Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът на Иран: Можем да засилим сътрудничеството си в икономиката, туризма и културата

Н.Пр. Сейед Мохаммад Джавад Расули
Снимка: www.mu-sofia.bg

Отношенията между България и Иран винаги са били и продължават да се основават на взаимно уважение и приятелство и занапред бихме могли да активизираме още повече сътрудничеството си в сфери като икономиката, туризма и културата. Това каза в специално интервю за БНР  - посланикът на Ислямска република Иран в София - Негово Превъзходителство Сейед Мохаммад Джавад Расули.

Ваше Превъзходителство, на 15 ноември ще отбележим началото на поредната годишнина от установяването на дипломатически отношения между Република България и Ислямска република Иран. Как се развиват връзките между двете страни през годините ?

"Започваме този разговор в името на Бога. Честитя годишнината на двата народа и на българското и иранското правителства и моля Бог да даде здраве и просперитет за всички ни. Тази годишнина показва, че отношенията ни са исторически и древни, основани на взаимно уважение, мирни и приятелски връзки, които и сега развиваме и укрепваме в добро партньорство с българските институции".

Кои са най-активните сфери на двустранното сътрудничество и в кои други области би могло да се задълбочи то?

"Отношенията между нас се развиват в различни сфери. В политически план досега сме провели обмен на различни делегации и консултации на двустранно ниво, подготвя се и нов кръг политически консултации в Техеран. В икономически аспект също работим активно. Въпреки някои пречки и санкциите за страната ни, търговските отношения между държавите ни имат възход и пример за това е отчетения ръст от 60 % за деветте месеца на тази година като в момента те са на ниво от 100 милиона евро. Мисля, че можем да активизираме още сътрудничеството си в икономически план, защото преди години търговските отношения между България и Иран са били на стойност над един милиард долара. Туризмът също е една от сферите, които бихме могли да развием и за това заедно с български представители, както и с представители на частния сектор работим за възможността за постигане на споразумения за сътрудничество и в тази посока. Работи се активно и за откриване на директна авиолиния между София и Техеран".

България е член на Европейския съюз – как Иран оценява партньорството си с останалите европейски държави и Европейския съюз като цяло?

"Отношенията на Иран с Европейския съюз винаги са били важни, заради общия спектър от взаимно допълващи се интереси. Сред тях са споразумението за ядрената програма, сътрудничество в областта на енергетиката, климатичните промени, както и борбата срещу тероризма, срещу незаконния трафик на наркотици, миграцията и бежанците. Подписаното споразумение за ядрената програма ускори сътрудничеството между Иран и Европейския съюз, но за съжаление отношенията ни бяха повлияни от излизането на Съединените щати от всеобхватния план за ядрената програма и наложените на Иран санкции. Но, Европейският съюз зае много добра политическа позиция за запазване на споразумението и искам да благодаря на правителството на България за подкрепата, която изразява за документа. За съжаление Съюзът не успя да изпълни в пълнота ангажиментите си, но въпреки това ние отдаваме огромно значение на отношенията ни и полагаме усилия да укрепим връзките си с Европа. За това огромна роля има и България – като наш добър партньор и приятел".

След изборите за президент на Съединените щати, как ще продължи развитието на отношенията между Техеран и Вашингтон?

"Най-важно е да има промяна в поведението и действията на Съединените щати спрямо Иран. В основата на това стои връщането на Вашингтон към международните споразумения и най -вече към всеобхватния план за ядрената програма на Техеран, подписан след 13 години преговори на различни нива. Съединените щати трябва да се откажат от неспазването на ангажименти и да премахнат наложените над страната ни санкции. Изборите едва ли биха променили нещо. През последните 40 години отношението на двете основни партии в Съединените щати към Иран показва, че независимо от това кой е или ще бъде на власт, общата стратегия на Вашингтон към Техеран не се променя. Промяна може би все пак имаше при втория мандат на президента Барак Обама, който зае нова позиция към Иран и постигна добри резултати. Президентът Доналд Тръмп обаче пое по враждебен път спрямо Иран. Принципът – „ добрите намерения срещу добрите намерения“ е ключов за мирния път за решаване на съществуващите проблеми между Иран и Съединените щати. За нас е важно – какво е поведението на Белия дом спрямо страната ни.

Световната пандемия от коронавирус се случва на фона на икономически санкции за Вашата страна. Как се справя Иран с Covid кризата?

"Нашата държава беше първата след Китай, която трябваше да се бори с вируса. Разбира се, започнахме действия и постигнахме добри резултати, но наложените санкции от страна на Съединените щати на страната ни определено затрудниха усилията ни за справяне с епидемията, а това ни попречи да си осигурим лекарства и средства за борба с вируса. Защото ни ограничават от една страна от възможността да използваме средствата си, а от друга ни пречат, за да осигурим лекарства за болните от Covid-19. Проблем има и с набавянето на медикаменти за лечение на други заболявания. Но, въпреки всичко успяхме да мобилизираме силите на народа ни и на нашите специалисти и мисля, че постигнахме успех по отношение на справянето ни с епидемията. Все пак мисля, че ако европейските страни изпълнят ангажиментите си по всеобхватния план за ядреното споразумение и ни осигурят достъп до нашите финансови ресурси, ние бихме могли да използваме пълноценно академичния и медицински потенциал на страната си, може да постигнем още по-добри резултати при справянето с епидемията".

Знаят ли достатъчно за културата си българския и иранския народ и трябва ли да се работи още за развитие на културния обмен между двете държави?

"Смятам, че културният обмен също е сред важните аспекти в двустранните отношения. През последните години българо-иранското сътрудничество в областта на културата бележи напредък и като пример за това мога да посоча партньорството в сферата на науката и академичните общности, споразумението между националните ни библиотеки, издаването на книги на български и на ирански автори. Имаме и споразумения в областта на младежта и спорта. В процес на подготовка сме и за изготвяне на нови програми – за културна, научна и медийна обмяна и за засилване на отношенията в туризма. Работи се и за реализирането на нови програми за преподаване и изучаване на персийски език в България, както и за преподаване и изучаване на български език в Техеран. В България съм от две години. В разговорите си с хората тук у мен остава впечатлението, че българите са запознати с иранската цивилизация и история и че иранците и българите се познават много добре и виждам симпатия между двата народа".

От звуковия файл можете да чуете интервюто на Георги Марков с Негово Превъзходителство - Сейед Мохаммад Джавад Расули, посланик на Ислямска република Иран в България, по повод годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Иран.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред БНР..

публикувано на 18.02.25 в 11:13

В стабилно състояние е медсестрата, ранена при ПТП-то с линейка край Владая

Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние.  Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение.  Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..

публикувано на 18.02.25 в 11:04

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57

ВСС пак отложи произнасянето си по казуса със съдия Мирослав Петров

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отново отложи произнасянето си по сигнала на съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска защита след прокурорска проверка във връзка с отказа му да отнеме автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Причина за отлагането беше, че Софийската..

публикувано на 18.02.25 в 10:52
Александър Александров

Уроци по летене и живот в “Да бди над нея” на френския писател Жан - Батист Андреа

"Красива история с вкус на носталгия и портокали". Така можем да опишем романа на френския писател, сценарист и режисьор Жан - Батист Андреа - "Да бди над нея" .  През 2023-та историята получава най-високото литературно отличие на Франция - наградата "Гонкур" .  Като майсторска скулптура, Жан Батист вае историята на талантливия си..

публикувано на 18.02.25 в 10:44