Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли новости при парите за земеделие за следващия програмен период

Снимка: БГНЕС

Кои са акцентите в общата селскостопанска политика на Европейския съюз за следващия седемгодишен период? Какво реши Европейският парламент за парите за земеделие и как това ще се отрази в България коментира в предаването „Преди всички" Светлана Боянова от Института за агростратегии и иновации.

Това е една от най-богатите политики, с много сериозен бюджет, обясни тя. През юли за тази политика са гласувани 344 милиарда евро. За България от тези пари се очертават около 5 милиарда за директни плащания и около 2 милиарда за развитие на селските райони.

Няма намаляване на средствата, от финансова гледна точка сме ситуирани добре, коментира Светлана Боянова пред БНР.

Новото в общата селскостопанска политика на ЕС е новият модел на субсидиране – с конкретни резултати: New Delivery Model, нещо да се предостави на обществото и за околната среда, поясни Боянова. 

Втората новост е много по-сериозната заявка за екологична амбиция. Предлагат се екосхеми, които засягат например намалената употреба на пестициди, торове, улавяне на въглеродния двуокис в почвата, увеличаване на биологичното производство.

„Всички тези зелени амбиции по някакъв начин ние трябва да ги напишем в един стратегически план. Точно тук, в тази зелена амбиция, се сблъскаха законодателите, Парламентът, Съветът и неправителствените зелени организации. Реално в Парламента гласуваха 30% от бюджета на директните плащания да отиват за тези зелени екосхеми. Те са примерни, ние като страна може да си структурираме други, които са по нуждите на страната.“

35 на сто от бюджета на програмите за развитие на селските райони също се предвижда да бъдат насочени за околна среда и климат, допълни Светлана Боянова.

Екоорганизациите критикуват тези мерки като лесно заобиколими и недостатъчни. Някои зелени организации и кампании определят това като замазване на очите, отбеляза още Светлана Боянова.

По зелените схеми в България все още няма разговор, изтъкна Боянова, според която при нас зелените амбиции стоят „малко на заден план и за администрацията, и за браншовите организации“.

Третото ново в общата селскостопанска политика на Съюза е по-добро разпределение на парите между страните членки и вътре в самите страни.

4% от бюджета на директните плащания да отиват при младите фермери до 40-годишна възраст – това също е заложено в гласуваното от Европейския парламент.

Интервюто със Светлана Боянова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01