Класически пример за грешки в допитванията е снимката, на която президентът Хари Труман държи усмихнат вестник със заглавие „Дюи побеждава Труман“. Заглавието на „Чикаго Дейли Трибюн“ е резултат от заключения от допитванията, че Томас Дюи печели изборите.
Грешката на социолозите през 1948 не е единствената. 2016-а е доказателство за това. След победата на Тръмп над Хилари Клинтън настъпи шок и работата на социолозите бе поставена под лупа.
През 2016-а Тръмп бе подценен. Мнозина усетиха изхода като нелогичен. Социолозите даваха предимство на Клинтън. Какво се обърка тогава?
„През 2016-а допитванията от ключови щати – като Мичиган и Уисконсин, както и Пенсилвания и Северна Каролина до известна степен, също и Флорида, дадоха подвеждащи оценки за това накъде се движи кампанията. Тези щати бяха ключови за изхода от гласуването в избирателната колегия.”
Доктор У. Джоузеф Кембъл е професор по комуникация в Американския университет във Вашингтон и автор на книгата „Провали при допитвания за американските президентски избори“.
„Едно от нещата, които открих, е, че при допитванията могат да се провалят на различни нива – могат да не познаят кой е победителят, може да не предвидят победа с голям преднина. От друга страна – грешката в допитванията има тенденция често да е и журналистическа грешка. Имам предвид, че журналистите почти винаги се ръководят от допитванията в отразяването на президентски избори. Допитванията заемат централно място, що се отнася до разбиране на динамиката на една кампания. Така, когато допитванията дадат на късо, се проваля и отразяването от страна на журналистите.”
В миналото в Америка е имало негативна представа за използване на допитванията в новини. Смятало се е, че използването на такива данни измества традиционната роля на репортерите – да наблюдават от място това, което се случва, да говорят лице в лице с избирателите. Дори видни журналисти са казвали, че се надяват социологическите проучвания да са грешни. Това се променя преди около 10-15 години.
„Една от причините за това според мен е засиленият интерес към журналистиката, която си борави с данни. Имам предвид онези журналисти, които приемат с отворени обятия както никога до сега данните от социологическите проучвания и начина, по който се провеждат. Един от най-видните журналисти е Нейт Силвър, който стои зад блога FIVE-THIRTY-EIGHT, сайт за анализи и прогнози, в който може да се открие неговия статистически модел за изхода от избори, най-вече президентски избори. Моделът е базиран на допитвания. През 2008-а, когато Силвър за първи път пусна модела си по време на президентски избори, позна изхода в 49 от 50-те щати. Четири години по-късно, през 2012 г., той надмина себе си като позна изхода в 50-те щати. Това го превърна в нещо като звезда. Разбира се през 2016-а прогнозите на Силвър бяха в грешната посока и той не успя да предвещае победата на Доналд Тръмп, но мисля, че успехите му през 2008 и 2012 допринесоха за спада в охулването срещу социолозите от страна на журналистите“, коментира Кембъл.
Сега използваме проучвания, но с едно наум. Какво трябва да имаме предвид през 2020 година?
„През 2020-а хората трябва да са бдителни, да са скептични спрямо допитванията. Не трябва да отхвърлят данните от допитванията с лека ръка, но да имат едно наум: че е имало грешки и може отново да се стигне до грешки. Допитванията през първата част на есенната кампания бяха разнопосочни – някои предвиждаха близки резултати, други представяха Байдън с убедителна преднина.“
Експертите съветват при боравене с проучване е да се вникне в методологията и извадката и да се знае, че за предимство на даден кандидат може да се говори, когато преднината му е по-голяма от близо 2 пъти статистическата грешка. Не бива да забравяме и онези, т. нар. „срамежливи“ съмишленици на Тръмп, които по една или друга причина не разкриват предпочитанията си. Освен това, преднина в националните допитвания не е задължителна индикация за победа, тъй като в Америка президентът се избира от електорална колегия, създадена по сложна система.
„По-важни от националните данни са тези в щатите „бойни полета“ – онези 8-10 щата, които ще дадат посоката на електоралната колегия. Сред тях са Мичиган, Уисконсин, Пенсилвания, може би Охайо, определено Северна Каролина, Флорида, Аризона, може би Айова и други“, уточнява специалистът.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Социологическите проучвания очертават интригуваща картина на президентската битка в САЩ. Броят на предварително гласувалите тази година надхвърли 90 милиона души. За сравнение – общо гласувалите на миналите президентски избори в Съединените щати..
В САЩ започна обратното броене преди утрешните избори. Президентът Доналд Тръмп призова привържениците си да отидат до урните, за да заличат преднината на демократите, които са по-активни в предварителното гласуване. В него вече са взели участие..
Институтът по лозарство и винарство е победител в конкурса за иновации от Международното изложение АГРА 2025. Наградата е за среднозреещ червен десертен сорт "Найден". За района на Плевен гроздето узрява в началото на месец септември. Този сорт..
Гърция призовава за обща европейска програма за решаване на жилищния въпрос в европейските страни. Кметът на Атина Харис Дукас съобщи за почти двойно покачване на наемите в гръцката столица. Дукас заяви на среща на Европейската комисия за..
Палестинската групировка "Хамас" освободи двама заложници в град Рафах, в Ивицата Газа. Тал Шохам, на 40 г., и Авера Менгисту, задържан от групировката през 2014 година, бяха предадени на служители на Международния комитет на Червения кръст, съобщи Би..
Кметът на Дупница Първан Дангов търси решение на проблема със замърсената от десетилетия вода в село Баланово. Замърсяването е причинено от отпадните емисии на ТЕЦ "Бобов дол". В Баланово правиха и подписка срещу бездействието на институциите,..
Жълт код за опасно ниски температури е обявен за 19 области у нас. Това съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. нес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места..
Доналд Тръмп предприе безпрецедентни размествания в Пентагона - уволни председателя на Обединения комитет на началник-щабовете - генерала от военновъздушните сили Чарлз Браун. Той e едва вторият афроамериканец, след Колин Пауъл, заемал поста..
"Диктатор без избори." Тази фраза може би ще остане в историята - употребена от президента на Съединените щати по адрес на човека, който води украинците във войната, превърнала се в символ на борбата на демокрацията срещу авторитаризма в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..