Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езикът на омразата не е личен, а социален проблем

Снимка: Pixabay

Да погледнеш в очите на непознат, да го усетиш близък, да научиш нещо съкровено за него е като влизане в обувките на другия.  

Глобалното креативно студио за социално въздействие Fine Acts предлага социален експеримент, свързан с езика на омразата.

Този социален експеримент се базира на известно проучване, според което можеш да се сближиш с непознат човек, ако го гледаш в очите в продължение на 4 минути. Доста социални експерименти са правени през годините по света, доказвайки това твърдение, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Ани Алексиева от Fine Acts.

Затова освен на гледането между двама непознати в мълчание те залагат и на човешката история. Докато двамата се гледат в очите в продължение на 4 минути, в слушалки чуват историята на човека срещу себе си. Реакциите са много емоционални – на емпатия, надежда, близост и доброта, разказа Ани Алексиева пред БНР.

Продукцията се появява в момент на брутална агресия срещу различията, като последни примери са побоят над деца при хомофобска акция в Пловдив, както и смъртните заплахи срещу гей активисти в града.

„В експеримента ние виждаме автентичните реакции на хората, които показват промяна към отсрещния човек, изненада, абсолютно органична емпатия. Те не са предупредени, че ще слушат история, която е свързана с тази тема.“

Моментът на споделяне на ранимостта е много личен. Включилите се в експеримента, представяйки личната си история, разказват и историята на още хиляди хора, които ежедневно и системно са подлагани на език на омразата, подчерта Ани Алексиева.

Езикът на омразата не е личен проблем, той е социален, обществен проблем и засяга страшно много хора в България“, коментира тя.

Не се опитваме да стигнем до най-крайните хора, а до онези, които си задават въпроси, поясни Павел Кунчев, един от съоснователите на глобалната платформа, социален предприемач с опит в маркетинга и рекламата, съосновател и на Time Heroes.

По много теми, които ни разделят като общество и са по-пиперливи, не можеш винаги да достигнеш до всички по ефективен начин, но е много важно да си дадем сметка, че екстремните елементи в едно общество са много малка част, макар да са много шумни и понякога да успяват да доминират, изтъкна Кунчев.

Още за инициативата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49