Постепенно премахване на въглищата и изкопаемите горива, климатично финансиране, устойчивост и адаптация. Това са основните измерения на Европейската зелена сделка. През последните години винаги се намираше тема, която да изтласка на заден план необходимостта от екологичен обрат в икономиката.Така е и сега - наближава рецесия в много страни от ЕС, пандемията изтощава европейските здравни системи и поддържането на идеята за намаляването на емисиите и инвестициите в развитие на зелени технологии, като един от най-големите приоритети в дневния ред, изискват още по-голямо усилие.
Същата връзка прави и проф. Манфред Фишедик, но стига до друг извод - Европейската зелена сделка е шанс за пострадалата от Covid икономика. Проф. Фишедик ръководи института за климатични изследвания в икономиката във Вупертал.
"Първата задача на ЕС е да изпълни програмата за възстановяване, което ще даде глътка въздух на задъханата ни икономиката. Едва след това бизнесът може да мисли за инвестиции в повече ефективност, в преминаването от двигатели с вътрешно горене към електроавтомобили, към производство, което използва въглеводорода като енергиен източник. Така че планът за възстановяване на ЕС е началото на един дълъг процес, а Европейската зелена сделка е следващата стъпка. Бизнесът иска да има ясни правила, така че да може да планира проектите си в бъдеще. Инвестициите в опазването на климата изискват дълъг период на планиране, защото са свързани с въвеждането на нови производствени процеси и нови продукти. В тази връзка е важна политическата стабилност не само в национален, но и в европейски мащаб. Още повече, че опазването на климата е глобален проблем и европейският бизнес се намира в конкуренция с целия свят".
Европейската комисия поставя амбициозна цел - до 2050 година парниковите газове да бъдат сведени до нула. Реалистична ли е тази цел и коя ще е най-голямата трудност при постигането й?
"Това е наистина голямо предизвикателство. Но ние вече разполагаме с нещо много важно - това са технологиите. Това, което може да ни „спъне“ е нашата издръжливост. Имам предвид, че ако искаме да постигнем целта, трябва няколко десетилетия наред да сме постоянни. Нещо повече - не първите 95 процента от постигането на целта ще са проблем, а последните 5 процента. Защото последните 5 процента касаят области, в които все още не разполагаме с технологиите, които ще позволят преминаването към безвредно производство. Такава област е земеделието, например".
Напълно преструктуриране на индустрията, кардинална смяна на енергийните източници и транспортните средства - всичко това е свързано с иновации и струва много пари, проф. Фишедик.
"Въпросът е, каква е алтернативата? Преходът в стоманената индустрия например ще струва наистина много пари. Но не бива да забравяме, че преходът има положителен ефект, при това дългосрочен. Новата индустриална епоха ще създаде нови професии и нови работни места. Новите технологии дават предимства на световните пазари. Да не говорим за качеството на въздуха, който дишаме, и за възможността да спрем или дори преборим климатичните промени. Убеден съм, че накрая печалбата ще е по-голяма от инвестицията в бъдещето, която трябва да направим сега. В момента съм сигурен, че много компании са притеснени и изживяват труден период. Точно затова бизнесът има нужда от ясни правила и рамка, която да зададе политиката".
Декарбонизацията на индустрията е първият остър препъникамък, както стана ясно още по време на преговорите за Зелената сделка. Как може ЕС да убеди държавите членки, например Полша и България, да се откажат от въгледобива?
"Първата задача е да се вникне в проблема, да се разбере, защо трябва да се откажем от въглищата. И това се отнася не само до източноевропейските държави, а за цяла Европа. Не трябва да изпускаме момента и да допуснем да се инвестира в тази остаряла и вредна технология. Рано или късно конкуренцията на световните пазари няма да ни прости тази грешка. Освен това климатичните промени може да ни принудят да се преструктурираме още по-бързо. Да провеждаш структурни промени под още по-голям натиск съвсем не е лека задача. Затова е важно да се променяме своевременно и да мислим поне с един ход напред. Именно това се опитва да постигне ЕС със Зелената сделка. И още един аспект - в много части на света, включително и в Европа, алтернативните технологии вече са значително по-изгодни. Говоря за фотоволтаици, вятърна енергия и т.н. По-изгодно е да се инвестира във възобновяемите енергийни източници, отколкото във въгледобива или ядрената енергетика".
