Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Дигиталният живот на спомените

Тихомир Стоянов: Важно е семейните архиви да излязат от прашните кутии

България от XX век се оглежда в платформа за дарена и намерена фотография

Снимка: Pixabay

Архитектура, история, бит, хора - българският XX век в огледалото на семейните архиви. Това ще показва платформата „Български визуален архив", която ще съдържа изцяло дарена или намерена фотография. Сайтът ще стартира с няколко хиляди снимки.

Един от неговите създатели е Тихомир Стоянов, автор на проекта „Намерената фотография"Пред БНР той разказа, че за този проект много хора се свързали с него, за да му предложат свои семейни архиви, а той от своя страна решил да ги превърне в дигитален масив, така че да са достъпни за всички, „да илюстрират България, стигайки до повече хора“. 

Сега за платформата „Български визуален архив" се събират любителски снимки, но и професионалистите са добре дошли. Всички, които припознават каузата, могат да се присъединят към общността от дарители на снимки, описващи България от миналия век.

В много от случаите самите дарители описват снимките. Когато това не е така и липсва достатъчно информация, потребителите на сайта чрез дискусии и коментари могат да добавят съдържание към тях, поясни Тихомир Стоянов. По думите му, „една от ролите на сайта е да събуди интереса, да добавяме съдържание към историята на снимките и на България от XX век“.

За мен е много важно да излязат от шкафовете, от прашните кутии, да бъдат публикувани онлайн, да бъде създаден такъв български дигитален архив, да има будителска роля“, допълва той.

Мисията - миналото не бива да остава непоказано.

Цялото интервю от предаването „Хоризонт до обед" слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ферма за трюфели посреща туристи край Балчик

Ферма за трюфели в района на Балчик посреща туристи и се опитва да ги въведе в тайнствения свят на трюфелите.  "Тя е обособено място в естествена среда, където всеки турист да може да преживее емоцията от лова на трюфелите, които са скрито в земята съкровище", казват хората, които посрещат гости във фермата.  Причината трюфелите да са скъп и луксозен..

публикувано на 22.03.23 в 09:57
Полицейското куче Роки от Берковица

Да бъдеш Роки, но не Балбоа

Помощно средство , което след време се бракува – такава е терминологията в полицията, когато става дума за кучета на служба . Не защото инструкторите и водачите им не ги уважават или не са привързани към тях – напротив. Повечето живеят с кучетата, често ги осиновяват и така четириногите полицаи остават в семействата..

публикувано на 20.03.23 в 22:20
“Самоубийството на Ангел Кънчев“

Според историци Левски вижда у Ангел Кънчев свой последовател

В деня, в който се навършиха 151 години от гибелта на революционера Ангел Кънчев, русенският историк и изследовател д-р Веселина Антонова представи пред ученици от училището, което носи името на възрожденеца, нови и малко известни факти от живота му. В Русе името на Ангел Кънчев носят улица, читалище, основно училище, професионална гимназия и..

публикувано на 19.03.23 в 08:25

Проучването на историческия царски храм във Велико Търново бе описано в книга

Археолозите професор Николай Овчаров и професор Хитко Вачев описаха в книга резултатите от епохалното проучване, което направиха преди десетина години около историческия царски храм „Светите равноапостоли Петър и Павел“ във Велико Търново и разкриването на църквата „Св. Иван Рилски“, където до края на 15-и век са били съхранявани мощите на закрилника на..

публикувано на 19.03.23 в 07:00
Михаил Груев

Държавна агенция "Архиви" с нова изложба

До 26 март в Държавна агенция "Архиви" може да бъде разгледана изложбата "Осъждане и спасение. Съдбата на българските евреи 1940-1944 година".  Чрез снимки и документи експозицията показва реакцията на гражданското общество и на целия български народ, които протестират срещу антиеврейската политика на правителството.  Посетителит могат да видят и..

обновено на 19.03.23 в 06:51

С концерт "Сцена пълна със слънца" ще бъде отбелязан денят на хората със синдром на Даун

На 21 март се отбелязва Международния ден на хората със синдром на Даун. По повод деня, който ще се превърне в празник, в дом на културата Искър в „Дружба“ от 19 часа, с вход свободен, ще има концерт – интеграция, наречен "Сцена пълна със слънца" – от Коледа до Св. Константин и Елена“, постановка и хореография на Петя Григорова. Участие ще вземат..

публикувано на 19.03.23 в 05:54

Милин Джалалиев: Видеоигрите могат да бъдат отдушник на гнева

Играенето на видеоигри е свързано с някои негативни митове, докато съвременни проучвания по темата откриват положителни аспекти за личностното развитие и менталното здраве в следствие на тази широко популярна в съвремието ни развлекателна дейност. Около това се обединиха участниците в дискусия „Видеоигрите – митове и възможности“.  В събитието се..

публикувано на 19.03.23 в 05:00