Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Гаджоков: България отказва да се поучи от световния опит с Covid-19

Липсва планиране на фази и мерки, така че гражданите и бизнесът да са наясно, казва сънародникът ни от Канада

Снимка: БГНЕС

Българското правителство пропусна да проведе обяснителна кампания, с която да информира и да подготви хората за втората вълна на коронавируса. Така смята Красимир Гаджоков, консултант по информационна сигурност в голяма канадска телекомуникационна компания. Сънародникът ни, който живее и работи в провинция Онтарио, е на мнение, че лятото е било подходящ период за подготовка на страната, защото тогава броят на заразените беше нисък.

„Беше хаос във всякакви отношения, в изказвания, в твърдения. По едно време Щабът изчезна, нямаше го, сега пак го възстановиха“, посочи Гаджоков пред БНР.

В България отказваме да се учим от световния опит, подчерта Красимир Гаджоков, според когото можехме да сме готови поне със седмица по-рано, проследявайки как се развиват нещата в другите страни.

Да се опишат – какви типове мерки, фази – в тази фаза затваряме примерно ресторантите. В следващата фаза затваряме училищата. На хора, на бизнес, на гражданите – на всички ще им бъде ясно на базата на какви условия ще бъдат прилагани тези фази.“

Статистиката в България изглежда много по-зле в сравнение с тази в Канада. В провинция Онтарио, която е два пъти по-голяма от България като население – 14 милиона души, вчера е имало 934 заразени с коронавирус. В Торонто, който е с население 3 милиона души, само 5% от тестваните имат положителни проби за Covid-19, даде примери Красимир Гаджоков. Там обаче ресторантите са отворили едва първата седмица на август, докато в България дискотеките заработиха още в началото на юни, направи друг паралел Гаджоков.

Красимир Гаджоков вижда едно от обясненията на масовата съпротива в България в някои от крайните мерки, които бяха въведени през пролетта:

Затвориха парковете, забраниха на хората напълно да излизат навън. Това не беше толкова адекватно на броя на заразените хора, на това, което се случваше тогава като въздействие на този вирус. И хората реагират на това нещо. Тук никога не са забранявали примерно да се напуска града. Имаше единствено КПП-та между провинциите Онтарио и Квебек, защото в Квебек случаите бяха два пъти повече.“

От 10 октомври в Канада са затворени заведенията за обществено хранене, клубове, дискотеки, кина и фитнеси. Преди това е имало ограничение на броя хора, които могат да се събират.

„Хората в Канада се отнасят много по-отговорно, не се хвърлят по всеки следващ професор, доцент или лекар, който се появи по телевизията. Медиите проверяват дали са реномирани тези хора, които искат да изкажат някакво мнение, колко са признати по света. Хората чуват реномирани и опитни експерти, които изказват мнения, които са реалистични, не плашат хората“, разказа Красимир Гаджоков в предаването „Преди всички".

"Взимат се решения, които са преценени, разумни, рационални, базирани на наука и на баланс."

В Канада има разработени фази и се използват същите критерии от началото на пандемията. Те описват ограниченията, които се въвеждат с всяка фаза и това е ясно на хората, поясни още сънародникът ни. Правителството има безброй програми за помощ на бизнеса, за помощ на безработни хора. Огромна част от хората знаят, че могат да разчитат на това, допълни Гаджоков.

Маските са задължителни, но с много разумни правила, отбеляза още той. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15