Засушаването и спадането на нивото на язовира позволява да бъдат направени археологически открития за това как са живели хората по нашите земи в едно далечно минало - какво са отглеждали, умеели ли са да строят и дори каква е била модата. И дали ще успеем да запазим достигналите до нас материални следи.
„По времето на строежа на Язовир "Тича" през 70-те години могилата в Сушина е останала непроучена и за съжаление през дъждовни сезони или снежни зими могилата е почти цялата залята от водите на язовира. В резултат на засушаванията през последните 2 години, нивото падна със 7-8 метра, а може би и повече и имахме възможност да проучваме сухата част на могилата, това което не можехме да проучим в предишни години“, каза доц. Стефан Чохаджиев.
От Омуртаг до Преславско по протежение на Камчия, са открити поне дузина подобни селища, обобщава доц. Чохаджиев.
Това е времето на каменно-медната епоха - между 5000 и 4500 г. преди Христа по нашите земи са живели тези хора - 1500 години преди гръцката цивилизация. Но да се върнем към Нуриюк насред Тича:
„Най-значимият резултат от проучванията е каменно-отбранителното съоръжение, което с пълно основание можем да наречем крепостна стена.“
Реставраторът Димчо Радев обаче се бори за мечтите на доц. Чохаджиев и е на път да отвоюва победа в битката за запазване на наследството на древните:
„Много са находките, които можем да наречем интересни, но тази година аз посетих обекта по негова покана, защото излезе един твърде интересен за науката артефакт, който е от дървесина. Дървесината е органичен материал, който не издържа толкова дълго, говорим за около 7 хиляди и 300 години. От първоначалните изследвания, които направих това се дължи на алкалния характер на средата".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..