Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 години фондация "Йордан Камджалов"

Снимка: Фондация "Камджалов"

10 години от основаването си отпразнува на 17 октомври фондация „Йордан Камджалов“ с концерт в столичния Военен клуб. Водещата на концерта, актрисата Биляна Петринска, представи всички страни и постижения на Фондацията, както и да внесе по-личен характер на събитието чрез кратки разговори с участниците.

На сцената на Военния клуб излязоха едни от най-ярките таланти, подкрепени от Фондацията, които вече са започнали успешно професионалната си кариера: Виктория Василенко, която изпълни Сюитата за пиано „Лешникотрошачката“ на Чайковски-Плетньов, и Зорница Иларионова, която представи „Цигански напеви“ на Сарасате. Публиката аплодира и Лора Маркова, която на 16-годишна възраст стана най-младият концертмайстор на професионален оркестър в България, след като беше избрана от маестро Камджалов за първа цигулка на оркестър Genesis. Младата цигуларка представи сравнително рядко изпълняваната в България „Кармен фантазия“ от Франц Ваксман. Програмата беше допълнена от едно от най-новите дарования на фондация „Камджалов“ - 21-годишната изпълнителка на ударни инструменти Деметра-Анджалика Григорова, която представи своя авторска песен по фолклорен текст заедно с колегите си перкусионисти Боян Боков и Калоян Минчев.

Програмата на празничния концерт нямаше да е пълна без участието и на хора на Фондация „Камджалов“ „Музикална лаборатория за човека“, който под диригентството на Мая Василева изпълни „Достойно ест“ от Бортнянски и „Богородице Дево“ от Рахманинов. Особено емоционално въздействие имаха и видеопоздравите от певицата Лиса Джерард, органистката проф. Нева Кръстева, композитора акад. Васил Казанджиев и актьора и режисьор Мариус Куркински, които очертаха не само личностните качества и възможности на Йордан Камджалов, но и стойността на работата на Фондацията за българската музика и културен живот.

Изненадата на вечерта настъпи, когато самият диригент – основател на Фондацията, оркестър Генезис и хор „Музикална лаборатория за Човека“, се появи на сцената, за да обяви основаването на две нови награди на името на неговите учители Васил Казанджиев и Нева Кръстева. Отличията ще бъдат връчвани на музикални педагози с високи постижения, като първите наградени са преподавателката по цигулка Благородна Танева и по ударни инструменти - Искра и Мария Палиеви.

Слушателите на БНР също оценяват високо постиженията на Йордан Камджалов и неговите състави през годините: С най-голям брой гласове диригентът беше обявен за "Музикант на годината 2011" в анкетата на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", а националното турне с изпълнението на ораторията "Коледа" на Димитр Ненов беше обявено за "Музикален проект на годината 2019".

Чуйте в репортажа, който ще откриете в звуковия файл, споделеното от две от стипендиантките на фондация "Йордан Камджалов" - Виктория Василенко и Деметра-Анджалика Григорова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25