„Америка е неузнаваема. Двата големи проблема са коронавирусът и президентските избори, резултатите от тях и какво ще се случва оттук нататък“. Това каза за БНР Зорница Иванова. Тя е писател, заминава за САЩ през 2004 година, живяла е 12 години там, завърнала се е в България за три години и след това отново е заминала за САЩ.
„Америка е моя втори дом, каквото и да се случва, аз съм свързана със САЩ, моят съпруг е американец, децата ми са родени тук, нещата невинаги са такива, каквито ги искаме, няма идеално място на света, няма идеално общество, всичко е процес“, подчерта Иванова.
Зорница Иванова сподели, че е започнала да вижда света през очите на децата си и музата я подтиква да пише книги за деца.
"Книгите ми са за теми, които вълнуват всяко дете, за приятелство, за това да имаш вяра в себе си, да вярваш в собствените си сили, за инициативност, лидерство, вдъхновение, като в тях вплитам по един, надявам се, уникален и атрактивен начин елементи от българската култура, но не под формата на лекция, не под формата на обучителен материал, а съвсем естествено в историята по начин, който се надявам да е интересен за децата“, допълни Иванова.
Много е важно да поддържаме връзката на децата си с културата, която им принадлежи, сподели Зорница Иванова, която продължава да се надява, че децата ѝ ще търсят пътя към България.
„Аз често изпитвам носталгия към родината, една болка като от рана, но бързо си дадох сметка, че това е съвсем различно за децата. На тях България не им липсва в този смисъл, защото те са родени другаде - в САЩ или в друго общество“.
За нашите деца носталгията не е нещо, което движи тяхната връзка с България.
„Любовта към родината започва от семейството и въпреки че моите родители никога не са ми казвали буквално - обичай България, те ми го показваха с всичко, което правеха“, изтъкна Иванова.
Зорница Иванова е автор на книгите „Мая и концертът на талантите”, „Ели и тайната тетрадка". Представяла е книгите си пред стотици деца в България и в чужбина. В началото на пандемията чете книгите си, глава по глава, и качва записите в YouTube и във Фейсбук.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Програмата за популяризиране на литература сред децата „Пижама“ има 12 годишна история, но през 2020 година, когато и родители, и деца бяха по-често по пижами в домовете си, тя стана още по-необходима. Проведе се и първият дигитален конгрес на „библиотекарка „Пижама“. Половин милион израелски деца от различни етноси и религии, които учат в..
В Регионалната библиотека „Христо Смирненски“ в Плевен нито за миг не прекъснаха връзката със своите читатели заради ограниченията, свързани с пандемията. "Променяше се начинът на получаване и връщане на книгите заради по-строгите мерки, но в работата ни винаги на първо място беше и си остава бързината и точността към нашия читател", каза Аня..
Михаил Милчев е режисьор на постановката „План Б“ - документален спектакъл за зависимостите. Постановката ще бъде представена в Сити Марк Арт Център на 22 и 23 януари от 19,30 часа. „Това е една моя стара идея. От доста години я обмислям. Появи се заради това, че около мен си отидоха страшно много мои приятели - отидоха си поради много..
Китаристът Ангел Дюлгеров представя първия си сингъл „Муза“, който е част от предстоящия му албум със същото име. Талантливият китарист и композитор Ангел Дюлгеров е един от основателите на TubeHedzz, Freestyle, Bobo & The Gang, свири с Любо Киров и Орлин Павлов, а години наред вече е движещата сила на бенда на Лили Иванова. Този път Ангел не..
На българския пазар излезе книгата "Бетовен", събрала написаното за виенския класик (две книги и две статии) от Андрей Букурещлиев - българския пианист и композитор, който живя дълги години в Париж. Предговорът представлява пространна студия върху Бетовен и Букурещлиев от Лоран Фенейру - водещ съвременен френски музиколог, възпитаник и почитател на..
В Плевен беше открита първата за тази година изложба. В най-голямата градска галерия „Илия Бешков“ гостуват двама млади и много талантливи автори - Калина Мавродиева и Юлий Таков. Представянето им носи заглавието „Да можеш да летиш“ и се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Част от картините са рисувани и показвани преди началото на..
На 18 януари се навършиха 90 години от рождението на забележителния хоров диригент, композитор и педагог Ивелин Димитров. Най-голямата му заслуга като диригент е, че създаде един великолепен дамски хор - камерната капела „Полифония“, която и днес е един от най-ярките примери за постиженияата на българското хоровото пеене. Концертите на този хор..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев предложи проект на наредба за начина, по който ще бъдат предоставяни и изплащани средства..
„ Байганьовщината е нещото, което у нас никога не се променя . Все същата завист, все същата злоба, омраза към успелите, постоянна и неприкрита..
„ Демократите в САЩ спечелиха властта, сега остава да я задържат ... Либералното управление трябва да поеме претенциите на улицата... Това ще бъде труден..