Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да вземаш по-малка от минималната пенсия – възможно е

Снимка: БГНЕС

Може ли нещо да е по-минимално от минималното? Как гледат на новината за 300 лева минимална пенсия догодина хората, които получават по-малко от най малкото и защо се оказва, че има няколко вида минимални пенсии – темата е във фокуса на предаването „Хоризонт до обед“.

Слушателка на БНР от малък град сигнализира, че получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, която е по-малка от минималната и не става дума за социална или инвалидна пенсия.  В момента тя получава 239 лева за 25 години трудов стаж.

„Влязох в годините за пенсиониране. Имам си стаж като медицинска сестра. Това си е пенсия, нормална, за стаж“, разказа жената пред „Хоризонт“. Тя не може да си обясни как е възможно това, след като се обявява, че минималната пенсия е 250 лева.

Когато обявиха, че пенсията ще стане 250 лева, минималната, аз получавах 220. За мен това означаваше, че всички пенсии ще станат 250. Сега, след като пледират, че догодина 300 лева ще стане минималната пенсия, аз мога ли да очаквам, че моята ще стане 300 лева“, пита възрастната жена, която се чувства унизена и ядосана. „Искам да задам въпроса как е възможно минималната пенсия в момента да е под нивото на бедността (линията на бедност – бел. ред.)в България?

Има повече от една минимални пенсии, поясняват от Националния осигурителен институт.

250 лева е базовата пенсия при пълен стаж и достигната възраст, върху която се изчисляват пенсиите при недостигащ осигурителен стаж, те логично могат да са по-ниски от 250 лева.

Малко над 65 хиляди души попадат в категорията лица, които получават трудови или нетрудови пенсии под 250 лева, става ясно от думите на Любомира Язаджиева, директор „Пенсии“ в Националният осигурителен институт.

„Това са пенсии, които се отпускат при малко по-висока възраст на лицата, но при по-нисък изискуем минимален осигурителен стаж –15 години действителен осигурителен стаж.“

Размерът на тези пенсии се определя като 85% от масовия, основен минимален размер на пенсиите. „Това означава, че за втората половина на 2020 година той е около 212 лева. При повишаване на основния минимален размер на този вид пенсии ще достигне 255 от 1 януари.“

Снимка: БГНЕС

НОИ изплаща и пенсии, несвързани с трудова дейност. Сред тях са социалната пенсия за старост, социалната пенсия за инвалидност, гражданско-инвалидните, военно-инвалидните пенсии.

„При тях не можем да говорим за минимален размер. Те се изплащат във фиксиран размер, който се определя като процент от социалната пенсия за старост. Размерът на социалната пенсия за старост влиза в сила обикновено около 1 юли, едновременно с ежегодното осъвременяване на пенсиите“, уточни Язаджиева.

НОИ е обвиняван във всички възможни земни грехове. НОИ не може да бъде обвиняван само в едно – в неточност или неточно изпълнение на закона“, коментира финансистът Любомир Христов, който е бил съветник на изпълнителния директор на Световната банка и главен икономист и член на Управителния съвет на БНБ. Според Христов има законодателно обусловени и заложени неясноти. 

Любомир Христов  Снимка: БГНЕС

Цялата ни пенсионна система е основана на подвеждане и заблуда, твърди още Любомир Христов. Той смята, че над 2 милиона души, ако не прехвърлят осигуряването си само в НОИ, ще получават две пенсии, които са по-малко от една. „Тоест те ще загубят живи, реални пари, на които имат право.“

„В Кодекса за социално осигуряване има членове, раздели и части от кодекса, които, все едно аз да лепна етикета „Троянска сливова“ върху компот с джанки и да ви продавам компота от джанки за „Троянска сливова“.

Любомир Христов оспорва формулировката „допълнително задължително пенсионно осигуряване“.

„Не е задължително. От 2015 година всеки може да се откаже от осигуряване в пенсионен фонд. Задължително за мен е да спра на червен светофар на пътя и няма ляво, няма дясно. Не мога да избера да не спра. А тук можете да изберете да не се осигурявате“, коментира финансистът пред БНР. 

Осигуряването в пенсионни фондове и в държавното обществено осигуряване в НОИ са алтернативи и то изключващи се, подчерта Любомир Христов. „Тоест вие една четвърт от вашата осигурителна вноска можете да я внесете или в ДОО, или в пенсионен фонд, но не и на двете места едновременно.“

Въпросът е може ли пенсията от УПФ да компенсира намалената държавна пенсия за човек, който се е осигурявал в УПФ - 40 години за мъжете, 37 години за жените, обобщи Христов. 

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18