуството на барока" с Анна Фусек, Жорди Савал и още прекрасни музиканти

Анна Фусек
Снимка: annafusek.com

След откриването на 6 октомври с концерт на изключителния нидерландски блокфлейтист Ерик Босграаф фестивалът "Изкуството на барока" продължава и отново пространството на столичното Ларго ще бъде сцена за гости от чужбина - на 14 октомври от 18 часа там ще свирят Анна Фусек - блокфлейта и барокова цигулка, Джанлука Джеремия - лютня и Людовико Минази - бароково виолончело, с участието и на българската цигуларка Зефира Вълова, която е артистичен директор на фестивала.

14-ото издание на форума за старинна музика е по-компактно, заради условията и ограниченията, наложени от пандемията, но не се отказва от традиционните връзки със забележителни изпълнители на старинни инструменти от цяла Европа - с надежда те да се осъществят, въпреки всичко.

Концертът в сряда е под надслов "Виртуозите на XVII век" и е с италианска програма, а в афиша следват "Барок и съвременност" с изгряващата звезда Ева Зайчик, гостуване на гръцки музиканти за отбелязване на 250-годишнината на Лудвиг ван Бетовен и "Барок за всички" с талантливи деца-изпълнители, а за финал - "Копнеж по екзотичното" с шедьоври на късния барок. С надежда организаторите очакват да се осъществи в края на ноември и гостуването на големия гамбист Жорди Савал в програма, обвързваща музикално Изтока и Запада, в която към интернационалния ансамбъл ще се присъедини и българският кавалджия Недялко Недялков.

Чуйте повече за акцентите в тазгодишното издание на фестивала "Изкуството на барока" от разговора с артистичния директор Зефира Вълова в първия звуков файл.

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представихме и една от звездните гостенки тази година - Анна Фусек, която свири на блокфлейта, цигулка и пиано, специализирала философия и музикология, както и актьорско майсторство. Тя е сред най-търсените изпълнителки на старинна музика в Европа, работи с елитни ансамбли.

"Аз и Зефира се запознахме в ансамбъл Il Pomo d'Oro преди няколко години. Много съм щастлива, че най-накрая намерихме общ проект с камерна музика, защото досега не сме свирили заедно по този начин, а само в оркестър, и се радвам да си партнирам с толкова добра цигуларка и с останалите тук, в София.

Заедно участвахме и в проекта на Джойс ДиДонато, наречен “Във война и мир”. Смятам, че е много ценно нейното усилие да промени стандартната концертна форма. По някакъв начин тя превръща концертите си в шоу - със светлини, специални костюми и т.н. Може би не винаги е посоката, в която аз бих поела, но въпреки това мисля, че е чудесно, че някой се опитва да разбие правилата за правене на класически концерт. И, разбира се, има значение, че тя го прави по нейния блестящ начин. Моето мнение е, че класиеските сцени имат нужда от определени импулси в посока на експеримента с актьорко участие, или с видео - разбира се, че винаги съществува риск, защото вниманието на публиката може да бъде отклонено от главното, но е важно да се опитва в търсенията как да се съчетават изкуствата, за да се създава нещо ново на сцената."

Интервюто с Анна Фусек чуйте във втория звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Блокфлейтистът Ерик Босграаф откри фестивала "Изкуството на барока" 2020

Холандският виртуоз Ерик Босграаф не за първи път радва почитателите на фестивала "Изкуството на барока" с уникалното си присъствие, но както казва артистичният директор Зефира Вълова, той "обича да гъделичка българската публика и да я закача с..

публикувано на 08.10.20 в 15:41
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на..

публикувано на 14.02.25 в 18:57
Георги Димитров - Жожо

Младият китарист Георги Димитров - Жожо стъпи на сцената на Уигмор хол

24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори..

публикувано на 14.02.25 в 17:24
Деляна Лазарова

Диригентката Деляна Лазарова с нов пост в Шотландия

На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от..

публикувано на 13.02.25 в 18:10
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът..

публикувано на 12.02.25 в 16:53