Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великотърновски учители: Дистанционното обучение преобръща системата на образованието

Снимка: Здравка Маслянкова

Въпросът е образованието да е съвременно, защото ми се струва, че малко изостава в технологиите, в начина на употреба на технологиите, в смисловото им употребяване в часовете, а не просто като технически средства. Всяко нещо трябва да бъде направено с цел и провокация към децата, за да може те да развиват потенциала си“, това коментира в „Преди всички“ Антоанета Дочева, главен учител в Средното училище „Владимир Комаров“ във Велико Търново, учителката на третокласниците в квартал „Чолаковци“:
„Това се случва, когато ученето не е само да се усвои урока, а когато на децата се преподава и се обучават в практически план, децата да пипнат, да усвоят и запомнят с ръцете си“ смята още избраната за най-добра начална учителка във Велико Търново. 

Антоанета Дочева е привърженик на технологиите, но не приема дългосрочното дистанционно обучение при най-малките.  

„Аз мисля, че дистанционно може да се обучават учениците за кратък период от време, не за цяла учебна година. Може би, в първите 15-20 минути сме по-активни и после активността спада, а това дете трябва цял ден да стои на компютъра в онлайн среда. Ако учителят не се затруднява технически, ако има тази свобода и не мисли за техническия момент, а мисли за това как да си представи урока, мисля, че е ползотворно“.  

Атоанета Дочева

Изключително трудно, тъй като химията е експериментална наука. Разчитаме точно експериментът да породи някакъв познавателен интерес в тях. Сега единствено разчитаме на тематиката, която е заложена в учебното съдържание и на допълнителни любопитни факти, които да направят връзка между тяхното ежедневие и това, което се учи в момента“, това поясни в „Преди всички" преподавателката по химия в Природоматематическата гимназия „Васил Друмев“ Даниела Маноилова.

Тя е и най-добрата учителка в гимназиалния етап за тази година във Велико Търново. Сега опасенията ѝ са настоящото обучение в електронна среда да не продължи до 30 юни: 

Органична и аналитична химия, основите на физикохимията само от учебник и любопитки не се учат“.

Подготовката за олимпиади и състезания е онлайн.

Даниела Манолова

„Голяма част от нашите деца са с профил информатика и информационни технологии и това ги прави доста по-гъвкави по отношение на различни презентации, анимации на тема химия. За тези, които са големи, няма значение, те вече имат развит интерес и си го следват по един или друг начин. За малките ученици съм по-притеснена, тъй като не зная дали в тях ще успея да събудя този пламък, който имам в дванадесетокласниците си в момента“. 

Това са момичетата и момчетата от „Джуниър бенд“, оркестърът на Средното училище „Емилиян Станев“ във Велико Търново.

Създател на оркестъра с над 30 ученици е учителят по кларинет Йордан Цветанов. Преподава от 9 години, не иска да говори за криза, но е категоричен, че музика не се учи дистанционно, нито дистанционно са ползотворни репетициите на оркестъра: 

Най-трудно е с груповите репетиции, индивидуалните часове си вървяха, но, за съжаление, много от децата си изкривиха постановката, имаше и негативи. Някои пък научиха нотите. Всеки различно възприе сложната ситуация“, каза Йордан Цветанов.

„Джуниър бенд“, оркестърът на Средното училище „Емилиян Станев“

72-ма са учителите в Средното училище „Вела Благоева“ във великотърновския квартал „Бузлуджа“. Те бяха отличени като колектив на годината. Осигурена е добра среда за работа – техническа обезпеченост и всички противоепидемични мерки, големите учат дистанционно, малките са присъствено.

„Притесненията около коронавирусната инфекция не са чужди на учителите и се отразяват на работата им“, коментира училищният директор Ангел Янчев: 

Едва ли са всеотдайни на 100%, но в голяма степен – мотивирани. Огромната част, над 90% от учителите, желаят да продължим, колкото е възможно, и ако зависи от нас, в дневна присъствена форма за всички, изключително за малките, разбира се. Учителите са осигурени с устройства за дистанционно обучение с малки изключения. При учениците 99%. Имахме четирима или петима ученици, които имаха липса на устройства, липса на интернет и бяха на хартиено домашно“.  

Децата вече рядко казват, че искат да станат учители, с болка споделя началната учителка Антоанета Дочева и има въпроси към образователния министър Красимир Вълчев: 

„Как вижда бъдещето на образованието в България, поставено на какви научни основи? Защо няма експериментални училища, в които да се апробират различни нови методи и да се доказва кои работят и кои не работят, и кои не са приложими?"

Учителите споделят, че преди години е имало програма „Учене през целия живот“. В тази програма всеки ден и час неизменно учителите не спират да доказват неограничените си възможности в присъственото или в дистанционното обучение. 

Тази седмица Община Велико Търново отличи най-добрите учители в предучилищното и училищното образование, връчвайки им наградата „Свети Патриарх Евтимий Търновски“.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25