Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От първо лице: Обвиняваме системата, но най-често ние я взривяваме

Кремена Цветкова
Снимка: Личен архив

Крайностите винаги дават обратен резултат, затова не приемам онази част от хората, които превърнаха коронавируса в своя лична истерия“, разказа в „Хоризонт до обед“ Кремена Цветкова, което е преболедувала Covid-19 при наличието и на астматични и алергични синдроми.

Подходих към болестта като към сезонна настинка, но и не приемам тази теза, че първите дни трябва да се лекуваш с чай, топла супа и валериан. Аз подхождам по-категорично и се лекувах по съвета на д-р Невена Радушева, на която искам тук да благодаря, защото нейните съвети са винаги в десятката.

Започнах веднага лечение с антибиотик, като първият ми тест беше отрицателен, но вторият се оказа положителен, след като в офиса се оказа, че има заразен колега.

Аз започнах веднага лечение, което даде и резултат. Имах само два-три тежки дни.

Но наблюдавам, че много хора като че ли се възползват от ситуацията. Ако звъните с температура 37 и малко в Спешна помощ, това е тероризъм! Вие лишавате някой друг човек, който се нужда наистина от помощ.“ Това посочи още Цветкова.

По думите ѝ в цялата организация за пътя на пациента има създадени правила, но сякаш системата не се подчинява все още на тези правила.

„След положителния ми тест, аз трябваше лично да отида в болница – това за мен е странно решение.

Не получих обаждане от РЗИ, нито някакви препоръки. Аз не претендирам към това, но съм изненадана, защото ако бях прекарала тежко болестта – какво щеше да последва?" - пита се Кремена Цветкова.

"Другото което ми прави впечатление, че 316 хиляди души са си взели болничен само в София – това са 109 милиона лева от Здравната каса.Според мен много хора се възползват от заповедта на министъра и след приключване на карантината, си вземат един месец болничен. Това са пари, които могат да отидат за медиците.

Това, че имаш право, не означава, че ти трябва да пресираш системата, защото ние приложихме ли като общество мерките – ако навън 30 човека са с маски, достатъчни са трима без маски.

У нас глоби не се налагат. В Турция децата карат колела с маски в паркание обичаме да се оплакваме и да обвиняваме системата, но най-често ние взривяваме системата“.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09