Споменахте конкуренцията на световните пазари. Бизнесът в Европа все още смята, че преминаването към по-зелена икономика ще нанесе щети в съревнованието с Китай. В същото време Пекин се обвързва с ясна цел за декарбонизация на икономиката си. Ако я изпълни, това ще бъде един от най-значимите приноси за справянето с климатичните изменения и ще задвижи последваща реакция от други райони на света. Няма ли да ни коства тази инвестиция в бъдещето много усилия в момент, когато Европа отново е изправена пред икономически трудности?
"Китай отбелязва напредък в прехода към опазващи климата технологии. Въпреки това Китай остава най-големият замърсител в световен мащаб. През септември Пекин обяви, че се стреми да постигне климатичен неутралитет през 2060 година, т.е. 10 години след Европа. Япония и Южна Корея са си поставили същата цел като ЕС - 2050-та. В Съединените щати вероятно ще настъпи промяна в климатичната политика. Така че Европа отдавна не е сама по пътя за опазване на климата. Европа обаче е първопроходец и трябва да използва този аванс, особено по отношение на технологичното развитие, което ще ни даде дългосрочно предимство в световен мащаб. Затова е важно да изпълним зелената сделка със съдържание. Естествено, сега всички сме вперили поглед в преодоляването на пандемията. Здравето е абсолютен приоритет. В същото време обаче трябва да мислим и за оздравяването на икономиката. Трябва да мислим за бъдещето и затова смятам, че зелената сделка е добър инструмент".
Интервюто на Весела Владкова с проф. Манфред Фишедик в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.Студ и сняг сковаха голяма част от Европа, предаде БТА. Температурите в някои райони на Полша спаднаха до минус 28 градуса през миналата нощ - най-студената от 11 години. Съседна Чехия също преживя най-студената си нощ за тази година с температури под минус 20 градуса. Снегът почти напълно парализира движението в..
Делото по фалита на "Дупнишка популярна каса", по която ищци за измама с необосновано високи лихви са над 200 вложители, се възобновява, обявиха от кюстендилския Окръжен съд. Обвинителният акт, изготвен от Окръжната прокуратура-Пловдив, вече е срещу Ивона Близнакова, съпругата на самоубилия се преди повече от година председател на..
Три от проверените до момента туристическите пътеки в община Трън са непроходими, предупреждават от Трънското туристическо дружество. През последните два дни местните туристи са обходили голяма част от маршрутите в района и са успели да отстранят щетите по някои от пътеките. През следващите дни обходът и възстановяването на маршрутите..
Камарата на депутатите гласува вот на доверие на премиера Джузепе Конте. Това стана след близо деветчасово заседание. Утре предстои вота на доверие в Сената. С 321 гласа ”за” и 259 ”против” Камарата на депутатите даде вот на доверие на премиера Джузепе Конте. В негова полза от общо 607 присъстващи, гласуваха от движението „Пет..
40 специализирани автомобила ще обслужват градската и извънградската пътна мрежа в Община Стара Загора, за да се избегне заледяване. Две са фирмите, с които има сключен договор за зимна поддръжка. Дежурни екипи обхождат пътната мрежа денонощно, информира Пламен Тодоров, началник на отдел „Опазване на обществения ред и управление..
Състав на Окръжен съд – Кюстендил измени мярката за неотклонение ,,задържане под стража” в „парична гаранция“ от 3 000 лв. за горския стражар Красимир Сулев, който преби бракониер на дърва в Дупнишко. Определението е окончателно. Инцидентът е от 6 януари т. г. Тогава пострадалият Константин Станчев е бил санкциониран от обвиняемия за..
В Бургаския регион 30 на 100 от учителите за заявили желание да се ваксинират. Това заяви в морския град министърът на здравеопазването Костадин Ангелова. По думите му втората фаза на ваксинацията в Бургас може да започне до края на седмицата. В кабинетите пред Регионалните здравни инспекции, на място от мобилни екипи ще бъдат..
Ако ситуацията наложи, президентът може да промени датата на изборите , но в рамките на конституционния срок - два месеца след приключване на работата..
Има случайности в живота, които първо те натъжават, но после разбираш, че точно така е трябвало да се случи. Нещо подобно става в живота на доц...
„Има обществено мнение, че основният инструмент за управление на Борисовата държава е корупцията. Известно е, че на предходни избори управляващите са..