Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От храна за зимата или от млади лекари се нуждае болницата в Златоград

Община Златоград
Снимка: Валентина Иванова

Призивът на общинската болница в Златоград за събиране на хранителни продукти, дърва за огрев, парични дарения и лични предпазни средства във връзка с пандемията бе възприет нееднозначно.

Апелът за дарителската кампания дойде от социалните мрежи.

Имаме нужда от всичко, декларира д-р Людмил Личев, управител на многопрофилната болница за активно лечение „Проф. д-р Асен Шопов" в Златоград.

„Хората от района са свикнали и ни даряват много картофи, лук, ред други селскостопански продукти точно по това време, когато си събират продукцията. Повечето от тях знаят. Ние си имаме кухня. Ние не се храним на кетъринг. Имаме диетична сестра, готвим си и храним пациентите“, разказва Личев.

„Всичко, което се даде – то е за болните, то е за хората. Ние сме общинска болница. Изцяло се издържаме от клиничните пътеки. Получаваме и помощ от общината, но въпреки всичко нашите пътеки са нископлатени. Нямаме заеми към доставчици, нямаме просрочени задължения, давам си нормално заплатите“, допълва картината болничният директор.

Персоналът на общинската болница се състои от 90 души. Болницата работи с пет отделения. Проблем с медицинските работници обаче има – медицинските сестри са в пенсионна възраст, а млади сестри и лекари не идват, обяснява д-р Людмил Личев. Има нужда от анестезиолози и от педиатри.

„Имам доставени 200 кубика дърва отзад в двора, които сме ги наредили и сме си ги купили, болницата. Покрай тях има доставени различни дървени материали от хората, които даряват.“

Преди да пусне обявата, болничният директор не е известил кмета. „Самите хора идват и ме питат - искате ли да донеса, картофи имам, излишни, имам излишен лук. Няма лошо в това", отбеляза д-р Личев.

В потвърждение на тези думи местните жители приветстват идеята, готови са да дарят.

„Защо да не даряваме? То е за болницата, то е за нас. Разчитаме. Първа помощ къде могат да ни дадат?“

„Кой не би подпомогнал за болницата? Всеки там лежи. Нормално е да сме съгласни. Че и храната е хубава.“

„При условие, че нямаме наблизо друго лечебно заведение, разчитаме 100% на болницата. Трябва всеки, малко или много, кой колкото има възможност да помогне болницата да се запази.“

Цялата тази история за мен е позорна“, коментира кметът на Златоград Мирослав Янчев. 

„От 13 години управлявам общината. Недоумявам, че това нещо може да бъде изписано от общинско учреждение и без резолюцията на Общинския съвет, който е принципал на болницата. Да се изписват по най-елементарен начин призиви за помощ, че едва ли не, ако не се дарят боб, картофи няма как да съществува болницата. Категорично се разминава с действителността.“

Болницата е финансово стабилна, декларира Мирослав Янчев. „А сега се налага да се обясняваме като едва ли не фалирали болница.“

Чрез ефира на „Хоризонт“ Янчев покани млади медицински специалисти да работят в града, срещу обещание за подпомагане от общината.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16