Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателят Николай Табаков търси отговор на екзистенциални въпроси

Снимка: личен архив

"Всеки един от нас е уникален със своите умения, с това, което е заложено в него, но ако човек не работи, не намери себе си, не открие това, което е той, не си задава тези вечни екзистенциални въпроси - кой съм аз, за какво съм създаден - той губи по пътя си не само работата си, не само удоволствието от тази работа, той губи смисъла на живота си". Това каза за БНР писателят Николай Табаков.

Съюзът на българските писатели присъди на Николай Табаков национална награда за роман за 2019 за книгата "Нула време". Той е автор на още няколко романа, сред които "Синята гора", "Ветровете ни мраморни", "Византия", "Изгубено поколение", "Да рисуваш по водата".
Конкретното събитие трябва да бъде само повод за поставяне на важните, екзистенциални и морални въпроси, които интересуват човека, споделя творецът:
"Само, когато човек успее да се измъкне от конкретното и да тръгне към универсума, към универсалното, само тогава може да се получи нещо. Аз се надявам, че съм се измъкнал", допълни Николай Табаков в предаването "Графити по въздуха".
И още: Литературата е това, което емоционално стига до човека и може много по-ясно да говори на човека: "Ако за определено историческо събитие няма литературен текст, това събитие умира", подчерта Табаков.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 художници участват в пленера "Хартията – Същност и намеса" в Добрич

През тази седмица в Художествената галерия в Добрич се провежда пленер под надслов "Хартията – Същност и намеса". Участие в творческата инициатива вземат 11 художници от Добрич и страната, чиято задача е да сътворят художествено произведение от сферата на визуалното изкуство от хартия, без ограничение за начина и подхода към материала.  В..

публикувано на 02.09.24 в 15:30

Японската скулпторка Нобуко Уеда открива изложба в София

Тази вечер в галерията "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи се открива изложбата "Хванати в спирала" на японската скулпторка Нобуко Уеда.  Изложбата е част от "София Хартиен арт фест" 2024. Фестивалът съвпада и с 35-ите дни на японската култура в България.  "Тази година посвещаваме на 3 големи годишнини,..

публикувано на 02.09.24 в 12:48
Злата Чочиева

Злата Чочиева: Сцената е един от най-важните учители за музиканта

Струва ми се, че пианистката Злата Чочиева няма все още български фен клуб – името ѝ не е познато по нашите ширини, затова бих започнала с акценти от нейната биография:  Родена е в Москва, но има осетински корени – името Злата дори звучи много по нашенски и тя твърди, че често я питат има ли нещо балканско в кръвта ѝ.  Сяда на пианото на 4,..

публикувано на 30.08.24 в 18:51
nadezhda_zaharieva

Обичаната поетеса Надежда Захариева

Случи се така, че с Надежда Захариева разменихме книги в една прекрасна лятна литературна вечер. Не бях чела " Душа на длан" и великолепните й стихове стоплиха душата ми. Реших да стопля душите и на слушателите с тази стихосбирка, в която присъства сякаш самия живот на жените. Толкова истинско поетично слово. Надежда Захариева е родена на..

публикувано на 01.09.24 в 05:05
Дани Белчева

Дани Белчева: Желанието да си искрен те отклонява от клишето

"Влече ме джазовата естетика с тази импровизационна част , с която всички музиканти, джазмени неизменно изразяват себе си. И винаги се получава диалог, слушаш като че ли другите повече от себе си. Исках да опозная себе си през този завой, през това пресичане." Това каза в интервю пред БНР Дани Белчева, която със своя квартет ще изнесе концерт..

публикувано на 30.08.24 в 11:05
Камен Чанев

Спомен за непрежалимия тенор Камен Чанев

В рубриката за българското музикално минало и видните личности в историята "Помните ли..." Красимира Йорданова разказва за тенора Камен Чанев по случай 60-годишнината от неговото рождение, която той не доживя: Трудно ми е да попитам помните ли Камен Чанев - до скоро, като че ли вчера, звучеше неговият красив глас и ние се радвахме на тази красота...

публикувано на 28.08.24 в 18:57

Аполония на 40: Кои класически музиканти ще празнуват в Созопол

На 29 август с концерт на Симфоничния оркестър на БНР с неговия главен диригент Константин Илиевски и солистка - оперната певица с блестяща  международна кариера Светлина Стоянова, в Амфитеатъра на Созопол ще бъде поставено началото на Празниците на изкуствата "Аполония".  Традиция е българският културен елит да се събира в артистичните пространства на..

публикувано на 28.08.24 в 18:14