На 17 ноември се открива „Биенале на илюстрацията“ в зала триъгълна кула „Сердика“, филиал на Регионалния исторически музей в София. Биеналето ще продължи до средата на януари 2021. Експозицията е разделена на две категории – реализирани и нереализирани творби.
„Тези, които са влезли във формата на книжно тяло, повечето от тях ще ги видим и като реални книги експонирани заедно с оригиналните илюстрации. По този начин посетителите на самата изложба ще могат да видят развитието на една картина, която стои закачена на стената като кавалетно произведение на изкуството и как изглежда, когато влезе в книжното тяло на една книга“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Милена Радева, която има над 100 илюстрации на книги.
Тази година са се включили 231 художници, които са представили 622 творби, което е два пъти повече от първото издание. Поканата за участие е отворена за всички български илюстратори в целия сват
„Имаме участници от Англия, от Италия, от Франция, от Испания, от Ирландия, от Япония. Имаме един български илюстратор, който живее там и работи от доста години“, допълни Радева.
Това е второто издание на „Биенале на илюстрацията“.
„Първата подобна изложба е представена през 1966 година. Тя има лек фалстарт от организационна гледна точка и за нея не се знае много. Аз съм се постара да пусна няколко публикации за тези първи изложби на сайта на биеналето“ , подчерта Милена Радева.
Според нея това е една препратка към миналото, която се опитваме да направим.
Милена Радева е художник - илюстратор. Дълги години работи за чужди автори и издатели извън страната, завършила е магистърска степен в специалност „Книга и печатна графика“ в Националната художествена академия. През 2017 година защитава своя дисертационен труд „Българска художествена илюстрация от началото на 40-те до края на 80-те години на 20-ти век – тенденции и явления“.
„Аз винаги съм казвала, че най-важното нещо, което трябва един илюстратор да знае и да има предвид е текста, който работи“.
Милена Радева е създател на сайта „Българска илюстрация“.
„Основният сайт, който е с българска илюстрация, беше създаден, когато завърших дисертационната си работа. През пролетта на 2017 година“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...