Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калин Поповски: Тежки санкции чакат болниците, ако не разкрият Covid легла

Снимка: БГНЕС

„Аз също не съм преставал да работя като лекар в Университетската болница в Плевен на граждански договор, като оперирам, ние не сме преставали да работим, но големият проблем не е дали ние- 15 човека депутати ще работим с болни с коронавирус, а да се създаде такава организация, която да поеме всички болни“, посочи в „Преди всички“ доктор Калин Поповски, член на здравната комисия и депутат от "Обединените патриоти", за законодателните предложения на министъра на здравеопазването.

„Ние имаме една много либерална система на разпределение на пациентите, на болниците и на ресурса на НЗОК, и може би тази пандемия сега ни показва, че е време да затегнем мерките – защото ние имаме реално много легла, но нямаме достатъчно персонал – особено средният персонал – това са медицинските сестри.

4/5 от интубираните пациенти не оживяват и това е много лоша статистика за нас – имаме и много заразени на ден, 180 са в интензивните отделения.

БГНЕС

Сега различното от март е, че тогава пациентите се поеха от големите университетски и областни болници. Лятото беше по-добре. Не е вярно, че от тогава досега нищо не сме направили – още тогава се закупиха 351 апарати за вентилация, които са разпределени между болниците – нещо, което хората не го знаят – но правителството ги закупи и те не са никак евтини.

Дадох предложение да се закупят още 200 апарати. Има къде да се поставят – това са частните болниците, а също и някои общински болници, в които имат Вътрешно отделение. Там също могат да се лекуват Covid-19.

Има заповед на министъра и тя трябва да се изпълнява – 10 на сто от леглата да са за коронавирус. Това трябва да се изпълни и от частните болници.

Министърът предлага тежки санкции за неизпълнение, това ще се внесе като поправка в закон, – първата глоба да е между 5 и 10 хиляди лева и при второ нарушение да се отнема договора със НЗОК – ще го коментираме на здравна комисия в четвъртък.

И частните болници черпят ресурс от НЗОК и затова и те трябва да поемат Covid пациенти – няма привилегировани болници. Това ще се контролира от Медицински надзор, РЗИ, от МЗ", поясни още депутатът.

По думите му е възможно да има болници само за Covid-19, но:

"Ние не можем да отделим персонал по места в областните градове - идеята е добра, но изисква време. Така че за момента най-добра е заповедта на министъра с тези 10 са сто места за Covid, а където трябва тези проценти ще се увеличават - както е в Благоевград и Бургас.


Трябва и бързо да се въведат бързите антигенни тестове. Те се надеждни и евтини. Стават за 30 минути - за да може всеки едни съмнителен хоспитализиран пациент да се знае носител ли е .

Голям процент от носителите на това заболяване не са показани за хоспитализация. Създаде се една психоза с търсенето на линейки, 500 повиквания за една смяна в София - това системата не може да го издържи.

Добре е да се подсили Спешната помощ - от военни, полиция и други. Големият зор ще е тази зима, защото се надяваме до месеци ще има ваксина." Това каза още д-р Поповски.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48