Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо съдът отменя наложени предписания за карантина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не са редки случаите, в които съдът отменя наложена карантина. Анализ, изготвен въз основа на около 100-150 случая, сочи, че нормативният хаос, съпътстващ първо извънредното положение, а след това и извънредната епидемиологична обстановка, е причина много от предписанията за карантиниране да падат в съда. 

Основните проблеми на предписанията са или в това, че издаващите ги не са компетентни, което ги прави нищожни, или заради това, че не отговарят на задължителните изисквания за форма на административния акт, както е по закон, обясни пред БНР адвокат Силвия Петкова. 

„В общия случай не са посочени фактически и правни основания. При правните основания най-често срещан проблем е, че просто е сбъркана правната разпоредба“. Това се вписва в тенденция за „доста масова отмяна на административни актове“ през последните няколко години заради непознаване на правната уредба, стана ясно от думите на юриста.

Задължителен атрибут на предписанието за налагане на карантина е да се посочи забраната за излизане на карантинираното лице, уточни адвокат Петкова. Ако лицето е било уведомено устно, ще трябва да се разпитват свидетели, присъствали по време на това указание, а това чисто процедурно не може да се случи заради многото предписания, издавани от инспекторите, допълни Силвия Петкова.

Възникна истински административно-правен хаос, защото административно-наказателната и наказателната отговорност не могат да се прилагат едновременно, коментира адвокат Петкова в предаването „Преди всички“. В нейната практика за нарушаване на карантина има както образувани наказателни дела, така и наложени административни наказания.

Съответно се получава ситуация за едно и също деяние – нарушаване на карантина чрез излизане от дома, на едни лица са наложени глоби, а други са осъдени. По този начин се допусна неравенство на гражданите. Споразуменията, които са одобрени в доста голяма част от случаите, противоречат на закона и морала и трябва да подлежат на възобновяване“. 

В доста голяма част от досъдебните производства са сключени споразумения, други такива производства са прекратени заради липса на субективна страна – това означава наказаното лице да знае, че не трябва да напуска дома си, посочи Петкова.

Редът на търсене на защита на потърпевши от налагането на карантина е по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, уточни юристът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 минути. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37