Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Поповски: Тежки санкции чакат болниците, ако не разкрият Covid легла

Снимка: БГНЕС

„Аз също не съм преставал да работя като лекар в Университетската болница в Плевен на граждански договор, като оперирам, ние не сме преставали да работим, но големият проблем не е дали ние- 15 човека депутати ще работим с болни с коронавирус, а да се създаде такава организация, която да поеме всички болни“, посочи в „Преди всички“ доктор Калин Поповски, член на здравната комисия и депутат от "Обединените патриоти", за законодателните предложения на министъра на здравеопазването.

„Ние имаме една много либерална система на разпределение на пациентите, на болниците и на ресурса на НЗОК, и може би тази пандемия сега ни показва, че е време да затегнем мерките – защото ние имаме реално много легла, но нямаме достатъчно персонал – особено средният персонал – това са медицинските сестри.

4/5 от интубираните пациенти не оживяват и това е много лоша статистика за нас – имаме и много заразени на ден, 180 са в интензивните отделения.

БГНЕС

Сега различното от март е, че тогава пациентите се поеха от големите университетски и областни болници. Лятото беше по-добре. Не е вярно, че от тогава досега нищо не сме направили – още тогава се закупиха 351 апарати за вентилация, които са разпределени между болниците – нещо, което хората не го знаят – но правителството ги закупи и те не са никак евтини.

Дадох предложение да се закупят още 200 апарати. Има къде да се поставят – това са частните болниците, а също и някои общински болници, в които имат Вътрешно отделение. Там също могат да се лекуват Covid-19.

Има заповед на министъра и тя трябва да се изпълнява – 10 на сто от леглата да са за коронавирус. Това трябва да се изпълни и от частните болници.

Министърът предлага тежки санкции за неизпълнение, това ще се внесе като поправка в закон, – първата глоба да е между 5 и 10 хиляди лева и при второ нарушение да се отнема договора със НЗОК – ще го коментираме на здравна комисия в четвъртък.

И частните болници черпят ресурс от НЗОК и затова и те трябва да поемат Covid пациенти – няма привилегировани болници. Това ще се контролира от Медицински надзор, РЗИ, от МЗ", поясни още депутатът.

По думите му е възможно да има болници само за Covid-19, но:

"Ние не можем да отделим персонал по места в областните градове - идеята е добра, но изисква време. Така че за момента най-добра е заповедта на министъра с тези 10 са сто места за Covid, а където трябва тези проценти ще се увеличават - както е в Благоевград и Бургас.


Трябва и бързо да се въведат бързите антигенни тестове. Те се надеждни и евтини. Стават за 30 минути - за да може всеки едни съмнителен хоспитализиран пациент да се знае носител ли е .

Голям процент от носителите на това заболяване не са показани за хоспитализация. Създаде се една психоза с търсенето на линейки, 500 повиквания за една смяна в София - това системата не може да го издържи.

Добре е да се подсили Спешната помощ - от военни, полиция и други. Големият зор ще е тази зима, защото се надяваме до месеци ще има ваксина." Това каза още д-р Поповски.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18