Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Брунбауер: По темата „Македония“ българите правят от мухата слон

Външните министри на България и на Северна Македония Екатерина Захариева и Буяр Османи. Според проф. Брунбауер не е работа на държавата да казва как да се чете историята.
Снимка: БГНЕС

„Реакцията е разбираема, защото през последните години Република Северна Македония трябваше да направи много болезнен компромис с името си, така че Гърция да отключи пътя ѝ към НАТО и към Европейския съюз. И сега се появяват тези искания от България, които наистина са много странни. Това, което иска българското правителство е много неясно и странно, и всъщност няма нищо общо с преговорите за присъединяване към ЕС. Нито една точка в този меморандум не е критерий за членство в ЕС“. Това коментира пред БНР австрийският проф. Улф Брунбауер от университета в Регенсбург, един от малцината историци в Европа, които следят работата на двустранната комисия. Така който обяснява защо Скопие реагира нервно на обяснителния меморандум на България до Европейския съюз, който на практика съдържа рамковата позиция за разширяването на Съюза, приета от правителството миналата година и потвърдена от всички политически сили в Народното събрание.

Проф. Улф Брунбауер даде интервю за предаването „Събота 150“.

Споменахте членството в ЕС. Може би трябва да кажем, че Брюксел винаги е настоявал да не се вкарват двустранни спорове в Съюза. Не смятате ли, че България се опитва да реши споровете преди приемането на Република Северна Македония в ЕС?

България се опитва да измисли спор. По същество няма нищо, което може да се определи като спорно между двете страни. В случая става дума за различно възприемане и интерпретиране на историята. Но това така или иначе не е работа на правителствата, а на историците. От българския меморандум лъха духът на комунистическата историография от годините, когато се е смятало, че държавата, правителството, може да казва как да се пише историята. Както в България, така и в Република Северна Македония, и навсякъде другаде по света историците трябва да са свободни да пишат историята така, както смятат че е правилно. А иначе, ЕС наистина не иска да се внасят двустранни конфликти, не на последно място заради лош опит. Нека спомена конфликта между Словения и Хърватия за морската граница. Или още по-големия и все още неразрешен конфликт на разделения Кипър.

Казвате, не правителствата решават как да се пише историята. Затова беше създадена двустранна комисия от историци, която тази седмица заседава за първи път от близо година. Добра ли беше идеята за създаване на такава комисия, което е част от Договора за добросъседство?

Не, това беше лоша идея. Защото наистина няма проблем, който да решава тази комисия. Такива комисии е имало и другаде, когато е трябвало да се разреши въпрос от ранга на геноцид или етническо прочистване. В случая с България и с Република Северна Македония няма нищо такова. Тук става дума наистина само за вманиачаването на българските патриоти, които твърдят, че македонците са българи. Човек може да твърди това, но това мнение не може да е предмет на работата на комисия от историци.

Тази историческа комисия политизира историографията. В меморандума пише, че историята е обща. А това противоречи на съвременното научно разбиране за историята. По-скоро може да се говори за споделена история. Но дори и това не е толкова важно. Когато в един правителствен документ се формулират такива опорни точки, това политизира комисията. Членовете на комисията - историците, учените, не могат да се дистанцират от такъв текст. Те се чувстват като представители на определена национална позиция. А това не е предпоставка за добра съвместна работа по несъществуващ проблем.

Несъществуващ проблем, но както у нас, така и в Република Северна Македония не биха се съгласили с Вас. Така че, не е ли дошло времето да се изяснят неяснотите и да се сложи край на този спор?

Но какъв е проблемът?! В България има много хора, в това число и учени, които са на мнение, че живеещите в днешна Република Северна Македония православни, говорещи славянски език хора всъщност са българи. Чисто научно погледнато можем и да не се съгласим с това твърдение. В Република Северна Македония също са на друго мнение. И в това няма нищо лошо. Просто има две мнения по въпроса, може би и двете мнения не отговарят на истината, може би и двете стъпват на идеология. Но според мен няма нужда от двустранна комисия, която да обсъжда тези мнения. И със сигурност нищо няма да произлезе от тази комисия, докато политиците се опитват да инструментализират работата ѝ.

