Три правозащитни организации, които работят в сферата на защитата на правата на хората с увреждания – Българският хелзинкски комитет, Екип Лайкучка и Общност МОСТОВЕ искат среща с министъра на здравеопазването по повод специфичните потребности на хората с увреждания при въвеждането на противоепидемичните мерки. Трите организации огласиха апел, в който заявяват, че има нужда обществото, журналистите и най-вече управляващите да обърнат внимание на факта, че има лица, които не могат да носят предпазни средства. Това не е каприз, това е абсолютно невъзможно за някои хора и те имат право да бъдат чути, се казва в позицията.
Така според Цекулова би било съобразено обективното състояние на хората с увреждания, някои от които, макар и пораснали, не осъзнават смисъла на мярката носене на маска и затова могат да бъдат приравнени с децата под 6 години, за които това не е задължително.
Това потвърди Цветелина Първанова от Общност МОСТОВЕ, която е майка на младеж с аутизъм. „Когато посещавам разни институции, винаги ми се отказва достъп поради причината, че синът ми не осъзнава ситуацията и не търпи маска. Аз се чувствам много зле. Като отида някъде, винаги съм връщана. Това много ме натоварва. Тази ситуация за мен е много тежка“, разказа майката и поясни, че отчитане в потребностите на хората с увреждания би й дало правото да си придвижва свободно, а не да се крие като престъпник.
Майката на младежа пита здравния министър защо няма разписана наредба, в която ясно да се упоменават категориите лица, за които носенето на маска е невъзможно по обективни причини. „За да се знае и да ни пускат навсякъде. Аз нямам на кой да го оставям да го гледа. Като го заведа в магазин, ме връщат. Търся приятелки, на които да го оставям примерно за 15 минути, за да вляза в магазин да си напазарувам.“
Надежда Цекулова посочи, че правозащитният сектор е готов да подпомогне МЗ с експертиза при оформянето на подобни изключения от правилото. „Има определен начин, по който хората, имащи право на подобно изключение, могат да го удостоверят – с определен документ“, допълни тя и даде примери от практиката на други европейски страни.
Поставянето на хората с увреждания в ситуация на извънреден и допълнителен контрол е форма на непряка дискриминация, смята Цекулова. През първите месеци на ограниченията – март и април, хората с увреждания понесоха много голяма тежест, тъй като мерките не бяха съобразени с техните специфики, изтъкна още тя. „Това, за което настояваме в момента, е да се направи максималното това да не се повтаря.“
Според Надежда Цекулова здравното министерство демонстрира неглижиране към хората с увреждания.
„Министерство на здравеопазването се среща неколкократно с представителите на рестораньорския бизнес, но от месеци насам не отговаря на запитванията на организации на хора с увреждания.“
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл."Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..