Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майка на младеж с аутизъм: Синът ми не осъзнава ситуацията и не търпи маска

Три организации искат среща със здравния министър за маските и хората с увреждания

Надежда Цекулова: МЗ се среща неколкократно с ресторантьорите, не откликва на нуждите на хора със специфични потребности

Общинската полиция в София засили контрола за носене на маски в градския транспорт на столицата.
Снимка: БГНЕС

Три правозащитни организации, които работят в сферата на защитата на правата на хората с увреждания – Българският хелзинкски комитет, Екип Лайкучка и Общност МОСТОВЕ искат среща с министъра на здравеопазването по повод специфичните потребности на хората с увреждания при въвеждането на противоепидемичните мерки. Трите организации огласиха апел, в който заявяват, че има нужда обществото, журналистите и най-вече управляващите да обърнат внимание на факта, че има лица, които не могат да носят предпазни средства. Това не е каприз, това е абсолютно невъзможно за някои хора и те имат право да бъдат чути, се казва в позицията.

Този апел не бива да се тълкува като опит да се дискредитира мярката носене на маски, подчерта пред БНР Надежда Цекулова от Българския хелзинкски комитет. „Има една, не много голяма група от хора, които не могат да го направят. Много държави са отчели този факт и тази група от хора е изрично упомената в техните документи, с които се обяснява кои са групите, които са изключени от дадена мярка.“

Така според Цекулова би било съобразено обективното състояние на хората с увреждания, някои от които, макар и пораснали, не осъзнават смисъла на мярката носене на маска и затова могат да бъдат приравнени с децата под 6 години, за които това не е задължително.

Това потвърди Цветелина Първанова от Общност МОСТОВЕ, която е майка на младеж с аутизъм. „Когато посещавам разни институции, винаги ми се отказва достъп поради причината, че синът ми не осъзнава ситуацията и не търпи маска. Аз се чувствам много зле. Като отида някъде, винаги съм връщана. Това много ме натоварва. Тази ситуация за мен е много тежка“, разказа майката и поясни, че отчитане в потребностите на хората с увреждания би й дало правото да си придвижва свободно, а не да се крие като престъпник. 

Майката на младежа пита здравния министър защо няма разписана наредба, в която ясно да се упоменават категориите лица, за които носенето на маска  е невъзможно по обективни причини. „За да се знае и да ни пускат навсякъде. Аз нямам на кой да го оставям да го гледа. Като го заведа в магазин, ме връщат. Търся приятелки, на които да го оставям примерно за 15 минути, за да вляза в магазин да си напазарувам.“

Надежда Цекулова посочи, че правозащитният сектор е готов да подпомогне МЗ с експертиза при оформянето на подобни изключения от правилото. „Има определен начин, по който хората, имащи право на подобно изключение, могат да го удостоверят – с определен документ“, допълни тя и даде примери от практиката на други европейски страни.

Поставянето на хората с увреждания в ситуация на извънреден и допълнителен контрол е форма на непряка дискриминация, смята Цекулова. През първите месеци на ограниченията – март и април, хората с увреждания понесоха много голяма тежест, тъй като мерките не бяха съобразени с техните специфики, изтъкна още тя. „Това, за което настояваме в момента, е да се направи максималното това да не се повтаря.“

Според Надежда Цекулова здравното министерство демонстрира неглижиране към хората с увреждания.

Министерство на здравеопазването се среща неколкократно с представителите на рестораньорския бизнес, но от месеци насам не отговаря на запитванията на организации на хора с увреждания.“

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57