Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

3
Снимка: adysfont.com

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат.

Те по нищо не се различават от другите деца, изключително интелигентни, с добри социални умения и друг начин на мислене. 30 процента от служителите на НАСА са с дислексия, казва Мария Горанова, която е майка на три деца с дислексия.

Нарича се състояние и остава за цял живот, не може да бъде излекувано. Колкото по-рано се разбере и бъде подпомогнато, детето ще може по-бързо, лесно и успешно да се развие в живота.  
Мария Горанова и Петя Грудева - дислексия
„Човек се учи, докато е жив, но не и в училище“ е посланието на Бори, който е на 16 години с Детска церебрална парализа. Не може да пише в часовете, но е със съхранен интелект. Използва подкрепата на асистент в час, което е важно на децата с различни нарушения, за правото му да получава подкрепа и среда, близка и подпомагаща за децата.

В София се проведе Национална кръгла маса на тема „Подобряване на условията и стандартите за обучение на деца с дислексия“.

По време на кръглата маса бяха представени учебни материали с практическа насоченост, предназначени за педагози и родители на деца със специални образователни потребности.

Бяха представени мерки и подходи, които са част от модела за приобщаващо образование в Белгия и техните адаптации и възможностите за въвеждането им в българските училища.

Участниците получиха достъп до безплатни ръководства и насоки, създадени по проект “STICORDIDYSLEX“, финансиран по програма Еразъм+ на Европейския съюз.

Александра Чолакова и Полина Костадинова - дислексия

Бяха споделени и добри практики от учители и родители на деца с дислексия и бяха обсъдени възможности за оптимизиране на образователната система в България, така че тя да може да посреща специфичните потребности на учениците.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27