Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Радка Савова: Децата със захарен диабет не боледуват по-тежко при Covid-19

Има обаче тенденция на късно диагностициране на децата със захарен диабет

Снимка: Ани Петрова, БНР

„При нас няма наблюдение да се е увеличил броят на децата с диабет в пика на епидемията“, това коментира в „Хоризонт до обед“ доц. Радка Савова, завеждащ Отделението по диабет към Специализирана детска болница в София.

Коментарът ѝ е по повод следната информация:

„Случаите на диабет тип 1 сред децата почти са се удвоили в пика на епидемията Covid-19 във Великобритания, сочат данни от проучване, оповестено тези дни от изследователския екип и цитирано от Ройтерс. Този резултат предполага възможна връзка между двете заболявания, която се нуждае от повече проучвания, за да бъде изяснена, са заявили учените. Въпреки че изследването се основава само на ограничен брой случаи, то е първото, което свързва Covid-19 с нововъзникващ диабет тип 1 при деца и лекарите трябва да имат предвид този факт, коментират изследователите от Imperial College London“.

Доц. Савова обаче заяви пред БНР, че имаме устойчива цифра от около 100 новодиагностицирани деца от цялата страна (предимно Западна България) с диабет тип 1 годишно, които се регистрират в отделението.

Нямаме увеличение на заболеваемостта от захарен диабет, в това съм категорична. По-притеснителното и което се наблюдава при повечето страни, е отлагането на преглед при лекар още при първите симптоми и това води до лошата практика децата да се откарват в болница в интензивно отделение на носилка и в тежко състояние – с така наречената „диабетна кетоацедоза“, заяви доц. Савова.

Симптомите на диабета са – честа жажда, повишено уриниране, ставане нощем, напикаване, повишена уморяемост и дъх на ацетон – лекарите трябва веднага да направят изследвания като пълна кръвна картина, кръвна захар и урина.

Защото имаме закъсняла диагностика при децата през последната година – при 37 деца, хоспитализирани в критично състояние с тежка диабетна кетоацедоза в интензивно отделение 65 на сто от тях са късно диагностицирани“, предупреди специалистът.

Доц. Савова съветва при първите симптоми лекарите веднага да направят биохимичен скрининг на децата и клинични изследвания - кръвна картина, кръвна захар и урина.

"Пикът на заболеваемост от захарен диабет тип 1 е през октомври и февруари - със започване на респираторните заболявания - всяка такава инфекция предизвиква допълнителен стрес на организма в състояние, когато инсулинът не е достатъчен да посрещне определени хормони и тогава точно стартират симпотомите на диабета. Дали коронавирус ще провокира това или обичайният грип, е все едно. Но коронавирусната инфекция не протича по- тежко при децата със захарен диабет", коментира още доц.Савова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01