Вие сте историк, изследвате историята на Балканите, а тя все още силно влияе на политиката, защото вероятно не е минало достатъчно време от последните войни между съседите на Балканите.

Ако сравняваме с други части на Европа, не бих казал - последната война между Германия и Франция също не е много отдавна. Освен това този конфликт беше много по-жесток, отколкото който и да е спор между България и Македония. Наистина мисля, че в случая се прави от мухата слон.

Как може да се реши този спор?

Най-добре би било, ако София и Скопие оставят добрите историци, каквито има и в двете страни, да си вършат работата. Правителствата не бива да се занимават с история. Не е работа на държавата да казва как да се чете собствената история, още по-малко да иска това от чужда държава. А ако политиците вложат енергията си в общи проекти, като например изграждането на железопътна линия между Скопие и София, ще бъдат много по-полезни на хората, отколкото с този абсурден исторически спор.

Външнополитически за България няма да е особено разумно да форсира тази тема. И мисля, че българското правителство осъзнава, че този път няма да го отведе доникъде. На карта е заложено реномето на България в ЕС.

Интервюто с проф. Улф Брунбауер можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Проф. Ангел Димитров

"Мъничка стъпка напред" в Смесената българо-македонска комисия по исторически въпроси

"Мъничка стъпка напред". Така професор Ангел Димитров окачестви резултатите от вчерашните и днешните разисквания   на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония. Напредък е бил постигнат по..

публикувано на 16.10.20 в 20:14
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изтребител Ф/А-18

Двама американски пилоти оцеляха след приятелски огън над Червено море

Двама пилоти на изтребител Ф/А-18 от военноморските сили на САЩ са били свалени над Червено море при очевиден инцидент с приятелски огън, съобщиха американските военни. И двамата пилоти са извадени живи от водата, като единият е с леки наранявания при..

публикувано на 22.12.24 в 07:57
Йовчо Стоянов

"Когато Русе беше Русчук" - тема на календар

"Когато Русе беше Русчук" е темата на календара, който вече пет години издават ентусиастите от сдружение "Русчук". На 12 страници са отпечатани пощенски картички от края на 19 и началото на 20 век, пропътували хиляди километри до получателите си...

публикувано на 22.12.24 в 07:45
Митинг на

ДПС ще проведе Национална конференция

В столицата ще се проведе ХІІ Национална конференция на ДПС. Очаква се да бъдат направени структурни промени, с които ДПС да има само един председател - Делян Пеевски, а фигурата на почетния председател да бъде заличена. Очаква се  конференцията..

публикувано на 22.12.24 в 07:36

Разглеждат проектобюджета в ресорната комисия на НС на 7 януари

Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на парламента. В петък - т.е. в последния си работен ден за 2024 година, депутатите одобриха състава на..

публикувано на 22.12.24 в 07:29

Във Витлеем за Коледа и по следите на талисмана - "Благословителен знак"

Всяко поклонническо пътуване е празник, но да попаднеш във Витлеем на Коледа или в Йерусалим на Великден е направо щастие за всеки християнин. Днес, до Светите земи се стига със самолет за няколко часа. Някога се е пътувало седмици с кораб, а после..

публикувано на 22.12.24 в 06:30
Володимир Зеленски

Володимир Зеленски заплаши с още атаки срещу военни обекти в Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заплаши с нови нападения срещу военни обекти в Русия, след като украински удари поразиха руския град Казан и село в граничния регион Курск, предаде ДПА. "Определено ще продължим да нанасяме удари по руски военни цели..

публикувано на 22.12.24 в 04:25

Хакан Фидан: Турция ще направи необходимото, за да защити сигурността си

Турция ще направи, каквото е необходимо, за да обезпечи своята сигурност, ако новите управляващи в Сирия не могат да отговорят на притесненията й за кюрдските части в арабската държава, които Анкара разглежда като терористични групировки. Това заяви..

публикувано на 22.12.24 в 03:57