отворени.
„Книгата може да е и храна, и лекарство – особено в трудно време като днешното. Книгите ни забавляват, образоват, развиват, извисяват, те ни носят успокоение и вдъхновение, упование и смисъл, вяра и кураж, че ще дойдат и други дни", е записано в писмото на браншовата организация на книгоиздателите.
Книгата трябва да продължи да стига до читателите дори в условия на пълна изолация, категорична е Велизара Добрева, председател на УС на Асоциация „Българска книга“.
Хората имат нужда както от храна и лекарства, така и от книги, за да преминат през кризата, подчертава тя в интервю за БНР.
Книгите у нас достигат до читателите основно през книжарниците, чрез онлайн поръчки се доставят едва 10-15% от общо продадените количества, уточни Велизара Добрева. „Дори това да се удвои, утрои, пак не можем да стигнем до нормалните нива“, коментира тя.
По думите й с новото затваряне на книжарниците държавата е показала, че отново не смята книгата за по-особена стока от останалите, които потребяваме.
„За държавата, за управниците, книгата трябва да се класифицира в тяхното съзнание, като стока от първа необходимост. Както храната и лекарствата са стока от първа необходимост, същото мислене трябва да имаме и към книгата. Защото тя е стока от първа необходимост. Ако искаме да продължим да се развиваме, да носим знания, да сме мислещи хора, трябва да сме и четящи“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Асоциация „Българска книга“ призова междувременно държавата да инвестира в училищните библиотеки като мярка за подпомагане на четенето. От браншовата организация посочват, че културният сектор е сред най-тежко засегнатите от коронакризата и най-трудно ще се възстанови. Тази година продажбите на книги са намалели с 30% спрямо 2019 г., а в най-тежките месеци спадът е достигнал до 70 на сто.
Припомнят се и поетите, но неизпълнени ангажименти на държавата по отношение на т.нар. стандарт за библиотечно-информационно обслужване, приет преди 5 години, според който обществените библиотеки трябваше да бъдат подпомогнати от държавата за обновяване на своите фондове с поне 30 милиона лева.
Професията „Говорител“ в радиото – може би мислите, че такава вече няма. И ще бъдете прави. И не съвсем. Защото радиото е приемственост. Защото всеки, който е заставал пред микрофон, милее за езика и преболедува със сърцето всяка грешка . И защото и днес са живи уроците, които по-опитните са предали на по-младите. Срещаме ви с двама..
„Трябва да има ясна регламентация при извънпистовото каране и за категоризация пистите“. Това каза пред БНР доц. Петър Янков, преподавател в Националната спортна академия. „За радост част от нещата се свършиха – има Закон за туризма и има някаква регламентация за пистите, за обезопасяване и информационна обезпеченост – но все още не е ясно..
Има ли надежда за пробив в лечението на Covid-19? Лекарство от мекотело се оказва 27 пъти по-ефективно от ремдесивир срещу коронавирусната инфекция в рамките на лабораторни експерименти, твърди в своя публикация едно от авторитетните научни списания. Търговските права за продажбата на плитидепсин са на испанска компания. В страните от ЕС..
„Целият ентусиазъм дойде от това, че родителите на бебета с тегло под нормата имат нужда да бъдат зарадвани “. Това сподели в предаването „Преди всички“ Моника Златанова от Фондация „Нашите недоносени деца“ за идеята да се изработят мартенички за недоносените бебета в неонатологичните отделения. Тази година кампанията се прави за втори път -..
„Получаваме този удар и това решение на министъра на здравеопазването за въвеждане на задължителен PCR тест за влизащите от европейски страни у нас граждани е абсолютно несъгласувано и неочаквано “. Това заяви пред БНР Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Борда по туризъм, във връзка с това, че Националният борд по туризъм и Националната..
Към момента образователните школи, центрове и занимални за деца до 4 клас работят при спазване на установените условия. Работи се в малки групи, децата са намалели, обясни пред БНР Жаклин Кунович, която е управител на такъв център в София. „Донякъде изкуствено поддържаме ниски бройки на групите, именно за да няма много деца на едно място,..
На фона на епидемичната обстановка в страната и проблемите с дистанционното обучение на учениците, две училища в Северозапада не са прекъсвали своето присъствено обучение. Това са училищата за лишените от свобода към затвора във Враца. Едното училище - „Мито Орозов“, е към самия затвор. Там учат и получават професия пълнолетни затворници,..
„Една година сме в състояние на болест заради изгубения комфорт в живота ни. В този смисъл освобождаването на мерките е добра стъпка. Но като лекар..
„ Промяната в Русия не минава през избори. Това е един автократичен режим. Но доброто в тази промяна е, че Навални не може да загуби . Той се върна..
Заведения за хранене в страната отварят самоволно от 1 февруари. Нощни клубове и дискотеки ще подновят работата си от 1 март. Това обявиха..