„Над 50% от средствата в Плана за възстановяване и развитие са заделени за строителство. Близо 30% са за покупка на различни дълготрайни материални активи. Много малка част обаче остава за развитие на умения, културни обмени, иновативно развитие. В този план са взети проекти, които са подготвени вече. Липсват индикатори, които да показват, като се правят тези инвестиции, какви са очакванията от прилагането на Плана“. Коментарът направи пред БНР Юлиян Войнов, финансист и икономически анализатор.
По думите му се създава впечатление, че парите се насочват към определени сфери и механизми, които вече работят:
„Прилагането на тези мерки към вече работещите механизми - както е енергийната ефективност на сградния фонд, е основната цел на този план... От друга страна, мерки, насочени към образование, са загатнати в най-общ смисъл... В този план има средства към работещи схеми, които обаче не се славят с ефективност, но има и добри намерения, които са разписани много неясно“.
В предаването „Нещо повече“ Войнов коментира обявените от правителството мерки в помощ на засегнатите в коронакризата страни:
„Добри намерения, направени по неправилния начин. Има забавяне на мерките с месеци, което е недопустимо в такава пандемия. Администрацията подходи доста повърхностно към мерките, които трябва да бъдат приложени за подпомагане на бизнеса. Администрацията реши да отработи тези помощи към бизнеса по начина, по който отработва оценката и предоставянето на средства по европейски програми. Този механизъм е кардинално неработещ в ситуацията, в която се намираме, защото сроковете за подпомагане на бизнеса са много кратки“.
Според финансиста в бюджета за догодина има голям обем популизъм по отношение на разходването на средствата.
Интервюто с Юлиян Войнов можете да чуете в звуковия файл.
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени, имаме ли основания и аргументи за доклад . Винаги съм казвал, че присъединяването към еврозоната е политически процес. Но е двупосочен, реципрочен процес. Това предупреди макроикономистът проф...
От ПП-ДБ отхвърлиха упреците за лошо финансово състояние, дупка в бюджета и наследени задължения от над 3 млрд. лв. Венко Сабрутев определи тези обвинения като "лъжа“: "Борисов трябва да спре да се прави на "Многострадална Геновева" и да започне да управлява, да спре да се крие зад другите хора. Видяхме, че за 2024 година дупка няма. Първо, лъжата,..
В Сандански отново ще избират общински съветници , след като резултатите от редовните избори в края на 2023 година бяха касирани . Предизборната надпревара вече се превърна в ожесточена битка за гласове, в която основен аргумент отново са парите. Местни политически лидери обвиниха полицията и прокуратурата, че не правят нищо, за да спрат..
Постепенният отказ от руските изкопаеми горива трябва да продължи, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на годишната конференция в Брюксел на посланиците на страните членки. "16-ият пакет санкции срещу Русия предстои да бъде одобрен", увери тя. В новия пакет от санкции на ЕС срещу Русия не..
Ребрандиране на кипърския износ под националната марка "Произведено в Кипър" е крайъгълен камък на новия стратегическия план за действие, за укрепване на кипърската индустрия 2025-2030 г., който предстои да бъде одобрен от правителството до края на февруари. Целта е да се повишат конкурентоспособността и експортните възможности на местния бизнес...
Представители на сдружението “Ангели на пътя” се срещнаха с членове на съдийската колегия на ВСС. По-рано те протестираха пред съвета с искане да бъдат изслушани по време на заседанието, то обаче беше отложено заради липса на кворум. На днешното заседание трябваше да бъде изслушан съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска..
Европейската комисия ще отпусне 250 милиона евро през тази година за енергийната независимост на Молдова според договорената двегодишна Всеобхватна стратегия за енергийната независимост и устойчивост на Молдова. Нейната цел е да освободи страната от несигурността на руските енергийни доставки и пълното ѝ интегриране на енергийния пазар на ЕС...
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..