Засушаването и спадането на нивото на язовира позволява да бъдат направени археологически открития за това как са живели хората по нашите земи в едно далечно минало - какво са отглеждали, умеели ли са да строят и дори каква е била модата. И дали ще успеем да запазим достигналите до нас материални следи.
„По времето на строежа на Язовир "Тича" през 70-те години могилата в Сушина е останала непроучена и за съжаление през дъждовни сезони или снежни зими могилата е почти цялата залята от водите на язовира. В резултат на засушаванията през последните 2 години, нивото падна със 7-8 метра, а може би и повече и имахме възможност да проучваме сухата част на могилата, това което не можехме да проучим в предишни години“, каза доц. Стефан Чохаджиев.
От Омуртаг до Преславско по протежение на Камчия, са открити поне дузина подобни селища, обобщава доц. Чохаджиев.
Това е времето на каменно-медната епоха - между 5000 и 4500 г. преди Христа по нашите земи са живели тези хора - 1500 години преди гръцката цивилизация. Но да се върнем към Нуриюк насред Тича:
„Най-значимият резултат от проучванията е каменно-отбранителното съоръжение, което с пълно основание можем да наречем крепостна стена.“
Реставраторът Димчо Радев обаче се бори за мечтите на доц. Чохаджиев и е на път да отвоюва победа в битката за запазване на наследството на древните:
„Много са находките, които можем да наречем интересни, но тази година аз посетих обекта по негова покана, защото излезе един твърде интересен за науката артефакт, който е от дървесина. Дървесината е органичен материал, който не издържа толкова дълго, говорим за около 7 хиляди и 300 години. От първоначалните изследвания, които направих това се дължи на алкалния характер на средата".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..