Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитрина Петрова: Речта на омразата на етническа основа е исторически изстрадана

Димитрина Петрова
Снимка: Ани Петрова

Нашето законодателство вменява на ръководителите на висшите училища да санкционират негативните стереотипи, поясни пред БНР Димитрина Петрова от Българското общество за либерална демокрация, правозащитник от екопротестите преди 1989 г., бивш програмен директор на SOS Детски селища и носител на международни награди за защита на човешките права. Тя коментира казуса с лекциите на проф. Михаил Мирчев в Софийския университетпреди Етичната комисия на СУ „Св. Климент Охридски“ да се произнесе.

Фигурата „реч на омразата“ не се съдържа в българското право, това е международен стандарт. Нашият Закон за защита от дискриминацията обаче покрива съдържанието на това понятие, посочи Петрова, според която въпросът е как да се санкционира реч на омразата, защото по-голямата част от речта на омразата попада в сферата на защитеното слово

„Свободата на израза трябва много високо да се цени. Ние не сме намерили тази свобода на улицата, тя е извоювана. Особено това се отнася за академичната свобода“. 

„Ние искаме когато една свобода ще се ограничава в академична среда, това да става по много сериозни причини. Речта на омразата трябва да се санкционира, когато се извършва в йерархични отношения – например на работното място“, отбеляза Димитрина Петрова. 

Подобен е случаят и когато става дума за т.нар. „пленени аудитории“, които все още нямат твърдо оформени възгледи и критерии – например учениците в училище.

„Тук може да се твърди, че студентът е в зависима позиция“, изтъкна Петрова.

Различните групи хора не са защитени еднакво от реч на омразата, когато тя е на етническа или друга основа, подчерта Димитрина Петрова. Ако например проф. Мирчев използвал реч на омразата спрямо блондинките, те не биха имали степента на правна защита, каквато има една етническа група, даде пример тя.

Забраната и в нашето, и в международното право на реч на омразата на етническа основа е исторически изстрадана, заяви Петрова.

Повече акценти чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05