Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастасия от „Факултета“ - рожденият ден е възможен

Таня Величкова с децата
Снимка: Евелина Стоянова

Умни и будни деца учат в столичното 75-о училище в квартал „Факултета“. Те живеят бедно, нямат хладилник, баня, тоалетна, мивка, но се имат един друг и се чувстват щастливи. 

Сега, когато децата учат дистанционно, връзката им с училището е Таня Величкова, един от любимите гласове на програма „Хоризонт“, която избра да стане учител и да просвещава децата от квартал „Факултета“. Тя често ги посещава в домовете им, за да им помага с уроците, защото те нямат нито телефони, нито интернет. Радостта им е, че от 4-ти януари ще се виждат отново в класната стая. 

Малцина от децата имат шанса да завършат училище въпреки обичта, която изпитват към учителите си. Те ходят да събират за прехраната си с родителите си - по кофите, и няма къде да се изкъпят. Някои нямат дори обувки, което е причина да не прекрачват прага на класната стая. Обичат книжките и много добре оцветяват картинките. До домовете им се стига по малки тесни, кални пътеки. 


Анастасия има рожден ден. Детето е броило дните до празника, но празник няма, защото семейството няма пари и затова майка ѝ през целия ден е решила да не казва, че Ана, както я нарича учителката ѝ, има рожден ден.

Изненадата обаче все пак има и тя е голяма. Анастасия, майка ѝ Соня, сестра ѝ, съседските деца се събират под стряхата на малката къща за тортата и свещичките. 

Соня е майка на 6 деца. Като малка е мечтала да стане лекар. Рано се е омъжила. Никога не ѝ е минавала мисълта да изостави децата си. Срамува се да покани гости в бедния си дом. Въпреки бедния живот, липсата на вода, баня и тоалетна, скромната стая и ниските доходи Соня казва, че е щастлива. 

„За какво да се оплакваме. Да си отгледаме децата, това е най-щастливото нещо“. 


Понякога на Соня ѝ става мъчно, но такъв е животът и „лека полека ще се оправим“

„Не сме изостанали, затова благодаря на Бог... Да сме здрави, да няма кавги“. 

Детството на Соня също е минало в бедност. Рано е родила първото си дете, когато е била на 16. Две от дъщерите ѝ също вече са семейни, омъжили са се, преди да навършат пълнолетие. Двамата ѝ синове не ходят на училище, но дъщерите ѝ Найда и рожденичката Анастасия искат да станат учителки. 


Децата искат да станат учителки заради любовта и загрижеността, заради усилията, които полага учителката им Таня Величкова. Заради вниманието, което им обръща. Тя често посещава децата от нейния клас. 

Шансът за всички деца е да завършат училище, да изберат професия, да се реализират. И този шанс за Анастания и другите деца родителите им виждат в лицето на учителя. А учителят - Таня Величкова, избра пътя - да просвещава и да дарява вяра в бъдещето на децата от „Факултета“. Защото бъдеще има! 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Стефан Манов

Стефан Манов: Без проверка на видеонаблюдението КС ще валидира фалшификации на изборите

Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи като урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК в интервю пред БНР.   Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря,..

публикувано на 29.11.24 в 10:29
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45