Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симо Шомов - не бижута, а истории

Симо Шомов
Снимка: Личен архив

В миниатюрния ювелирен свят на бижутера Симо Шомов всичко е толкова малко, че този, който само гледа, а не вижда, няма как да го забележи. Този свят се усеща само със сърцето, както би казал любимият герой на Симо – Малкият принц. А и идва от сърцето - през ръцете, защото няма как по друг начин детайлите и формите да се наредят така перфектно, че на ухото, на китката, на пръста или на врата наистина да оживеят сюжети от благороден метал. Понякога подчертани от дърво, камък или пясък.

Цял квартал от къщи може да се побере върху един пръстен, ято от птици да полети в сребърен облак, двама влюбени да се прегърнат във висулка от злато. Можете да проследите пътя до нейното сърце върху овала на колие или в халките на гривна да откриете планина и море. Страната на чудесата е точно на върха на брошка. А обеци висят в антигравитация. 44 залеза ще се скрият в копчета за ръкавели. Малкият принц на своята планета, Дон Кихот се сражава с вятърни мелници, падане с парашут, летене с цепелин, пътуване с лодка или среща на моста. Малка част от сюжетите, кацнали свободно върху пръстени, гривни, колиета или обеци, създадени от въображението и ръцете на Симо, са и ангели, пегаси, къща на езерото, водопади или морски пасажи. 


Роден в семейство на художници, Симо завършва информатика. Бързо разбира, че това не е неговото нещо. Поглежда встрани и се вглежда в изкуството. Творческото търсене преминава през създаването на дизайнерски лампи и рисуването на картини в САЩ. Нарича себе си мечтател, който е намерил своето призвание. Казва, че не е от учещите, а от действащите хора. 

„Исках да се занимавам с нещо, което да ми доставя удоволствие, като го направя, да си кажа - ето, това е страхотно. Всеки път, когато измислиш нов модел, или приложиш нова техника, все едно започваш всичко от начало. Цялото интересно се връща. Въобще не усещаш как минава времето, дори се чувствам по-млад, отколкото когато започнах да се занимавам с това нещо. Променяш се към по-спокоен човек“. 

Симо нарича своите творения не бижута, а истории

„Гледам бижуто да е история. Измислям сюжета и как ще позиционирам героите. Залагам много на работата с ръка, не толкова на тази с машини... Последното бижу е винаги най-любимо, защото е ново“. 


Последните неща, които Симо прави, са кинетични бижута. Негови накити се предлагат в галерии на почти всички континенти. 

„Човек трябва да мечтае, оттам започва и „летенето“... Мразя да се оплаквам и да се фокусирам върху проблемите, търся бързото им разрешаване. На човек му се случват и свръхестествено огромни хубави неща, които можеш да пропуснеш, ако си се фокусирал само върху лошите... Животът е шарен и цветен, обичам да пътувам - самото пътуване като действие, опитване на нови неща, нови култури. Така идват и нови идеи. Дестинацията е без значение, важно е самото действие“. 

Интервюто със Симо Шомов можете да чуете в звуковия файл. 















БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53