Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на коледната музика

Снимка: pixabay.com

Музиката прави Коледата ни още по-специална и празнична, а чистите детски гласове са най-трогателни и въздействащи. Хорът на софийските момчета се събира точно на 25 декември всяка година... и въпреки че заради мерките този път събитието беше онлайн, традицията не беше прекъсната. А може би най-известната българска песен за Рождество е авторска - на Добри Христов.

Текстът е на Елин Пелин и завършва с думите:

Коледари песни пеят: "Божи син роди се днес".
И по целий свят се носи тая мила блага вест.

Някои от най-любимите и популярни коледни песни ни връщат чак в Средновековието.

„В сладко ликуване“ е коледен химн, ноти за който са открити в сборник от 1582 г. с текст на смесица от латински и старонемски. И като всички други коледни песни, всеки аранжор, всеки текстописец и преводач е оставил по нещо от себе си, и така - осъвременени и трогателни, те привличат вниманието и стават любими на християните, почитащи Рождество. И няма празник, в който да липсват шедьоврите на барока и класиката „Елате, всички вярващи“, „Ангелите-вестители пеят“ или „Алелуя” от Месия на Хендел.

Ораторията „Месия” на Хендел е абсолютният фаворит на публиката по света в празничните дни за Рождество Христово - почти всяка година тя или оглавява класациите, или е сред първи три най-изпълнявани класически произведения.

Но тази грандиозна творба, възпяваща очакването и радостта от появата на Месията, има сериозна конкуренция - една малка, почти погрешка създадена песен, известна ни като „Тиха нощ, свята нощ“. Тя дълго време е смятана за народна. А всъщност си има автор и неговото име е Франц Грубер. Съчинена е на Бъдни вечер през 1818 г. по молба на свещеника в църквата „Свети Никола” в Оберндорф. Изпълнена е още същата нощ със съпровод на китара, защото органът в храма е развален. Година по-късно я харесва един майстор на органи и я разпространява в Тирол. Така започва пътят й към сърцата на много поколения. И до днес продължава да бъде може би най-обичаната коледна песен, изпълнявана на много езици, в различни стилове. Много близо до атмосферата в църквата през далечната 1818 г. е най-новия запис от коледния албум на тенора Йонас Кауфман със съпровод на арфа.

Представяте ли си каква е Коледа през лятото? Екзотична коледна меса е създал през 1963 г. аржентинецът Ариел Рамирес. Неговата „Миса Криола” е съвсем истинска, дори текстовете са одобрени от специална католическа комисия. Но истината е, че традиционните части Кирие, Кредо, Глория, Санктус и Бенедиктус са изградени върху аржентински, боливийски и перуански танци.

И все пак, когато дойде Рождество, зазвъняват звънчета и на всички ни се иска да е бяло, да е снежно и да се метнем на шейните заедно с децата.

Джеймс Пиерпонт пише песничката Jingle Bells през есента на 1857 г. И повече от 160 години няма по-популярна мелодия за този празник. А тя дори не е композирана за Коледа, а за Деня на благодарността!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24