Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В капана на насилието

Снимка: Pixabay

Как се справят жените, претърпели насилие в семейна среда и успяват ли да осмислят модела на зависимост, за да не го повтарят в следваща връзка? #ЖенитeSurvivors е инициатива на фондация Emprove, която осигурява дългосрочна подкрепа за жени, претърпели насилие.

„Такава група дава сили. Ние сме жени, които виждаме нещата отвъд насилието и какво следва", казва Михаела Ангелова, която споделя своя опит на преживяла връзка с насилие жена. Важно за нея след работата в група е да види, че „животът след такава връзка го има и е много по-стойностен, свободен“.

Не става дума само за физическо насилие. Невидимите белези на жените, преживели токсична връзка, могат да бъдат както икономически и социални, така и психологически. 

„Първите знаци, заблудите, в които влизаме - много време е нужно, за да се осъзнае, че това не е любов, а скрито насилие под думи, под действия. Отнема време и когато имаш хора, които да ти бъдат огледалото в този момент, да имаш възможността да погледнеш отстрани картината, това ти помага да видиш накъде върви тази връзка и това добре ли е за теб“, разказа Валентина Димитрова, която е терапевт във фондация Emprove.

Кои са първите знаци, че си във връзка с насилник? Забележки към външния вид, които стигат до ултиматум какво да обличаш, часове за прибиране, настояване на обяснения защо жената закъснява, постепенно изолиране от приятели и близки и бавно и постепенно обезценяване на всичко, което тя прави - върху тези маркери обръщат внимание терапевтите. 

Защо толкова трудно се излиза от омагьосания кръг на насилието? В един момент жената бива изцяло подчинена. Започвайки да се чувства безпомощна, тя представа да разчита на приятели и близки, от които се е дистанцирала и остава усещането за зависимост от насилника. Перспективата за тръгване изглежда по-страшна, отколкото самото насилие.

Манипулацията се случва на много нива – през грижата, икономическата зависимост, през мантрата „никой няма да те обича така, както аз те обичам“ и ревността, поясняват Михаела Ангелова и Валентина Димитрова. 

Първата, най-значима крачка е да признаеш, че нещо не е наред и да потърсиш помощ, категорична е Михаела Ангелова. „Тази група ти дава енергия, сила. Това е пространство, в което можеш напълно да бъдеш себе си. Все още в обществото стои тази тема като табу – с насилието, съпроводена е с вина и срам.“

Мъжете много по-рядко търсят помощ, споделят от опита си във фондация Emprove. Мъжът и жената във връзка, основана на насилие, имат механизъм за „закачане“ един за друг, допълва Валентина Димитрова. Ако не се разбере този механизъм и не се осмисли моделът, то той се повтаря при следваща връзка. 

Повече по темата - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30