„Интересува ме най-важното - как може те да станат отново баня. Нашата идея е да използваме японско ноу-хау и качество“.
„Заданието на Софийска община е да се създадем идеен проект, чрез който в северното и източното крило да има функционално използване на минералната вода“, това поясни в „Хоризонт до обед“ Миладина Монова, социален антрополог.
„В нашият проект искаме да покажем до каква степен минералният ресурс може да превърне София в термален град. Тук при Централните минерални бани имаме съчетание на природни ресурси, култура и история.“
„Изследваме и водните пари в нашия проект“, заяви в „Хоризонт до обед“ Надя Иванова, архитект от архитектурно бюро "Ямазаки/ Иванова".
„Опитваме се да експонираме всичко около минералните води. Идеята ни е водата да бъде достъпна за всички столичани. Обмисляме и различни отстъпки чрез пакети, а също за туристи и чужденци, се обмислят други пакети“, посочи още Иванова.
„В този проект Музеят за история на София си остава. Може да се направи и термален културен център. А с отпадъчната вода от канализацията предлагаме да може да се затопля самият площад.“
В следващи две издания на предаването „Хоризонт до обед“ ще бъдат представени и другите два класирани екипа.
До декември общинското дружество "Софияплан" ще събира коментари от граждани, а после ще състави предложение съвместно с главния архитект на столицата Здравко Здравков.
Още по темата в звуковия файл.
Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..
Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията. Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..
Днес от 18.00 ч. във Военния клуб в София ще бъде представен документалният филм на Поля Станчева "И стигнаха до края на света", посветен на българската диаспора в Аржентина. Станчева е бивш генерален директор на БНР. Тези българи са заминали преди 100 години . В онзи момент много европейци тръгват към Аржентина. Аржентина им подарява земи и..
Следващата история ще ни отведе на едно място в Брюксел, където странно или не, традиционната българска баница е предпочитана пред гофретите и кроасаните .Това специално място е пекарна "Добруджа", където по стари български рецепти, които се предават от баща на син , се правят баници, тутманици, козуначени кифли и принцеси. Оказва се, че..
"Шест маратона на шест континента": инициативата, която е част от каузата "Бягай с множествена склероза", вече е започна! Зад гърба на Гергана Василева – маратонец и автор на кампанията, вече са два от континентите: Европа и Северна Америка. Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите..
Новият филм на Пон Джун-хо "Мики 17" вече е на екран и в България. Премиерата му бе на 31 януари в Южна Корея. Своеобразно завръщане на голям екран за режисьора, взел "Златна палма" и "Оскар" с "Паразит", но дали научнофантастичната черна комедия ще подсили ефекта "халю" по света, а и у нас? Самият Мартин се..
„В дни като този се радвам, че съм заместник-кмет точно в този ресор, защото образованието и младите хора са приоритет на кмета Васил Терзиев. Това не е първият работен ден за строителите, а началото на една нова визия за младежките политики в София – визия, която поставя младите в центъра на вниманието и им дава възможност да се развиват и да..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече..
Как и за колко се работи в "Български пощи"? Въпросите за условията на труд и заплащането в Националната пощенска служба вълнуват не само хилядите..
Необходима е сериозна работа с полицаите, за да не смятат случаите на насилие над животни за смешни. Това заяви за БНР ветеринарят и дългогодишен..