200 младежи, които напускат алтернативна грижа, ще бъдат подпомогнати по проекта „Пътеки към свободата“, по който работи „SOS Детски селища България“. Стойността на проекта е около 200 хиляди лева. Той ще се изпълнява до 2023 година.
„Проектът „Пътеки към свободата“ има за цел да подкрепи млади хора, които напускат различни форми на алтернативна грижа, различни центрове за настаняване, приемни семейства. Когато те станат на 18 години, те трябва да напуснат тази алтернативна грижа и да започнат свой самостоятелен живот и точно този момент е изключително ключов, труден за тях. Затова ние реализираме този проект, с който искаме да подкрепим 200 млади души, на които им предстои да започнат новия предизвикателен етап от своя живот. Да ги подкрепим, за да се случи този преход малко по-плавно, без излишен стрес, тревога, страх и всичко, което съпътства човек в тази възраст“, каза в предаването „Рано в неделя“ Деница Аврамова, координатор на проекта и част от отдела „Развитие на програми“ в „SOS Детски селища България“.
Младежите търсят подкрепа основно за заплащане на наема за жилище и за завършване на курсове за придобиване на квалификация.
„Повече от половината молби, които ние получихме през първия кръг, бяха за подкрепа за намиране на квартира и за плащане на първоначалните наеми. Заедно с това на второ място младите хора имат нужда от подкрепа за образованието. Имаме няколко младежи, които заявиха професионални курсове за придобиване на свидетелство за професионална квалификация. Това бяха готварски курсове, сладкарство, чужди езици, английски език. Няколко човека записаха курсове за компютърна грамотност, която много се търси, особено в условията на тази ситуация в България“, допълни Деница Аврамова.
Проектът е финансиран от фонд „Активни граждани“, по финансовия механизъм на европейското икономическо пространство.
„Това е начинът за финансиране на всички тези дейности с цел да се подобри цялостното състояние и на младите хора, които напускат грижа, с цел да ги подкрепи, за да се борим срещу най-различни социални проблеми, с които те се сблъскват като - изолация, като ниски доходи, работа в сивите зони“, подчерта Аврамова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми, посветени на България. Той започва да прави филми за България още като ученик. В канала му в интернет, носещ неговото име, той събира хиляди българи от цял свят, които разплаква, усмихва, замисля - с една дума - вълнува. Даниел Богдански е от Карлово, завършва..
Държавният военен архив, чието седалище е във Велико Търново, тази година отбелязва своята 70-годишнина. Над девет километра са архивните единици в дължина . Те пазят историческата ни памет от българското опълчение, войните, личните архиви на бележити български генерали. Част от документите вече са дигитализирани и са достъпни за широката..
Проектът за написване на писмо до бъдещото „аз“ - Self Lab, е на прага на своя втори етап. Той ще започне на 6 март и ще приключи на следващия ден. Първата акция е била в края на декември на Централна гара, когато са се включили 12 възрастни и едно дете. Втората ще се случи в „One Book Bookstore“ на улица „Върбица“ 8 в столицата. Всеки,..
През 2021 г. се навършват 100 години от рождението на известния и обичан музикант Тодор Пичуров. Родените през 1971 година в родопското село Момчиловци правят барелеф по повод вековния юбилей. Всяка година 50-годишните в родопското село Момчиловци правят различни инициативи - дар на селото, с които да съхранят историята си, да надградят постигнатото,..
Георги Йовнов от близо 11 години участва във фолклорна формация „Нестинарче“. „ Аз съм запален към българския фолклор, откакто се помня . Българският фолклор е нещо уникално за мен, всички от моя род пеят, пеели са и продължават да го правят. Запален съм по пеенето от 3-4 годишен, но по-професионално започнах да се занимавам от..
Скъпоценни камъни и кристали за десетки хиляди евро показват от днес във Велико Търново двама колекционери от старопрестолния град. Юристът Пламен Копанов се запалил по полускъпоценните камъни на сватбеното си пътешествие в Родопите, а икономистът Веселин Марчев обикаля света, купува и колекционира. Частните колекции са застраховани и се..
Пиесата “Другата в огледалото” е от преди две години и половина и представя трагичната съдба на талантливата художничка Василия. Тя загина трагично, след като не успя да се пребори с болестта анорексия. Явора Стоилова, майка на Василия, е потомка на Яворов и на художника Васил Стоилов. " Явора ми сподели преди време, че когато ме е гледала..
" Ние не можем да забраним на когото и да било да призовава да се гласува за нас ". Това заяви пред БНР Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична..
„Груповият имунитет трябва да достигне 70-80% преболедували или ваксинирани. Много сме далече още от този процент в световен мащаб, за да очакваме..
Лични лекари правят ваксини, които не се водят на тяхната практика. За това съобщи пред БНР общопрактикуващият лекар д-р Станислава Крайселска. На..